











Stoły rehabilitacyjne kolumnowe
Wysokostabilne stoły stacjonarne na konstrukcji kolumnowej
Całkowicie pionowe podnoszenie – brak przesunięć bocznych podczas regulacji
Podstawowym benefitem funkcjonalnym stołów kolumnowych jest ich całkowicie wertykalne podnoszenie. Taki stół podnosi się całkowicie w pionie, nie ma żadnych przesunięć bocznych. Najpopularniejsze stoły na konstrukcji pantografowej, podczas podnoszenie odchylają się lekko w lewą lub prawą stronę (taka jest zasada ich działania). Natomiast stoły na konstrukcji krzyżakowej – które również podnoszą się całkowicie pionowo – wymagają dość długiej ramy, po której prowadzone jest ramię siłownika.
Estetyka wykonania – łatwość utrzymania czystości
Kolejną zaletą stołów kolumnowych jest zabudowany mechanizm ich regulacji. W tradycyjnym stole rehabilitacyjnym na konstrukcji pantografowej lub krzyżakowej, mechanizm regulacji jest niejako „na zewnątrz”. Brak osłonięcia mechaniki stołu rehabilitacyjnego (siłowników, kabli, krzyżaków, pantografów etc.) powoduje, iż trudniej takie elementy zdezynfekować. Z uwagi na poruszanie się kolumn do regulacji wysokości stołu wyłącznie w płaszczyźnie pionowej: istnieje łatwość zabudowy zarówno podstawy stołu, jak też obudowy siłowników.
Wysoka stabilność i wytrzymałość konstrukcji kolumnowej
Konstrukcja kolumnowa posiada najmniejszą ilość elementów konstrukcyjnych co bezpośrednio wpływa na stabilność i wytrzymałość stołów. Zastosowanie dwóch kolumn daje znacznie większą stabilność podczas pracy oraz możliwość obciążenia stołu do 250 kg.
Mniejsza górna rama: więcej możliwości regulacji oparcia oraz podnóżka
Konstrukcyjnym ograniczeniem możliwości regulacji oparcia oraz podnóżka stołach na konstrukcji pantografowej i krzyżakowej jest konieczność stosowania dość długiej górnej ramy stołu (w której chowają się pantografy i krzyżaki). Zmniejszenie długości górnej ramy stołu rehabilitacyjnego umożliwia w niektórych rodzajach stołów zastosowanie pozycji Trendelenburga oraz anty-Trendelenburga. Dostępne są także stoły rehabilitacyjne na konstrukcji kolumnowej z dłuższą górną ramą.

