Drenaż limfatyczny to forma masażu uciskowego, który pobudza krążenie limfy. Zabieg ten dedykowany jest nie tylko w wielu schorzeniach medycznych, gdyż stosowany jest także w kosmetologii. Pozwala zniwelować nieestetyczny cellulit oraz wzmacnia efekty odchudzania. Warto zatem bliżej przyjrzeć się tematyce drenażu limfatycznego oraz dedykowanych do masażu urządzeń.
Czym jest drenaż limfatyczny?
Drenaż limfatyczny jest zabiegiem, mającym na celu usprawnienie krążenia. To jedna z metod oddziaływania na układ chłonny, której zadaniem jest zmniejszenie widoczności obrzęków na ciele. Zabieg ten świetnie sprawdza się pod kątem leczniczym i kosmetycznym. Poprawia motorykę układu chłonnego, redukuje obrzęki, jak również regeneruje uszkodzony układ limfatyczny.
Jakie są korzyści zdrowotne, płynące z drenażu limfatycznego?
Drenaż limfatyczny usprawnia przepływ krwi, poprawia kondycję skóry, usuwa toksyny z organizmu, jak również wspomaga pracę układu immunologicznego. Dodatkowo może również przyspieszyć utratę zbędnych kilogramów i zniwelować cellulit. Drenaż znacząco redukuje obrzęki i znosi wrażenie ciężkich kończyn. Poprawia także samopoczucie i regeneruje organizm.
Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania drenażu limfatycznego?
Na masaż limfatyczny powinny się zdecydować osoby, które:
- chorują na reumatoidalne zapalenie stawów;
- zmagają się z obrzękami i/lub zastojami limfatycznymi;
- cierpią na przewlekłą niewydolność żylną;
- chorują na fibromialgię;
- doświadczają obrzęku pourazowego i pooperacyjnego;
- zmagają się z cellulitem;
- chcą wzmocnić efekt odchudzania;
- chorują na cukrzycę;
- chcą poprawić funkcjonowanie układu odpornościowego.
Z kolei do przeciwskazań należą:
- ostre choroby bakteryjne i wirusowe;
- niewyrównana niewydolność serca;
- gorączka;
- choroby skóry;
- zakrzepica;
- epilepsja;
- choroba nowotworowa;
- zaawansowana miażdżyca;
- przerwanie ciągłości skóry w obszarze planowanego zabiegu.
Jak działa drenaż limfatyczny?
Drenaż limfatyczny to forma oddziaływania na układ chłonny. Jego zadaniem jest poprawa motoryki oraz redukcja obrzęków. Masaż może być wykonywany ręcznie przez specjalistę bądź za pomocą specjalnych aparatów do kompresji pneumatycznej.
Niezależnie od metody zabieg drenażu limfatycznego składa się z dwóch faz:
- Faza przesuwania – w wyniku ucisku limfa przesuwa się w kierunku proksymalnych węzłów chłonnych.
- Faza odprężenia – ponowne napełnienie naczyń limfatycznych, dzięki utrzymaniu biernego kontaktu z tkanką.
Różnice pomiędzy drenażem manualnym a mechanicznym
Drenaż limfatyczny może być wykonywany na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest manualny, gdzie fizjoterapeuta bądź masażysta stosuje specjalne techniki oraz chwyty terapeutyczne, wykonywane z odpowiednią siłą i częstotliwością. Drugim sposobem jest wykonanie drenażu limfatycznego za pomocą dedykowanych aparatów do kompresji pneumatycznej. Zostały one wyposażone w mankiety podzielone na komory. Do ich wnętrza wkładana jest obrzęknięta kończyna. Urządzenie wtłacza powietrze w środku komory oraz wytwarza podciśnienie, które stymuluje układ limfatyczny do pracy.
Urządzenia do drenażu limfatycznego – przegląd
Sklep ze sprzętem rehabilitacyjnym X-REH oferuje szeroką gamę urządzeń, które dedykowane są zarówno do profesjonalnych gabinetów masażu, jak i użytku domowego. W ofercie znajduje się:
- Aparat do drenażu limfatycznego – BOA Max 2
- Aparat do drenażu limfatycznego – BTL 6000 Lymphastim 12 Easy
- Aparat do drenażu limfatycznego – BTL 6000 Lymphastim 12 Topline
- Aparat do drenażu limfatycznego – BTL 6000 Lymphastim 6 Easy
X-reh to sprzęt rehabilitacyjny online, oferujący wysokiej klasy urządzenia, które cechują się niezawodnością, praktycznością i funkcjonalnością. Ich obsługa jest bardzo prosta i nie wymaga dodatkowego przeszkolenia. Umożliwiają wykonanie gotowych sekwencji masażu uciskowego, dzięki czemu można dostosować terapię do indywidualnych potrzeb. Aparaty posiadają cichy i niezawodny kompresor, który zapewnia komfort pacjenta. Sklep ze sprzętem do fizjoterapii X-REH to gwarancja udanych i bezpiecznych zakupów.
Na co zwracać uwagę przy zakupie urządzenia do drenażu limfatycznego?
Decydując się na zakup sprzętu fizjoterapeutycznego, jakim jest drenaż limfatyczny, warto zwrócić uwagę na poniższe aspekty:
- liczba komór w makietach – najczęściej dostępne są 6-komorowe, 8-komorowe i 10-komorowe. Ich liczba ma wpływ na szybkość i skuteczność odprowadzenia zalegającej limfy;
- wartość maksymalnego ciśnienia – drenaż limfatyczny nie jest zabiegiem intensywnym, jednak maksymalne ciśnienie nie powinno być niższe niż 140mmHg;
- obsługa – warto, aby drenaż limfatyczny był intuicyjny i prosty w obsłudze;
- programy zabiegowe – ważne, aby urządzenie było wyposażone w gotowe programy, które ułatwią przeprowadzenie drenażu limfatycznego.
Drenaż limfatyczny to doskonała forma masażu, która sprawdza się w wielu problemach zdrowotnych. Pozwala zredukować obrzęki, zregenerować uszkodzony układ limfatyczny czy poprawić motorykę układu chłonnego. Zakup urządzenia do drenażu z pewnością będzie dobrą inwestycją.