Sprzęt rehabilitacyjny to specjalne urządzenia treningowe, których zadaniem jest wsparcie osób zmagających się na co dzień z bólem, urazami lub wadami wrodzonymi, w drodze do poprawy jakości życia bądź jako sposób na ograniczenie dalszego rozwoju niepełnosprawności. Chcąc, aby proces terapeutyczny przebiegał pomyślnie, konieczne jest wspomaganie prawidłowo dobranymi przyrządami oraz wyposażeniem.
Jaki sprzęt rehabilitacyjny będzie odpowiedni?
Rehabilitacja dzieci często zaczyna się kilka dni po narodzinach i ma ona na celu wypracowanie poprawnych wzorców ruchowych. Stale rosnąca świadomość dotycząca konieczności wdrożenia metod szybkiej interwencji rozwoju czy też profilaktyki wad postawy, pozwala na wyeliminowanie ryzyka wystąpienia zaburzeń psychoruchowych na wczesnym etapie. Zatem, jaki sprzęt rehabilitacyjny będzie odpowiedni?
-
Integracja sensoryczna
Zaburzenia sensoryczne występują w sytuacji, gdy układ nerwowy w nieprawidłowy sposób odbiera bodźce zmysłowe. Tego rodzaju dysfunkcje mogą objawiać się poprzez zmysł dotyku, wzroku, słuchu, smaku, węchu czy równowagi. Zazwyczaj terapia sensoryczna u dzieci jest procesem długotrwałym. Nie ma ona jednak schematycznego przebiegu, gdyż wynika zarówno z różnych kombinacji, jak i stopnia nasilenia objawów. W zależności od konkretnych zapotrzebowań podczas rehabilitacji wykorzystuje się sprzęt do integracji sensorycznej, taki jak huśtawki i deskorolki do ćwiczeń, trapezy do ćwiczeń czy deski równoważne.
-
Podłogi dla dzieci
To jedna z form rehabilitacji, która łączy w sobie ruch z nauką poprzez zabawę. Podłoga występuje w dwóch wersjach: klasycznej jednokolorowej oraz dydaktycznej. Doskonale sprawdzają się podczas ćwiczeń poprawiających motorykę. Podłogi zostały zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie dzieci. Nadruki są dodatkową atrakcją i zachęcają najmłodszych do większej aktywności. Różne zadania przyczyniają się do wzmożonej sprawności ruchowej oraz mobilności.
-
Stoły do terapii Bobath oraz Vojty
Część dzieci cierpi na deficyty neurologiczne, które wymagają wdrożenia efektywnej rehabilitacji. Jej zadaniem jest stymulowanie ciała w taki sposób, aby rozwój przebiegał najbliżej prawidłowemu. Pozwala to na wyeliminowanie wszelkich odchyleń oraz nabycie przez dziecko prawidłowych zachowań czy odruchów. Proces rehabilitacyjny metodą Bobath i Vojty wymaga użycia specjalistycznego stołu rehabilitacyjnego. Oba procesy medyczne odbywają się poprzez zniwelowanie nieprawidłowości we wzorcach ruchowych i wprowadzeniu właściwych.
-
Łóżka pediatryczne
Łóżka pediatryczne są niezwykle przydatne w sytuacji, kiedy dziecko doznało urazu bądź znacznej kontuzji i konieczny jest długotrwały okres rekonwalescencji. Dodatkowo taki sprzęt jest wymagany w sytuacji, kiedy młoda osoba zmaga się z trwałą niepełnosprawnością, np. dziecięcym porażeniem mózgowym. W takich przypadkach profesjonalne łóżko rehabilitacyjne jest niezwykle ważne.
-
Suche baseny
Doskonale sprawdzają się w ćwiczeniu koordynacji ruchowo-wzrokowej. Dziecko uczy się kształtów, barw, testowania siły nacisku oraz kontaktu z różnymi materiałami. Taka rehabilitacja idealnie kształtuje wzrok czy koncentrację. Utrzymanie równowagi w basenie wymaga zaangażowania wielu mięśni, dzięki czemu jest to doskonała forma rehabilitacji. Dodatkowo to świetny sposób, aby dziecko opanowało zdolności zręcznościowe i manualne, ponadto maluch uczy się oceniać odległość. Zabawa w suchym basenie to również świetny masaż kulkami, który przyczynia się do rozluźnienia spiętych mięśni. Warto podkreślić, że taki rodzaj rehabilitacji jest w pełni bezpieczny.
-
Kształtki i bryły
Różnego rodzaju kształtki i bryły są chętnie wykorzystywane nie tylko w procesie rehabilitacyjnym, ale również na zajęciach z gimnastyki korekcyjnej. Doskonale wspomagają rozwój koordynacji ruchowej oraz stanowią źródło świetnej zabawy, kształtując wyobraźnie i zdolności manualne. Kształtki rehabilitacyjne świetnie sprawdzają się podczas ćwiczeń kręgosłupa. Wspomagają również utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Często stosowane są także podczas masażu.
-
Pufy sako
Pufy sako doskonale sprawdzają się już od najmłodszych lat zarówno jako siedzisko, jak i leżanka z podparciem pod plecy. W pełni dopasowują się do ciała, odciążając kręgosłup. Przynoszą ulgę, rozluźniając napięte mięśnie. Stanowią idealne miejsce do wypoczynku i zabawy. Pufy sako świetnie wspomagają ćwiczenia oraz zajęcia rehabilitacyjne, ruchowe i terapeutyczne.
Rehabilitacja dzieci to zazwyczaj skomplikowany proces terapeutyczny, który wymaga odpowiedniej wiedzy oraz prawidłowo dobranego sprzętu. Wspomaganie najmłodszych może odbywać się poprzez różnego rodzaju wyposażenie jak pufy czy podłogi dydaktyczne. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie łóżka pediatrycznego czy rehabilitacyjnego.