
Wózki inwalidzkie zapewniają mobilność osobom niepełnosprawnym, osobom mającym problemy z poruszaniem się oraz osobom starszym, dzięki czemu mogą one pokonywać bariery architektoniczne zarówno w domu, jak i poza nim. W sytuacji, gdy poruszasz się na wózku, jedną z głównych przeszkód i obaw są schody.
Pokonywanie schodów z pomocą osób trzecich
Prawidłowa technika wjazdu wózkiem inwalidzkim po schodach jest ważna, zarówno ze względu na uniknięcie zagrożenia dla osoby, której pomagamy, jak i dla zachowania integralności samego wózka.
Pomagając osobie na wózku inwalidzkim, powinniśmy pamiętać, że wjazd na klatkę schodową, w zależności od kształtu i przestrzeni dostępnej na schodach, może być bardzo skomplikowany, ponadto powinniśmy mieć na uwadze, jaka metoda będzie najlepsza, by pokonać te kilka lub kilkanaście stopni, nie narażając osoby chorej na zagrożenie.
W przypadku, gdy do pomocy osobie na wózku mamy kilka osób, można wspinać się po kilku szczeblach, utrzymując fotel w pozycji pionowej. Podnosimy wózek do góry, podczas gdy my poruszamy się po schodach po jednym stopniu na raz.
Jeśli nie ma innej możliwości i pomaga tylko jedna osoba, najlepiej wykonać tę operację powoli, krok po kroku. W takich sytuacjach mogą być bardzo pomocne specjalne pasy, które uniemożliwiają zsunięcie się osoby korzystającej z wózka inwalidzkiego. Proces rozpoczyna się od umieszczenia tylnej części wózka przed pierwszym stopniem. Po obróceniu wózka dociskamy tylne koła do powierzchni stopnia i podnosimy przednie koła, po prostu pociągając za tylne gałki wózka, sprawiając, że przesuwa się on na szczyt stopnia. Dzięki samej konstrukcji wózków inwalidzkich proces ten jest stosunkowo prosty i możemy wchodzić, krok po kroku, na każdy stopień schodów, bez dodatkowej pomocy, jednak, jak wspomniano powyżej, kiedy stosujemy tę technikę, konieczne jest, aby osoba na wózku była zabezpieczona np. pasami, gdyż może to spowodować niebezpieczne ruchy.
Schodołaz kroczący z krzesełkiem AAT C/MAX
Schodołazy i rampy
Kiedy poruszamy się na wózku inwalidzkim i napotykamy na przeszkodę, nie mamy wyboru i musimy liczyć na to, że ktoś nam pomoże. Taka sytuacja może być niekomfortowa, zarówno ze względu na niepewność, czy dana osoba wie, jak wprowadzić osobę na wózku inwalidzkim po schodach, jak i ze względu na poczucie braku niezależności pacjenta o ograniczonej sprawności ruchowej. Z tego powodu ważne jest, aby pracować nad zmniejszeniem tego typu barier w przestrzeni publicznej.
Jednak pierwszym krokiem jest dostosowanie domu i budynku osoby poruszającej się na wózku do jej potrzeb, aby pomóc jej żyć z maksymalną wygodą i minimalnymi problemami.
Istnieje wiele rozwiązań mechanicznych, które ułatwiają pokonywanie schodów przez osoby na wózkach inwalidzkich, a nawet dają im wystarczającą niezależność, aby mogły to robić samodzielnie.
- Krzesło schodowe: polega na instalacji krzesła z silnikiem, które porusza się po szynach, aby bezpiecznie dostać się na wyższe piętra lub poziomy. Mechanizm ten umożliwia użytkownikom mającym problemy z poruszaniem się pokonywanie stopni schodów bez wysiłku i niebezpieczeństwa upadku. Może być stosowany na bardzo długich schodach, o zmiennym nachyleniu i zakrętach oraz z przystankami pośrednimi.
- Platformowe windy schodowe: ich funkcją jest dostosowanie wózka inwalidzkiego z jego użytkownikiem do podniesienia, poprzez szynę, i pokonania biegu schodów. W ten sposób osoba może pokonać przeszkodę całkowicie autonomicznie i zawsze we własnym fotelu.
- Rampy składane można dopasować do każdego rodzaju schodów i są przy tym bardzo bezpieczne. Jest to płyta, którą można umieścić na każdym rodzaju schodów, po zakotwiczeniu tworzy ona spadek, odpowiedni do wygodnego wjazdu wózkiem inwalidzkim, omijając w ten sposób stopnie.
- Szyny do wózków schodowych: rozwiązanie to jest przenośne i jest jednym z najlepiej sprzedających się. Należy jednak pamiętać, że nie nadają się one do wszystkich rodzajów schodów i wymagają pewnej techniki, dlatego zawsze będziemy potrzebowali kogoś do pomocy i prowadzenia maszyny.
- Schodołazy: zasługują na szczególną uwagę, ponieważ umożliwiają osobom o ograniczonej sprawności ruchowej pokonywanie stopni schodów bez żadnego wysiłku i są przy tym bardzo bezpieczne. Schodołazy zajmują niewiele miejsca, są wygodne w użytkowaniu. Wyposażone są w specjalne pasy zabezpieczające, a także we wskaźniki przeciwwagi oraz przycisk awaryjny i, co najważniejsze: są dostosowane do większości wózków.