Stoły pionizacyjne wykorzystuje się w rehabilitacji i podczas codziennej pracy fizjoterapeutów. Jego zastosowanie pomaga poprawić ukrwienie, wpływa pozytywnie na krążenie, pomaga naprawiać wady postawy. Jak wybrać stół do pionizacji i na co zwrócić uwagę?
Stół pionizacyjny - co go wyróżnia
Stół do pionizacji to mebel rehabilitacyjny. Pozwala na stopniową zmianę położenia ciała chorego z pozycji leżącej do pozycji pionowej. Codzienna pionizacja chorego jest zwykle stosowana, aby przeciwdziałać zaburzeniom ukrwienia, poprawić krążenie i przemianę materii, przeciwdziałać powstawaniu osteoporozie, wzmocnić łamliwe kości oraz leczyć wady postawy. Stoły pionizujące wykorzystuje się głównie do pionizacji pacjentów, którzy są całkowicie lub częściowo unieruchomieni. Pomagają osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim lub leżącym. Stosuje się je także podczas terapii osób z porażeniem mózgowym.
Z uwagi na swoją specyfikę są przeznaczone do stosowania w szpitalach, zakładach opieki zdrowotnej lub do użytku w prywatnych domach. Stopniowe przemieszczanie chorego z pozycji leżącego po pozycji pionowej w bezpieczny sposób pozwala na powrót do zdrowia.
Wszystkie cechy szczególne
Wybierając stół pionizacyjny warto zwrócić uwagę na kilka cech szczególnych. Przede wszystkim na wymiary stołu. Najbardziej uniwersalne wymiary całkowite do długość około 200 cm, a szerokość około 70 cm. Taki rozmiar pozwoli na wykorzystanie stołu podczas terapii zarówno dzieci, jak i dorosłych, ponieważ zwykle długość leżyska ma wtedy około 190 cm, a szerokość 60 cm. Stół pionizacyjny powinien mieć wysokość około 85 cm. Jest to miara, która pozwala utrzymać ciało pacjenta w bezpiecznej odległości od podłogi oraz zapewnić komfort pracy specjaliście, który w razie konieczności będzie miał ciało pacjenta na wysokości rąk.
Co więcej, specyfika stołu powinna uwzględniać także wagę pacjentów. Wybierając stół pionizacyjny warto szukać mebli o maksymalnym obciążeniu nawet do 150 kg, tak aby nie dyskryminować ze względu na wagę niektórych pacjentów oraz nie pozbawiać pomocy osób o większej wadze. Aby stół pionizacyjny spełniał swoje zadanie, koniecznie należy sprawdzić sprawność regulacji kąta nachylenia leżyska. Musi ono mieścić się w zakresie od 0 do 90 stopni, tak aby móc swobodnie manewrować między pozycją płaską, leżącą, a pozycją prostą. Należy pamiętać także o pasach stabilizacyjnych.
Rodzaje stołów pionizacyjnych - jaki wybrać
Wśród różnych modeli stołów do pionizacji wyróżnia się przede wszystkim stoły pionizujące z regulacją wysokości manualną (ręczną), np. model SP-R lub z regulacją elektryczną. Niektóre modele, np. takie jak stół pionizacyjny SP-E1 umożliwiają dodatkowo regulację nożną. Dzięki temu taki stół do pionizacji daje większe możliwości, poprawia komfort oraz zwiększa wygodę pacjenta i lekarza. Wybierając stół pionizacyjny koniecznie należy zwrócić uwagę na solidną, najlepiej metalową konstrukcję, która zapewnia stabilizację stołu.
Stół pionizacyjny SP-R
Standardowe wyposażenie
Cel stosowania pionizacji to stopniowa zmiana położenia ciała pacjenta z leżącej do pozycji stojącej. Aby to było możliwe, stół do pionizacji musi posiadać w zestawie pasy stabilizujące. Pas służy do unieruchomienia pacjenta, który podczas mniejszej świadomości ciała lub jej braku podczas zmiany pozycji ciała mógłby spaść z łóżka i zrobić sobie krzywdę. Efektywność korzystania ze stołów i zachowanie bezpieczeństwa wymaga stosowania pasów, które można porównać do pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Zwykle są to 3 sztuki dołączone do zestawu, dzięki czemu można mieć pewność, że posłużą przez długi czas.
Stół pionizacyjny SP-E1
Dodatkowe wyposażenie
Stoły pionizacyjne wykorzystuje się do rehabilitacji różnych schorzeń i wad postawy, a dzięki nim możliwy jest nawet powrót do zdrowia osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Aby najlepiej odpowiedzieć na potrzeby pacjentów oraz mieć wpływ na szybką poprawę zdrowia wielu producentów chętnie projektuje stoły do pionizacji z dodatkowymi udogodnieniami. Zwykle można się spotkać z zastosowaniem systemu jezdnego oraz podestu z sandałami, które zwiększają funkcjonalność oraz komfort korzystania ze stołu do pionizacji.
Zapraszamy do zapoznania się z pozostałym asortymentem naszego sklepu ze sprzętem do rehabilitacji.