W niniejszym poradniku chcielibyśmy udzielić Państwu kilku porad, aby mogli Państwo jak najlepiej przystosować mieszkanie do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Chcielibyśmy przede wszystkim przybliżyć Państwu potrzeby osoby niepełnosprawnej oraz jej opiekuna w zakresie urządzenia sypialni. Przygotowanie pokoju dla osoby niepełnosprawnej wymaga zaopatrzenie mieszkania w sprzęty ułatwiające opiekę i codzienne funkcjonowanie – przede wszystkim w odpowiednie łóżko rehabilitacyjne.
Dlaczego pokój (sypialnia) osoby niepełnosprawnej jest tak ważna?
Niestety w większości przypadków, to wokół łóżka koncentruje się życie osoby niepełnosprawnej. Osoby niepełnosprawne ruchowo w sposób oczywisty mają problemy z poruszaniem, w tym samodzielnym. Nawet jeśli niepełnosprawni nie są na stałe „przykuci do łózka” to jednak obniżenie sprawności ruchowej powoduje, że trudności z poruszaniem się są realne. Co więcej, długotrwałe przebywanie w jednej pozycji w łóżku powoduje ryzyko powstania odleżyn. Warto już na wstępie zadbać o to aby ryzyko odleżyn zostało zminimalizowane. Warto też zadbać o wygodę osoby niepełnosprawnej jak i jej opiekuna, poprzez odpowiednie wyposażenie sypialni.
Potrzeby opiekuna – przenoszenie i podnoszenie niepełnosprawnego. Od czego zacząć?
Każdy kto kiedykolwiek opiekował się osobą niepełnosprawną ruchowo wie ile wysiłku należy włożyć podczas pomocy w codziennej opiece. Samo podniesienie osoby niepełnosprawnej wymaga ogromnego wysiłku. Opiekun podczas podnoszenie i przenoszenia chorego bardzo mocno nadwyręża kręgosłup – przez co naraża się na to, iż sam w przyszłości potrzebował będzie opieki. W warunkach domowych osoba niepełnosprawna często leży na zwykłej kanapie, wersalce czy łóżku. Należy zadać sobie pytanie: jakie ułatwienia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów mają zwykłe łóżka, kanapy czy wersalki ? Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi – żadne, a zwykłe meble w żaden sposób nie odpowiadają potrzebom osób niepełnosprawnych. Dlatego też warto na samym początku pomyśleć o zakupie odpowiedniego łóżka rehabilitacyjnego dostosowanego do osoby niepełnosprawnej.
Łóżko rehabilitacyjne – podstawowe i najwygodniejsze wyposażenie
W tym miejscu zastanowić należy się z jakimi problemami styka się osoba niepełnosprawna ruchowo w zakresie dostępu do łóżka. Pierwszym problemem jest samo wstawanie i kładzenie się na łóżku. Zwykłe łóżka mają zawsze stałą wysokość. W przypadku osoby niepełnosprawnej jest to problem – tym bardziej jeśli posługuje się wózkiem inwalidzkim, balkonikiem lub kulami. Kanapa, wersalka czy zwykłe łóżko będzie zawsze za niskie lub za wysokie. Na zbyt niskim łóżku problem będzie ułożenie na łóżku (pozycja do położenia będzie zbyt niska, osoba niepełnosprawna będzie się zapadać w łóżku). Przy łóżku zbyt wysokim problem będzie schodzenie z łóżka – osoba niepełnosprawna będzie spadała. Rozwiązaniem w tym zakresie jest łóżko o regulowanej wysokości. Najlepiej elektrycznie. Na siłownikach elektrycznych. Na pilota. Takie rozwiązanie zapewnia wygodę i bezpieczeństwo. Wysokiej jakości łóżka rehabilitacyjne wyposażone są w siłowniki elektryczne na pilota, które zapewniają wygodę i niezawodność funkcjonowania. W ofercie sklepu x-reh.pl posiadamy bogaty wybór najwyższej jakości łóżek rehabilitacyjnych dostępnych na rynku.
Kolejny problem to zabezpieczenie przed upadkiem. Różne są stopnie i stany niepełnosprawności. Czasami niepełnosprawni nie kontrolują pozycji podczas snu. Często wynika to z osłabienia organizmu na skutek niepełnosprawności właśnie. Jak można rozwiązać ten problem w przypadku osób niepełnosprawnych? Poprzez wyposażenie łóżka rehabilitacyjnego w barierki boczne. Takie barierki skutecznie zabezpieczą osobę niepełnosprawną przed upadkiem. Barierki w łóżku rehabilitacyjnym powinny być opuszczane – umożliwiając wchodzenie i schodzenie pacjentowi. Na przykładzie łóżka rehabilitacyjnego Taurus z leżem drewnianym mogą Państwo zapoznać się z systemem działania barierek bocznych w łóżku rehabilitacyjnym.
Kolejną kwestią jest wygodne ułożenie samej osoby niepełnosprawnej na łóżku. Pamiętać należy o tym, iż dużą część życia osoba niepełnosprawna często spędza na łóżku w pozycji półleżącej. Każdy kto kiedykolwiek kurował się w domu wie, iż na dłuższą metę takie pozycje na zwykłej wersalce, kanapie czy łóżku są niewygodne. Bolą plecy, a człowiek, żeby sobie ulżyć podkłada pod plecy różne poduszki, zwinięte koce czy wałki - co i tak ulgi na dłuższą metę nie przynosi. Doskonałym rozwiązaniem jest w takim przypadku możliwość podniesienia sekcji pleców wraz z materacem do idealnego kąta. Pamiętać przy tym należy, iż wskazany kąt dla każdego będzie nieco inny, bo każdy z nas jest przecież inny. Niepełnosprawni również. Najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest możliwość ustawienia idealnego kąta za pomocą siłownika elektrycznego na pilota. Mam pilota, podnoszę lub opuszczam plecy aby np. zająć wygodną pozycję do obejrzenia telewizji, czytania książki, zjedzenia obiadu. Istotnym elementem jest także możliwość regulacji podudzi (nóg). Ten sam mechanizm co w przypadku regulacji elektrycznej sekcji pleców (za pomocą pilota) wykorzystywany jest również w przypadku podnoszenia części nóg. Działa to tak samo – za pomocą pilota uruchamia się siłownik elektryczny odpowiadający za nogi. Jest to również bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba podkładać pod nogi żadnych poduszek, kocy itp. jeśli chciałoby się je podnieść wyżej. W tym zakresie mogą Państwo porównać rozwiązania łóżka rehabilitacyjnego Taurus Silver Lux z leżem drewnianym.
Kolejnymi elementami przez które łóżka rehabilitacyjne dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych jest wysięgnik. Wysięgnik najczęściej wyposażony jest w trójkątny uchwyt. Pomaga to osobie niepełnosprawnej na zmianę pozycji na łóżku (jest się czego złapać) czy też nawet samodzielne wstawanie z łózka, co oczywiście zależy od stanu zdrowia. We wszystkich oferowanych przez nasz sklep rehabilitacyjny łóżkach rehabilitacyjnych wysięgnik jest standardowym wyposażeniem łóżka rehabilitacyjnego (jedynym wyjątkiem są łóżka bariatryczne – lecz sam wysięgnik można dokupić).
Nie sposób mówić o dostosowaniu łóżek rehabilitacyjnych do potrzeb osoby niepełnosprawnej bez wspomnienia o pozycjach leczniczych w jakich można ustawić łóżko rehabilitacyjne. Większość łóżek rehabilitacyjnych elektrycznych można ustawić w pozycjach leczniczych Trendelenburga oraz anty-trendelenburga. Co oznaczają pozycje Trendelenburga oraz anty-Trendelenburga? Pozycja Trendelenburga to pozycja medyczna, w której osoba niepełnosprawna leży na plecach a głowa, górna część klatki piersiowej i tułów znajdują się poniżej poziomu nóg (leży się po prostu głową w dół). Jest to skuteczna pozycja drenażowa, ponieważ ułatwia usuwanie wydzielin z dróg oddechowych (odksztuszanie, drenaż ułożeniowy oskrzeli ). Natomiast w przypadku pozycji anty-Trendelenburga to to pozycja medyczna, w której osoba niepełnosprawna leży na plecach a głowa, górna część klatki piersiowej i tułów znajdują się powyżej poziomu nóg (głowa w górze). Pozycja anty-Trendelenburga ułatwia oddychanie (zwłaszcza u niepełnosprawnych z otyłością), poprawia również przepływ krwi do mózgu – mniejsze ciśnienie. Łóżka rehabilitacyjne (w przeciwieństwie do jakichkolwiek zwykłych łóżek) umożliwiają ułożenie osoby niepełnosprawnej w pozycjach Trendelenburga czy anty-trendelenburga. Jak to się odbywa? Łóżko rehabilitacyjne za pomocą siłownika elektrycznego podnosi się tylko z jednej strony (od strony głowy lub od strony nóg). W przypadku łóżek rehabilitacyjnych elektrycznych wszystko odbywa się za pomocą pilota. Jest to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie.
Jak wybrać łóżko rehabilitacyjne? Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego?
W pierwszej kolejności należy zastanowić się na parametrami technicznymi łóżka rehabilitacyjnego. Warto zastanowić się do czego łóżko rehabilitacyjne będzie wykorzystywane tj. czy konieczne będzie stosowanie pozycji leczniczych z Trendelenburga oraz anty-trendelenburga. Z praktyki podpowiedzieć możemy, iż nawet jeśli początkowo wyda się, że są one niepotrzebne to lepiej, żeby łóżko je miało – albowiem nie wiadomo czy się nie przydadzą w przyszłości.
Koniecznie należy wziąć pod uwagę wzrost osoby niepełnosprawnej przy zakupie łóżka rehabilitacyjnego. W przypadku osób wyższych (powyżej 180 cm) standardowe łózko o długości 200 cm może okazać się za krótkie (w przypadku podniesienia sekcji pleców, lub ustawienia łóżka w pozycji anty-trendelenburga osoba niepełnosprawna „zjedzie” na dół). W takim przypadku warto wybrać łóżko z opcją przedłużenia (o dodatkowe 20 cm). Opcja taka dostępna jest np. w łózkach z serii Taurus. Warto w takim przypadku zadbać o wygodę użytkownika łóżka. W tym miejscu wspomnieć należy, iż w przypadku wspomnianych łóżek rehabilitacyjnych z serii Taurus istnieje możliwość dokupienia i własnego zamontowania przedłużki łóżka już po zakupie właściwego łóżka rehabilitacyjnego.
Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego jest waga osoby niepełnosprawnej. Istotnymi parametrami jest tutaj dopuszczalna waga pacjenta i dopuszczalne obciążenie robocze. Warto wziąć po uwagę fakt, że oprócz osoby niepełnosprawnej na łóżku może sporadycznie usiąść ktoś jeszcze (np. podczas odwiedzin, większe obciążenie jest też podczas zabiegów rehabilitacyjnych, pielęgnacji przez opiekuna). Zakładając, że osoba niepełnosprawna waży np. 80 kg a odwiedzający 90 kg to łączna waga na łóżku to 170 kg. Dla pełnego komfortu warto w tym zakresie wybrać łóżko o wyższych dopuszczalnym obciążeniu.
Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć, o łóżkach bariatrycznych – dla pacjentów o zwiększonej masie ciała. Łóżka bariatryczne dopuszczają pacjenta o masie aż 318 kg. Są też odpowiednio szersze (mają 120 cm szerokości). Co istotne wskazane łóżka (ze względu na większą szerokość) wybierane są często przez pacjentów o przeciętnej masie ciała – ceniących jednak komfort szerszego łóżka.
Istotnym elementem łózka rehabilitacyjnego jest również jego wzornictwo (tudzież „design” używając zagranicznego odpowiednika tego słowa). Często użytkownicy łóżek obawiają się, że łóżko będzie wyglądało „szpitalnie” a przecież nikt nie chce czuć się w domu jak w szpitalu. Możemy Państwa z czystym sumieniem zapewnić, że łóżka z naszej oferty wyglądają bardzo przyjaźnie i domowo. Istnieje szeroki wybór kolorystyki łózka, tak żeby nie wyróżniało się od wystroju mieszkania. Łóżka rehabilitacyjne do domowej opieki mają drewniane obudowy, przez co nie odróżniają się wizualnie od innych mebli. Żeby zobrazować ja szeroką gamę kolorów łóżka mogą Państwo wybrać, jako przykład warto podać kolorowe łóżka dla dzieci i młodzieży z serii Taurus Junior, które dostosowane są właśnie dla dzieci.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy urządzaniu pokoju dla osoby niepełnosprawnej?
Ciekawym i bardzo przydatnym wyposażeniem dodatkowym do łózka jest z pewnością tablet. Jest to specjalna podstawka, którą zakłada się na barierki boczne łóżka rehabilitacyjnego. Na tablecie można położyć posiłek, celem jego konsumpcji, rozłożyć pasjansa czy też położyć książkę, dokumenty czy laptopa.
Warto też zapoznać się z ofertą szafek przyłóżkowych do łóżka. Szafki do łózek rehabilitacyjnych aby dobrze spełniły swoją rolę są wyposażone w kółka, co zwiększa ich mobilność gdy potrzeba więcej miejsca a szafki trzeba odsunąć. Szafki są też często wyposażone w wysuwany stolik, który można wykorzystać gdy zachodzi taka potrzeba.
Osobnym elementem łóżka rehabilitacyjnego jest materac. W zależności od potrzeb pacjenta może on być przeciwodleżynowy. Warto przy tym pamiętać, iż materace przeciwodleżynowe z pianki wysokoelastycznej lub wiskoelestycznej z tzw. efektem memory (pod wpływem temperatury ciała materac dostosowywuje się do kształtu ciała) doskonale pełnią funkcję ortopedyczną. Innymi słowy – materace przeciwodleżynowe doskonale nadają się również dla osób, które nie mają odleżyn, lecz chcą zapewnić sobie wysoki komfort snu.
Ile to wszystko kosztuje?
Na zdrowiu nie można oszczędzać, jednak pamiętać należy, iż ceny zwykłych łóżek niejednokrotnie potrafią przekroczyć ceny łóżek rehabilitacyjnych – bez jakichkolwiek gwarancji jakie związane są wyrobem medycznym (łózka rehabilitacyjne są certyfikowanymi wyrobami medycznymi). Podobnie cena zwykłego materaca sprężynowego to koszt często dużo wyższy niż profesjonalnego materaca przeciwodleżynowego z certyfikatem. Dbamy o to żeby zapewnić Państwu najkorzystniejsze ceny, dlatego zachęcamy do porównania naszej oferty z cenami konkurencji.
Pomoc w wyborze i dofinansowaniu
Warto też pamiętać o tym, że osobom niepełnosprawnym przysługuje dofinansowanie do 95% na zakup łóżka rehabilitacyjnego – przy czym jako jedyni bezpłatnie pomagamy a wręcz przygotujemy Państwu całkowicie darmowo wniosek.
W przypadku pytań uprzejmie prosimy o kontakt.
Leszek Szumichora mail. leszek.szumichora@onet.pl
jestem zainteresowany zakupem takiego łóżka dla córki wysokiej na 190, czyli łóżka l=220cm córka jest chora na stwardnienie rozsiane, ale teraz bardzo mało już chodzi interesują nas wszystkie dodatkowe wariaty, także pomoc w załatwieniu dofinansowania