Łóżko rehabilitacyjne jest wyrobem medycznym
Po pierwsze, aby łóżko mogło być „łóżkiem rehabilitacyjnym” powinno posiadać aktualny certyfikat, który potwierdza czy jest to wyrób medyczny czy też nie. Łóżko rehabilitacyjne ze względu na swoje właściwości i funkcje musi spełniać określone normy bezpieczeństwa (np. maksymalne obciążenie). System, który odpowiada za regulację wysokości, oparcia i innych sekcji także musi być zgodny z obowiązującymi normami w tym bezpieczeństwa i higieny.
O co powinniśmy zadbać decydując się na wynajem łóżka?
Jeśli decydujemy się na wynajem łóżka rehabilitacyjnego poprośmy o aktualne certyfikaty medyczne. Mając pewność, że łóżko jest wyrobem medycznym nie ponosimy zbędnego ryzyka, a części mechaniczne i elektryczne nie zagrażają naszemu zdrowiu i życiu.
Na rynku wynajmu jest wiele używanych modeli sprowadzanych z zachodu, często naprawianych. Decydując się na używane łóżko bez aktualnego certyfikatu medycznego jesteśmy pozbawieni jakiejkolwiek gwarancji bezpieczeństwa.
Na jakie niebezpieczeństwo jesteśmy narażeni kupując lub wynajmując używane łóżko?
Z pozoru nie widać żadnych zagrożeń, przecież to tylko zwykłe łóżko. Słowo „rehabilitacyjne” (pielęgnacyjne) nie pojawiło się w nazwie bez przyczyny. Jak wcześniej pisaliśmy łóżko rehabilitacyjne to wyrób medyczny, który np. charakteryzuje się inną stawką VAT (8%). Jeśli jakiś produkt na naszym rynku jest wyrobem medycznym musi zostać zgłoszony do Urzędu Rejestracji Wyrobów Medyczny i Środków Biobójczych (http://www.urpl.gov.pl/pl).
Łóżka regulowane elektrycznie najczęściej są podnoszone w zakresie od 40 do 80 cm, biorąc jeszcze pod uwagę grubość materaca (np. 15 cm) daje nam to maksymalną wysokość 95 cm. W tym momencie pojawia się pytanie czy siłowniki zastosowane w łóżku wytrzymają całkowity ciężar i zapewnią bezpieczeństwo przed niespodziewaną awarią? Drugie pytanie brzmi czy łóżko zostało sprawdzone pod kątem przepięć (przebić) elektrycznych? Zdecydowana większość łóżek z regulacją elektryczną posiada zasilanie sieciowe 230V 50/60 Hz !
Używane łóżko a dofinansowanie z PFRON
Osobom z ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje prawo do skorzystania z dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zatem czy kupując używane łóżko lub korzystając z usługi wynajmu możemy z takiego dofinansowania skorzystać? Odpowiedź brzmi NIE – nie możemy. Chcąc skorzystać z dofinansowania (nawet do 95%) łóżko musi być nowe oraz posiadać aktualny certyfikat medyczny.
Koszt wynajmu w porównaniu z zakupem nowego łóżka
Liczby nie kłamią. Miesięczny koszt wynajmu jest stosunkowo niski w porównaniu z ceną zakupu nowego łóżka. Licząc wydatki związane z wynajmem należy wziąć pod uwagę ukryte koszty w postaci transportu i co ważne materaca. Koszt podstawowego materaca piankowego w pokrowcu medycznym to przedział między 300 a 600 zł.
Poniżej przedstawiamy uśrednione koszty wynajmu w okresie 24 miesięcy:
- Koszt podstawowego materaca piankowego – 450 zł
- Miesięczny koszt wynajmu – 125 zł
Całkowity koszt w okresie 24 mc – 3 450,00 zł
Biorąc pod uwagę powyższe dane koszt wynajmu wychodzi mniej korzystnie niż w przypadku zakupu nowego łóżka. Podstawowe modele z regulacją elektryczną zaczynają się już od kwoty 2 699,00 zł co oznacza że po 16 miesiącu użytkowania łóżka dopłacamy do niego znaczące sumy.
Zakup używanego łóżka a prawo do rękojmi i gwarancji
Jeśli decydujemy się na zakup łóżka używanego musimy wziąć pod uwagę ważną kwestię gwarancji a dokładnie jej krótki okres (zazwyczaj 3 miesiące) lub całkowity brak. Każde łóżko rehabilitacyjne posiada własną indywidualną konstrukcję co za tym idzie typy siłowników odpowiadających za jego regulację. Czy w momencie awarii uda nam się zakupić odpowiedni siłownik? Ile będzie kosztował? Wiadomo jednak, że taki zakup znacznie podniesie koszty łóżka.
W momencie awarii nawet jednego z trzech lub czterech siłowników możemy być pozbawieni innych jego funkcji. Co jeśli siłownik przestanie działać podczas zmiany pozycji chorego? Kupując nowe łóżko zgodnie z ustawą nabywamy także prawo do rękojmi lub gwarancji, sprzedawca ma prawny obowiązek na szybkie naprawianie szkody.
Naturalnie, wiele innych wątpliwości nasuwa się poruszając ten temat, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć jakie inne problemy możemy napotkać. Warto jednak przemyśleć zakup lub wynajem używanego łóżka rehabilitacyjnego. Zdrowie naszych bliski jest rzeczą najważniejszą, dlatego zadbajmy o ich komfort, bezpieczeństwo i spokojny sen.