Materac przeciwodleżynowy do łóżka elektrycznego

0
Materac przeciwodleżynowy do łóżka elektrycznego

U pacjentów przewlekle chorych, spędzających znaczną część swojego dnia w łóżku, materac przeciwodleżynowy to podstawa wyposażenia gwarantująca wygodną pozycję do leżenia. W przeciwieństwie do tradycyjnych materaców, modele przeciwodleżynowe redukują siłę ucisku ciała na powierzchnię materaca, dzięki czemu eliminują też ogromne ryzyko powstawania bolesnych, trudnych w leczeniu odleżyn. Na rynku dostępnych jest jednak wiele modeli tego typu materacy i zależnie od ich konstrukcji, efekty zastosowania materaca w łóżku chorego mogą być różne.

Jak dobrać materac przeciwodleżynowy i na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu?

Rodzaje materaców przeciwodleżynowych

Wśród wyposażenia medycznego można spotkać się z kilkoma różnymi wariantami materacy przeciwodleżynowych, różniącymi się między sobą konstrukcją wypełnienia materaca, jego wagą, właściwościami zabezpieczającymi przeciw odleżynami, a także ceną. Wśród najpopularniejszych wariantów pojawiają się materace piankowe, bąbelkowe, zmiennociśnieniowe, rurowe oraz wentylowane.

Pierwsze dwie propozycje to rozwiązanie odpowiednie przede wszystkim przy chorobach krótkoterminowych – materac taki oferuje niezwykle wygodne podłoże do spania i spędzania czasu w pozycji leżącej, eliminuje nadmierny nacisk ciała na podłoże i redukuje ryzyko powstawania odleżyn. W zależności od rodzaju zastosowanej pianki i klasy materaca, jego żywotność może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat, dlatego zawsze warto stawiać tu na wysokiej jakości materace sprawdzonych producentów, dające gwarancję wieloletniej trwałości.

Alternatywą dla materacy piankowych i bąbelkowych, przygotowaną z myślą o długotrwałej opiece nad chorym i wysokiej skuteczności przeciwdziałania odleżynom są tzw. materace dynamiczne, zbudowane z wielu komór z przepływem powietrza, dzięki który możliwa jest regularna zmiana ucisku materaca na poszczególne części ciała. Im wyższy i bardziej miękki materac, tym chory może bardziej się w niego zapaść, a przy zmiennym ciśnieniu powietrza w komorach ucisk na ciało będzie mało odczuwalny i nieszkodliwy.

materac przeciwodleżynowy

Nie tylko wnętrze: na jakie parametry materacy przeciwodleżynowych warto zwrócić uwagę?

Kupując materac przeciwodleżynowy dla osoby chorej i leżącej warto oczywiście w pierwszej kolejności wybierać na podstawie wnętrza materaca i jego właściwości przeciwodleżynowych w odpowiednim przedziale czasu. Gdy jednak zdecydujemy już, czy wygodniejszym i bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie materac piankowy, bąbelkowy czy zmiennociśnieniowy, niezwykle ważne jest spojrzenie w stronę jego pozostałych elementów:

  • zdejmowanego pokrowca materaca, dzięki któremu łóżko pacjenta będzie łatwe w utrzymaniu higieny,
  • wagi materaca, która może mieć znaczenie przy jego przebieraniu i czyszczeniu,
  • dopuszczalnego obciążenia, istotnego szczególnie przy pacjentach z nadwagą.

Dlaczego warto korzystać z materaca przeciwodleżynowego?

Zmienne powierzchnie ucisku materaca na ciało i możliwość ich automatycznej lub manualnej regulacji w materacach zmiennociśnieniowych lub rurowych przynoszą zdecydowaną ulgę dla pacjenta, który ze względu na swój stan zdrowia spędza większą część dnia w pozycji leżącej przez bardzo długi okres czasu. Materace przeciwodleżynowe mogą być używane profilaktycznie, u osób chorych ale mających zwiększone zapotrzebowanie na sen lub wypoczynek w pozycji leżącej, a także jako materac rehabilitacyjny. Im trudniejszy i bardziej wymagający przypadek, tym większe ryzyko odleżyn i tym ważniejsze odpowiednie dobranie materaca.

W dobrych sklepach rehabilitacyjnych z szerokim wyborem rodzajów materaców przeciwodleżynowych jest znacznie większa szansa na znalezienie modelu idealnie dopasowanego do potrzeb chorego.

Wśród korzyści, jakie niesie za sobą korzystanie z materacy przeciwodleżynowych można wymienić nie tylko skuteczne odciążenie ciała pacjenta. W zależności od konstrukcji materaca i powierzchni jego pokrowca, materace przeciwodleżynowe mogą zapewniać znacznie lepszą cyrkulację powietrza przy ciele (zbyt wysoka temperatura i przegrzewanie się ciała jest często powodem powstawania odleżyn), wspomagają krążenie krwi poprzez regulowany ucisk tkanek, ograniczają ból dzięki możliwości prawidłowego ułożenia ciała chorego i łagodzenia napięcia mięśni i stawów, a także ułatwiają opiekę nad chorym.

W przypadku materacy przeciwodleżynowych, które w naturalny sposób odciążają ciało podczas leżenia, chory nie odczuwa regularnej potrzeby zmiany pozycji dla wygody – nawet leżenie przez większą część doby w pozycji wyprostowanej na plecach nie będzie stanowiło większego problemu, gdy pod spodem zastosujemy materac przeciwodleżynowy. Z tego też względu wykorzystuje się je często w szpitalach i hospicjach, gdzie pomimo szczerych chęci trudno często o opiekę pozwalającą na ciągłe pomaganie choremu w zmianach pozycji podczas leżenia.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium