Urofizjoterapia jest jedną z dziedzin medycyny nowoczesnej, która dopiero przebija się do świadomości Polaków. Warto jednak o niej mówić, jako że jest ona sposobem przełamania tabu w kwestii dolegliwości na tle ginekologicznym i urologicznym. W poniższym tekście wyjaśniamy, czym jest urofizjoterapia i kto powinien z niej skorzystać, a także jak ważne jest zastosowanie odpowiedniego fotela do przeprowadzenia urofizjoterapii.
Fizjoterapia uroginekologiczna – co warto o niej wiedzieć?
Jest to rodzaj terapii ukierunkowany na przywrócenie równowagi mięśni w obrębie miednicy mniejszej, przy czym nie oznacza to, że fizjoterapeuta w swojej pracy skupia się wyłącznie na tym obszarze ciała. W fizjoterapii uroginekologicznej stosuje się podejście holistyczne, co oznacza, że terapeuta zajmuje się nie tylko ciałem, lecz też i umysłem pacjenta, jako że często właśnie tam może znajdować się źródło problemu.
Do kogo kierowana jest fizjoterapia uroginekologiczna?
Choć w większości przypadków pacjentkami są kobiety, ten rodzaj leczenia wspomaga powrót do zdrowia również w przypadku mężczyzn. Dobrym przykładem mogą być tutaj problemy z płodnością. Jest to temat, do którego panowie niechętnie się przyznają. Urofizjoterapeuta poprzez zastosowanie terapii może wpłynąć na zredukowanie poziomu napięcia w mięśniach i stresu. Istotnym czynnikiem jest również poprawienie krążenia w obrębie miednicy i poprawienie funkcjonowania układu hormonalnego, który bardzo łatwo rozstroić poprzez pełen napięcia tryb życia.
O jakich elementach fizjoterapii uroginekologicznej warto wspomnieć?
Była już mowa o tym, że w ramach fizjoterapii uroginekologicznej terapeuci skupiają się także na aspektach psychicznych, jako że wiele problemów wynika właśnie m.in. ze współczesnego, pełnego stresu życia w biegu. Kluczowym elementem jest także osteopatia, dająca znacznie szerszy pogląd na tę stosunkowo nową formę leczenia, jaką jest uroginekologia.
Osteopatia jest dziedziną medycyny niekonwencjonalnej, skupiająca się na leczeniu dolegliwości związanych z układem nerwowo-mięśniowego. Osteopatia wspiera leczenie tkanek miękkich, a także stawów. Dodatkowo w ramach tego rodzaju leczenia terapeuta zwraca uwagę również na stan psychiczny pacjenta.
Jak przebiega badanie uroginekologiczne?
Wizyta u urofizjoterapeuty składa się z kilku etapów. Pierwszym jest oczywiście wywiad zdrowotny, przy czym ważne jest, aby specjaliści przeprowadzali go w taki sposób, by nie narażać pacjentów na dyskomfort psychiczny. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie badań całego ciała pacjenta. Urofizjoterapeuta może wykonywać również różne testy, mające na celu uzyskanie większej ilości informacji o stanie zdrowia pacjenta. Jednym z etapów może być wykonanie badania per vaginum, jednak nie jest to zawsze konieczne i zależy wyłącznie od udzielonej przez pacjentkę zgody.
Jaki sprzęt stosowany jest podczas fizjoterapii uroginekologicznej?
Aby urofizjoterapia przebiegła jak najbardziej pomyślnie, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu. Warto tutaj zadbać o to, aby nie był to zwykły fotel ginekologiczny, jako że nie ma on aż tylu możliwości ułożenia pacjentów w pozycjach niezbędnych do przeprowadzenia badań.
W tym przypadku doskonale sprawdzi się stół uroginekologiczny. Jest to wielofunkcyjny model, doskonale służący fizjoterapeutom uroginekologicznymi, specjalstom od zwykłej fizjoterapii, a także ginekologom. Wśród najważniejszych plusów tego rodzaju umeblowania medycznego warto wyróżnić:
- dwustronny pilot nożny
- wbudowany system transportowy – można go ukryć, gdy nie jest potrzebny
- wieszak na podkłady higieniczne
- podstawa stołu wyposażona w port USB
Dostępne u nas modele są 3-sekcyjne, dzięki czemu można stworzyć z nich klasyczny stół do rehabilitacji, fotel ginekologiczny lub fotel uroginekologiczny.
Jakie korzyści niesie za sobą urofizjoterapia?
Jest to dziedzina medycyny, pozwalająca dużo lepiej poznać swoje ciało. Fizjoterapia uroginekologiczna może być prowadzona w ramach profilaktyki. W ramach tego rodzaju terapii specjalista może udzielić Ci wskazówek, dzięki którym uzyskasz większą kontrolę nad mięśniami dna macicy, dzięki czemu szybciej dojdziesz do siebie po porodzie, lub przygotujesz swój organizm do ciąży.
Co więcej, urofizjoterapeuta może zbadać również Twoją ogólną postawę ciała, udzielić wskazówek na temat prawidłowego oddychania, i pracy mięśni brzucha.