Pionizacja w rehabilitacji - na czym polega i jak ją wprowadzać?

0
Pionizacja w rehabilitacji - na czym polega i jak ją wprowadzać?

Pionizacja stanowi ważny element w procesie odzyskiwania sprawności ruchowej po jej utracie w wyniku choroby lub wypadku. Ma ona znaczenie z uwagi na to, że dzięki postępom w przypadku tej formy rehabilitacji, pacjent może stać się bardziej samodzielny. Dodatkowo zmiana pozycji zapobiega problemom takim, jak odleżyny, zanik kostny, zanik mięśni, a także przykurcze stawów. Jak wyglądają poszczególne etapy pionizacji? Jakie sprzęty wspomagają jej przeprowadzanie?

 

Jak przebiegają etapy pionizacji?

1.    Podniesienie głowy pacjenta

W tym celu wykorzystuje się regulowany zagłówek, lub – w przypadku braku takowej regulacji – poduszki, koce i inne tego typu przedmioty. Cały etap polega na tym, by stopniowo unosić głowę pacjenta. Można znaleźć informację o pierwszym uniesieniu pod kątem 30o, przy czym kolejne powinny następować co 15o. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku każdego pacjenta wartości te mogą być nieco inne.

2.    Wprowadzenie pozycji siedzącej

Jest ona wykonywana tak długo, aż pojawi się postęp w postaci samodzielnego wykonywania niektórych czynności i pod warunkiem, że pacjent dobrze znosi etap aktualny. Jest to jednym z kluczowych warunków w przeprowadzaniu pionizacji: w przypadku pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości, konieczne jest powrócenie do ostatniego etapu, który nie sprawiał pacjentowi dyskomfortu.

3.    Siedzenie z opuszczonymi nogami

Jest to etap, na którym pacjent uczy się samodzielnie utrzymywać tułów w pozycji pionowej. Na początku jest on wspierany przez różne wałki lub specjalne pionizatory, lecz z czasem wsparcie jest stopniowo usuwane, aby możliwe było przejście do dalszego etapu.

Stół pionizacyjny SP-R

4.    Przemieszczenie pacjenta

Na tym etapie odbywa się przesadzanie pacjenta na wózek lub fotel tak, aby możliwe stało się transportowanie go do innych pomieszczeń. Jest to etap najcięższy dla osób opiekujących się niepełnosprawnym, dlatego też szczególne znaczenie ma zaangażowanie na tym etapie osoby o większej sile fizycznej.

5.    Przyjmowanie pozycji stojącej

Początkowo całość odbywa się z udzieleniem wsparcia osobie chorej, po czym stopniowo zaczyna ona podejmować się tej czynności samodzielnie i utrzymać pozycję pionową we własnym zakresie.

6.    Przywracanie zdolności chodzenia

Na początku etap ten wspomagają kule i balkoniki, przy czym stopniowo stosuje się odchodzenie od nich, by pacjent mógł zacząć stawiać pierwsze, samodzielne kroki.

Jakie urządzenia wspomagają proces pionizacji?

Teoretycznie pionizację można przeprowadzić bez pomocy dodatkowych urządzeń rehabilitacyjnych, lecz jest to wyjątkowo trudne zadanie, wymagające większego wysiłku i ze strony pacjenta, i opiekuna. Urządzenia stabilizujące pozwalają na znaczne odciążenie, szczególnie w początkowych fazach każdego kolejnego etapu. Przedstawiamy zatem urządzenia, jakie mogą mieć największe znaczenie.

Jest to urządzenie wyposażone w specjalne pasy, przypinane do ciała osoby niepełnosprawnej, w celu sprawnego i bezpiecznego podniesienia jej. Ma to znaczenie nie tylko przy procesach rehabilitacyjnych, lecz też przy wykonywaniu codziennych czynności, takich jak mycie czy ubieranie. Możliwość wyposażenia urządzenia w sterowanie elektryczne pozwoli na powolne i bezpieczne podnoszenie i opuszczanie chorego bez używania siły fizycznej i bez ryzyka niebezpiecznych urazów.

Jest to mebel idealnie dopasowany do wszystkich etapów pionizacji – od stopniowego unoszenia głowy aż po ułatwienie przyjmowania pozycji stojącej. Ze względu na łagodne zgięcie kręgosłupa i nóg, znacznie ułatwia wstawanie, co jest kluczowe w przypadku nadwagi lub schorzeń internistycznych. Wyjątkowo interesująca jest tutaj również funkcja amortyzacyjna, umożliwiająca uregulowania łóżka bez uczucia szarpania, jakie pojawia się nierzadko w klasycznych systemach regulacyjnych.

łóżko z funkcją pionizacji

Łóżko rehabilitacyjne obrotowe TWIST z funkcją fotela i pionizacji

Pionizacja stanowi szalenie ważny element rehabilitacji. Jeśli chcesz, by była przeprowadzona w pełni bezpiecznie, zapoznaj się z ofertą urządzeń rehabilitacyjnych, jakie oferujemy w naszym sklepie. Proponowane przez nas meble medyczne są nie tylko stworzone z troską o komfort pacjentów, lecz też z dbałością o estetykę, by po ustawieniu w domu mogły zgrać się z pozostałymi elementami wystroju, tworząc bardziej przytulną, domową atmosferę.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium