Aparat do ultradźwięków - czym się kierować przy wyborze?

0
Aparat do ultradźwięków - czym się kierować przy wyborze?

Aparat do ultradźwięków (in. aparat do terapii ultradźwiękowej) to podstawowe wyposażenie z zakresu fizykoterapii. Na rynku jest wiele modeli i czasem trudno dokonać wyboru. Przy wyborze aparatu powinniśmy zwrócić uwagę na aspekty techniczne, ergonomię, mobilność i oczywiście cenę.

Głowica do ultradźwięków

Głowica jest najważniejszym i jednocześnie najbardziej eksploatowanym elementem aparatu. W każdej ofercie dostępne są różne jej rozmiary. Najczęściej spotykane są głowice o powierzchni 1 lub 5 cm2. Mniejsza powierzchnia jest stosowana na mniejsze partie ciała oraz na wrażliwe okolice stawów takie jak nadgarstek czy łokieć. Większość terapeutów wybiera głowicę o rozmiarze 4 lub 5 cm2.

ERA a powierzchnia głowicy ultradźwiękowej

Efective Radiation Area czyli efektywna powierzchnia emisji energii głowicy nie zawsze jest równa jej rzeczywistej powierzchni. W praktyce ERA, która jest mniejsza niż powierzchnia głowicy oznacza gorsze efekty terapeutyczne. Im większa ERA głowicy tym skuteczniejszy jest zabieg!

Waga aparatu i głowicy ultradźwiękowej

Warto zwrócić uwagę na samą wagę głowicy ultradźwiękowej. Przecięty zabieg ultradźwiękowy trwa od kilku do kilkunastu minut. W tym czasie terapeuta trzyma głowicę i jest obecny od początku do końca terapii. Jeśli wykonujemy dużo zabiegów, głowica powinna być lekka, tak żeby używający jej terapeuta nie męczył się. Lekka głowica UD bezpośrednio przekłada się na wagę sterownika (jednostki sterującej). Jeśli potrzebujemy rozwiązań mobilnych powinniśmy zakupić aparat o niskiej wadze i gabarytach.

Ergonomia czyli komfort naszej pracy

Ważne aby uchwyt głowicy był jak najlepiej dostosowany do dłoni terapeuty. Wygodna głowica ultradźwiękowa jest jednym z najważniejszych aspektów, którymi powinniśmy kierować się przy zakupie.

Oprogramowanie i możliwości aparatu

Aparaty do fizykoterapii ze względu na zastosowanie lecznicze posiadają specjalistyczne oprogramowanie, które kieruje aparatem. Dzięki takiemu oprogramowaniu możemy ustawić wszystkie potrzebne parametry lecznicze.

Podstawowe parametry oprogramowania:

  • Zmiana częstotliwość głowicy - zazwyczaj 1 lub 3,5 MHZ
  • Ustawienie trybu pracy – tryb ciągły lub przerywany
  • Współczynnik wypełnienia (Duty Cycle) – określany w %
  • Dawka mocy – wyrażana w Watach na centymetr kwadratowy (W/cm2)

Ważne aby aparat posiadał funkcję wykrywania kontaktu z powierzchnią tkanki tak, aby w momencie nagłego przerwania pracy czas wyświetlany na urządzeniu i głowica zatrzymały się.

 

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium