Podstawowy sprzęt do opieki w domu pacjenta

0
Podstawowy sprzęt do opieki w domu pacjenta

Leczenie w warunkach domowych jest szczególnie korzystne dla pacjentów z chorobami długoterminowymi, wymagających stałej opieki ale też nie wymagających bezpośredniej opieki szpitalnej. Przygotowanie właściwego miejsca do leczenia pacjenta w domu będzie jednak kluczowe – osobny pokój z łóżkiem i stolikiem nie wystarczy, jeśli pacjent nie może samodzielnie się poruszać czy nawet podnosić z łóżka. Co powinno znajdować się na wyposażeniu domu pacjenta?

Meble domowe czy specjalistyczne – jak przygotować miejsce dla pacjenta w domu?

Jednym z podstawowych błędów w przygotowywaniu miejsca dla chorego w jego własnym domu jest zaniedbanie kwestii wyboru mebli i pozostawienie wyposażenia w stanie sprzed choroby. O ile osoby zdrowiejące mogą przez kilka dni korzystać z normalnych, domowych mebli, o tyle osoby chore przewlekle i wymagające stałej opieki powinny mieć zapewniony dostęp do mebli rehabilitacyjnych gwarantujących im większy komfort, bezpieczeństwo i higienę podczas leczenia.

Wybór właściwych mebli do wyposażenia pokoju chorego w domu nie jest łatwy, ale w pierwszej kolejności należy kierować swoją uwagę w stronę oferty producentów specjalizujących się w produkcji mebli do opieki nad chorymi. W kategorii tej znajdą się nie tylko łóżka rehabilitacyjne z materacami zabezpieczającymi pacjenta przed odleżynami czy umożliwiającymi sterowanie poszczególnymi sekcjami łóżka tak, by pacjent mógł zając wygodną pozycję. W dobrze wyposażonym pokoju pacjenta powinny znaleźć się również elementy uzupełniające, jak wysięgniki do łóżka, stoliki przyłóżkowe, fotele geriatryczne czy fotel dla opiekuna zapewniający i jemu wygodne warunki opieki nad pacjentem.

Wybieramy łóżko dla pacjenta leczącego się w domu. Na co zwrócić uwagę?

Łóżka elektryczne i manualne, łóżka bariatryczne, łóżka obrotowe, łóżka dla dzieci – wśród modeli łóżek rehabilitacyjnych dostępnych w ofertach sprawdzonych i zaufanych producentów mebli medycznych można znaleźć naprawdę szeroki wybór rozwiązań dopasowanych do potrzeb pacjentów i ich opiekunów. Wybierając łóżko do domu pacjenta trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jego potrzeby. Przykładowo, dla pacjentów z problemem otyłości znacznie korzystniejszy będzie wybór dedykowanego łóżka bariatrycznego którego konstrukcja i materac zostały przystosowane do większego nacisku. Łóżka takie gwarantują komfort leżenia pomimo wagi i nie powodują nadmiernego nacisku ciała na konstrukcję łóżka, co mogłoby skończyć się bolesnymi odleżynami.

Przykładowy model łóżka rehabilitacyjnego Bariatric LUX, które wpasuje się w domowe warunki.

Łóżka rehabilitacyjne do domu powinny być łatwe do utrzymania w czystości, ale nie muszą być typowymi, szpitalnymi łóżkami z aluminiową ramą zupełnie nie pasującą do wystroju mieszkania. Producenci coraz częściej stawiają na wytrzymałe konstrukcje drewniane tworząc łóżka w pełni funkcjonalne, a przy tym pasujące do użytku domowego i szczególnie polecane dla pacjentów leczonych długoterminowo. Trzeba pamiętać, że łóżka takie przeznaczone są dla opieki nad chorymi i gwarantują wygodę zarówno dla pacjenta, jak i opiekuna. Standardowe, niskie łóżka domowe czy niewygodne kanapy będą w tej sytuacji nie na miejscu.

Co poza łóżkiem – wyposażenie pokoju chorego w domu

Doposażenie do łóżek rehabilitacyjnych dla pacjenta leczonego we własnym domu jest niemalże tak ważne, jak samo łóżko. Przygotowanie wysięgnika z chwytem dającego szansę samodzielnego podnoszenia się pacjenta na łóżku, materaca przeciwodleżynowego dla zapewnienia większego bezpieczeństwa pacjentów leżących, czy szafki przyłóżkowej na kółkach którą pacjent będzie mógł samodzielnie ustawić do swoich potrzeb gdy pozostanie bez opiekuna jest niezwykle istotne dla bezpiecznego procesu leczenia. W sypialni chorego warto pomyśleć też o fotelu geriatrycznym, który w ciągu dnia może częściowo zastąpić łóżko rehabilitacyjne i dać pacjentowi szansę na spędzanie czasu w pozycji siedzącej bez ryzyka, że wstawanie z fotela będzie wyjątkowo trudne.

Wysięgnik z trójkątnym uchwytem

Materac przeciwodleżynowy Viscoflex Evolutive

 Szafka przyłóżkowa Rubens 2

Szafka przyłóżkowa Rubens 2

Fotel geriatryczny z asystentem wstawania MONTREAL

Przygotowując pokój dla chorego w domu trzeba pomyśleć również o opiekunie. Wygodny fotel pozwalający na ułożenie się w kilku pozycjach siedzących, ale także na leżenie w razie potrzeby drzemki to zdecydowanie konieczność jeśli osoba towarzysząca ma spędzać przy chorym większą część swojego dnia. Dla zdrowia kręgosłupa i dobrej kondycji fizycznej opiekuna, dopasowany fotel powinien być priorytetem, szczególnie przy opiece długoterminowej.

Fotel dla opiekuna ASTER z funkcją spania

Opieka nad chorym w domu nie kończy się na sypialni. Higiena w czasie leczenia jest niezwykle ważna, dlatego zadbanie o wyposażenie łazienki w postaci krzesełka do prysznica czy barierek w wannie znacząco ułatwi codzienne kąpiele. Jeśli pacjent będzie w ruchu na wózku inwalidzkim, w mieszkaniach bez windy warto pomyśleć o schodołazach które ułatwią poruszanie się z wózkiem po klatce schodowej.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami wyżej wymienionych produktów w sklepie internetowym X-REH.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium