Leczenie ruchem, czyli kinezyterapia, staje się niezwykle popularne. Coraz więcej rehabilitantów decyduje się na zastosowanie takiej terapii u swoich pacjentów, dzięki czemu bardzo szybko pojawiają się pierwsze postępy. Do kinezyterapii niezbędne są jednak pomoce, które znacznie przyspieszą powrót pacjenta do zdrowia.
Pomocy do przeprowadzenia kinezyterapii jest bardzo dużo i ze względu na swoją różnorodność – stosowane są do różnego rodzaju zabiegów. Są niezwykle skuteczne, przez co powinny się pojawić w każdym gabinecie rehabilitacyjnym. Ze względu na łatwą dostępność oraz przystępną cenę, można także zamówić sprzęt do domu i ćwiczyć samodzielnie bądź z pomocą bliskiej osoby.
Przyrządy do terapii w podwieszeniu – co warto wybrać?
Urządzenie stosowane w terapii w podwieszeniu pozwala na całkowite lub częściowe podwieszenie pacjenta, dzięki czemu łatwiej jest przeprowadzić rehabilitację i wykonać część trudniejszych ćwiczeń. Samo urządzenie skonstruowane jest tak, że odciążenie ciała jest możliwe poprzez podwieszenie kończyn za pomocą różnego rodzaju linek i specjalnych podwieszek.
Zestaw Redcord Workstation Professional z 2 trawersami
Aktualnie stosuje się specjalne urządzenia – UGUL (Uniwersalny Gabinet Usprawnienia Leczniczego), a także PUR (Przyłóżkowe Urządzenie Rehabilitacyjne) skierowane raczej do pacjentów, którzy z różnych względów nie mogą samodzielnie się poruszać.
Wyróżniamy także montowane do sufitu urządzenia typu Sling oraz Redcord. Do przeprowadzenia terapii konieczne będzie dokupienie poszczególnych elementów, jak linki o różnej grubości, drążki, karabińczyki czy już całe gotowe zestawy.
Rotory do ćwiczeń jako forma rehabilitacji ruchem
Rotory rehabilitacyjne używane są do przeprowadzenia rehabilitacji kończyn dolnych oraz górnych. Pomoc rotora jest niezwykle pomocna w ćwiczeniach wykonywanych na osobach z ograniczoną sprawnością, które poruszają się na wózkach oraz u pacjentów pediatrycznych. Do jednego z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych należy urządzenie z biofeedbackiem MedBike, dzięki czemu rehabilitacja przynosi pożądane efekty.
Rotor rehabilitacyjny z biofeedbackiem do kończyn górnych i dolnych Medbike
Pomoc w postaci urządzenia rotacyjnego dobrze wpływa na poprawę motoryki, a także wzmacnia osłabione mięśnie. Profesjonalny sprzęt został uzupełniony również o funkcję spastyki, która pomaga w rozluźnieniu skurczu w mięśniach. Ciekawym rozwiązaniem będzie także urządzenie z wbudowanym programem terapeutycznym.
Osoby, które pragną samodzielnie rozpocząć ćwiczenia dolnych kończyn, z pewnością będą zainteresowane urządzeniem Oxycycle Deluxe I, przeznaczonym do przeprowadzenia aktywnego treningu.
Tablice do ćwiczeń manualnych przy schorzeniach rąk
W przypadku schorzeń i konieczności przeprowadzenia rehabilitacji górnych części ciała – palców, nadgarstka czy przedramienia, przydadzą się tablice do ćwiczeń manualnych. Wpływają one na poprawę motoryki rąk oraz koordynację wzrokowo-ruchową.
Tablica do ćwiczeń manualnych ręki KTM - z oporem
Ćwiczenia można przeprowadzać na dwóch rodzajach tablic – z oporem i bez oporu. Do pierwszych montowane są specjalne przyrządy, które zmuszają mięśnie w rękach do bardziej intensywnego wysiłku. Obciążniki miękkie wykonane są ze skóry i ważą jedynie 25 dkg. Są montowane do linek za pomocą esików. Druga tablica bez oporu wpływa głównie na poprawę zakresu ruchu. Obie tablice można regulować w zależności od wysokości oraz wieku pacjenta.
Lustra korekcyjne oraz materace – przydatne na salach rehabilitacyjnych
Prowadząc rehabilitację na miejscu nie powinno zabraknąć takich pomocy jak lustro oraz materac. Dzięki lustrom korekcyjnym pacjent jest w stanie zobaczyć w jaki sposób wykonuje określone ćwiczenie, a rehabilitant odpowiednio je skorygować. Wszystko to odbywa się dzięki siatce postugraficznej, w którą wyposażone są tego typu lustra. Przy lustrach korekcyjnych można wykonywać gimnastykę korekcyjną oraz autokorekcję w różnych pozycjach. Wyróżniamy lustra korekcyjne metalowe lub drewniane, z możliwością zamontowania dodatkowych skrzydeł, które usprawniają proces rehabilitacji.
Materace do ćwiczeń są potrzebne na niemal każdej sali rehabilitacyjnej. Wykonane są z wysokoelastycznej pianki poliuretanowej, dzięki której o wiele łatwiej jest utrzymać optymalną sprężystość materaca, zapewniając pacjentom komfort podczas rehabilitacji.
Materac czteroczęściowy składany
Wyróżniamy materace do ćwiczeń jednoczęściowe, jak i dwu, trzy oraz czteroczęściowe składane. Różne rozmiary pozwalają na dopasowanie materaca na potrzeby konkretnego ćwiczenia.
Pomoce do przeprowadzenia kinezyterapii – co jest potrzebne?
Podczas przeprowadzania terapii ruchem z pewnością przydadzą się przedmioty i urządzenia, dzięki którym rehabilitacja będzie skuteczna. Warto zainwestować w sprzęt do terapii manualnej – jak tablice oraz rotory do ćwiczeń. Podczas zajęć świetnie sprawdzą się także pomoce do ćwiczeń na podwieszeniu – zwłaszcza u osób leżących.