Blog kategorie

DOSTAWA Z MONTAŻEM 🔧dla łóżek rehabilitacyjnych w całej Polsce.

Wybrane stoły rehabilitacyjne. DOSTARCZAMY Z WNIESIENIEM 🚚

Jesteś jednostką budżetową? Skorzystaj z płatności po dostawie.

Schodołaz gąsienicowy, czy kroczący - który z nich wybrać?

0
Schodołaz gąsienicowy, czy kroczący - który z nich wybrać?

Pokonywanie barier architektonicznych stanowi nie lada wyzwanie dla osób niepełnosprawnych. Dlatego też pojawiła się alternatywa w postaci schodołazów, dzięki którym wyjścia z domu i poruszanie się po mieście staną się znacznie łatwiejsze. W poniższym artykule poruszymy najważniejsze zagadnienia związane ze schodołazem.

Czym jest schodołaz?

Jest to urządzenie pozwalające bezpiecznie przetransportować osobę poruszającą się na wózku po schodach. Dużym plusem zastosowania schodołazu jest fakt, że w zależności od modelu, opiekun zmuszony jest wziąć na siebie zaledwie 25 do 30% siły, jaką musiałby włożyć w przeniesienie chorego bez zastosowania udogodnień. Warto pamiętać, że osoba niepełnosprawna nie może korzystać ze schodołazu samodzielnie – jego obsługą zajmuje się opiekun.

Schodołaz gąsiennicowy a kroczący – czym się różnią?

Schodołaz kroczący

  • Dużym plusem korzystania z niego jest możliwość złożenia i przewiezienia w bagażniku auta, celem korzystania z niego w innym miejscu.
  • Ze schodołazem zintegrowane jest już dopasowane siedzisko lub jedynie konkretny model wózka inwalidzkiego.
  • Schodołaz kroczący jest doskonałym wyborem do użytkowania domowego, m.in. właśnie z uwagi na fakt, że możliwe jest podpięcie do niego wyłącznie określonego modelu siedziska.
  • Schodołaz przemieszcza się po schodach za sprawą ruchomych kółek, pokonujących w bezpieczny sposób stopień po stopniu.

Schodołaz gąsienicowy

  • Ich dużym plusem jest dużo szybsze pokonywanie schodów, niż w przypadku schodołazu kroczącego, jako że w ich przypadku zastosowana gąsienica pozwala na pokonywanie kilku stopni naraz.
  • Wszelkie nierówności są odczuwane w znacznie mniejszym stopniu.
  • Można bez problemu podpiąć do schodołazu gąsienicowego dowolny model wózka inwalidzkiego, dzięki czemu doskonale nadaje się on do używania m.in. w placówkach szpitalnych.
  • Ich większe gabaryty i większa masywność sprawiają, że nie będą one dobrym wyborem na wąskich klatkach schodowych.

Jak wybrać odpowiedni schodołaz?

Ceny schodołazów potrafią przyprawić o zawrót głowy, dlatego też, zanim wybierzesz odpowiedni model, koniecznie odpowiedz na poniższe pytania.

  • Czy schodołaz będzie używany w bloku, czy też w domu jednorodzinnym?
  • Czy zamierzasz wykorzystywać schodołaz poza miejscem zamieszkania?
  • Na jakich schodach będziesz najczęściej wykorzystywać schodołaz? Prostych, krętych, stromych, nierównych?
  • Ile waży osoba niepełnosprawna?
  • Jaki jest stopień niepełnosprawności osoby poruszającej się na wózku?
  • Kto będzie obsługiwał schodołaz?

Oprócz odpowiedzi na poniższe pytania koniecznie dowiedz się, gdzie możesz skorzystać z udziału w prezentacji przed zakupem. Jest ona ważna, dlatego, że obsługa schodołazu może sprawiać na początku nieco trudności, a do tego też dochodzi zdanie osoby niepełnosprawnej – musi ona czuć się na wybranym schodołazie bezpiecznie i komfortowo.

Doświadczeni pracownicy sklepu zaprezentują Ci, jak w prawidłowy sposób obsługiwać schodołaz, a także wraz z udziałem osoby niepełnosprawnej pokażą Ci, jak bezpiecznie wykorzystywać sprzęt.

Jaki schodołaz dla osób niepełnosprawnych sprawdzi się na wąskich i stromych schodach?

Wiele budynków mieszkalnych, a nawet placówek użytku publicznego w Polsce nie przeszło jeszcze niezbędnych prac modernizacyjnych. Oznacza to niestety, że jeszcze w wielu miejscach mamy i będziemy mieć do czynienia z klatkami schodowymi niestwarzającymi zbyt przyjaznych warunków do wykorzystywania schodołazów.

Na szczęście jednak zastosowanie schodołazu nie jest całkowicie wykluczone w tym przypadku. Z wąskimi, stromymi klatkami schodowymi doskonale radzi sobie schodołaz kroczący. Schody o wysokości przekraczającej 20 cm nie stanowią dla niego najmniejszego problemu, a do tego odznacza się on niskim kątem skręcania.

Schodołaz gąsienicowy LG 2004 (wersja basic)


Jakie mogą być alternatywy dla schodołazu?

Chociaż schodołazy są rozwiązaniem zapewniającym mnóstwo zalet, to nierzadko wciąż musimy poszukiwać tańszych alternatyw. Jedną z nich jest rampa – jest ona podobna do podjazdów, jakie widujemy przy placówkach użytku publicznego, aczkolwiek nie jest ona montowana na stałe.

Rampy, w przeciwieństwie do schodołazów, mogą wytrzymać obciążenie sięgające nawet do 400 kg, podczas gdy schodołaz na ogół jest przystosowany do ciężaru nieprzekraczającego 125 kg. Jednak ich minusem jest to, że nie sprawdzą się one na stromych podjazdach, jako że wymagają wówczas użycia dużej siły przez opiekuna.

Czy warto inwestować w windę dla osób niepełnosprawnych?

Wiele budynków nie jest przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, dlatego też jednym z rozwiązań staje się specjalna winda. Jedną z jej zalet jest to, że osoby niepełnosprawne mogą z takiego rozwiązania korzystać w pełni samodzielnie, co podnosi jej poczucie wartości i poprawia samopoczucie. Windy są też uznawane za rozwiązania dużo wygodniejsze od krzesełek lub platform. Dobrej jakości winda dla niepełnosprawnych jest łatwa w obsłudze, dzięki czemu korzystający mogą łatwo sterować nią bez pomocy osób trzecich.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium