Rehabilitacja jest niezwykle ważnym etapem w procesie rekonwalescencji, zwłaszcza po przebytej operacji kolana. Tutaj systematyczne wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń jest niezwykle istotne w procesie odzyskiwania pełnej sprawności. Co ważne, sama praca z fizjoterapeutą to za mało, kluczowe jest regularne wykonywanie ćwiczeń w domu.
Z jakimi problemami zwykle zmagają się osoby po operacji kolana?
Po operacji kolana pacjenci zmagają się z różnymi problemami. Jednym z najpopularniejszych jest obrzęk, który jest naturalnym etapem gojenia się tkanek. To objaw walki organizmu ze stanem zapalnym, który pojawia się wskutek przebytej operacji.
Obrzęk powoduje zwiększenie obwodu kolana, ograniczając przy tym możliwości ruchowe. Temu zjawisku często towarzyszą: ból, dyskomfort oraz sztywność. Dodatkowo może pojawić się krwawienie czy napięcie mięśni w obrębie stawu, co może spowodować zaburzenia jego funkcji.
Po przebytej operacji pacjenci mają problem z wykonywaniem prostych ruchów oraz ćwiczeń. Tutaj pomocne są techniki manualne, które znacząco niwelują powstały obrzęk i pozwalają zwiększyć zakres ruchów. W niektórych przypadkach konieczne jest odciążenie stawu oraz progresywne wprowadzanie ćwiczeń mięśni. Chcąc uniknąć zaniku mięśniowego spowodowanego brakiem normalnego chodu, konieczne jest wprowadzenie odpowiednich technik. Właśnie dlatego szybka rehabilitacja jest tak ważna. Jej zadaniem jest przywrócenie sprawności kolana.
Podczas ponownej nauki chodzenia doskonale sprawdzi się nasz polecany produkt: Schody do nauki chodzenia – uniwersalne (jeden bieg schodów i pochylnia) SCHR/P
Jak wygląda rehabilitacja po operacji kolana?
Jedną z najczęściej wykonywanych operacji kolana jest artroskopia. W tym przypadku pacjenci rozpoczynają rehabilitację, przebywając jeszcze w szpitalu i kontynuują ją po powrocie do domu. Co ważne, szybko wdrożony zestaw ćwiczeń pozwoli uzyskać najlepsze efekty, ponadto zmniejszy ryzyko powikłań.
Dobrze przeprowadzona rehabilitacja umożliwi odzyskanie pełnej sprawności kolana. Czas jej trwania zależy od problemów, z jakimi zmaga się dany pacjent. Im bardziej skomplikowany uraz, tym dłużej będzie trwał powrót do pełnej sprawności. W zależności od dysfunkcji kolana danej osoby fizjoterapeuta dobiera najlepsze techniki manualne oraz ćwiczenia. Proces rehabilitacji będzie się różnił ze względu na powód operacji kolana. Ważne jest zatem indywidualne podejście oraz ocena stanu pacjenta, co pozwoli zoptymalizować ćwiczenia, dzięki czemu pojawią się oczekiwane rezultaty.
Początkowo w procesie rehabilitacji kluczowe jest odciążenie stawu i prawidłowe poruszanie się o kulach. W dalszym etapie następuje regeneracja tkanek, którą przyspieszają techniki manualne. Istotne jest również wdrażanie ćwiczeń, które pozwolą osiągnąć lepszą ruchomość kolana i nie będą go przeciążać. W kolejnych etapach zadania koncentrują się na przywróceniu siły mięśniom i całkowitej sprawności kolana.
Jakie sprzęty przydadzą się w procesie rehabilitacji?
Rehabilitacja to niezwykle ważny etap, który pozwoli na powrót do sprawności. Jednak należy pamiętać, że same spotkania z fizjoterapeutą to za mało. Konieczne jest systematyczne wykonywanie ćwiczeń w domu. Zadaniem specjalisty jest wskazanie pożądanych zadań do wykonania, ich poprawność oraz częstotliwość, a także nakierowanie pacjenta na odpowiednią technikę pracy tak, aby przynosiła ona oczekiwane rezultaty.
Co ważne, pacjent z powodzeniem może ćwiczyć w domu i nie ma konieczności zakupu drogiego sprzętu, wystarczy kilka podstawowych akcesoriów. Niewątpliwie przydatna będzie taśma rehabilitacyjna, która doskonale sprawdzi się w pierwszym etapie po operacji kolana. Jest dobrym rozwiązaniem przy prostych ćwiczeniach oporowych. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na naciąg – powinien on być słaby lub średni, ponieważ noga jest mocno osłabiona, stąd też nawet niewielka siła może sprawić trudność.
Taśma rehabilitacyjna czerwona - opór średni 2,5 metra
Można również zakupić pętlę tubingową, która świetnie sprawdza się przy ćwiczeniach kończyn dolnych. Kolejnym ważnym elementem są piłki. Tutaj przydadzą się dwie, mała i duża najlepiej gumowe, ponieważ świetnie się spisują. Mała piłka o średnicy ok. 10 cm, która będzie służyć do ścisku, wcisku i wycisku oraz duża o średnicy ok. 50-60 cm, która zwiększy ruchowość oraz elastyczność stawów.
Następnym ważnym sprzętem będzie poduszka sensoryczna, która idealnie sprawdzi się do ćwiczeń stawu skokowego oraz kolanowego. Przydatna może być również mata, która umożliwi codzienną rehabilitację.
Samodzielne wykonywanie ćwiczeń w domu jest niezwykle ważne w procesie rekonwalescencji. Kluczowa jest również regularność. Fizjoterapeuta nakieruje pacjenta i pokaże prawidłową technikę wykonywanych zadań. Jednak sukces zależy od systematyczności i dokładności wykonywanych ćwiczeń.