Zabiegi rehabilitacyjne dla seniorów – co jest potrzebne w gabinecie?

0
Zabiegi rehabilitacyjne dla seniorów – co jest potrzebne w gabinecie?

Zabiegi rehabilitacyjne dla seniorów mogą odbywać się w ośrodku rehabilitacyjnym, domu opieki dziennej dla osób starszych, a także placówkach sanatoryjnych. W celu przystosowania gabinetu rehabilitacyjnego do potrzeb pacjentów w podeszłym wieku konieczne jest jego odpowiednie wyposażenie.

Czym charakteryzuje się rehabilitacja seniorów?

Z wiekiem organizm ludzki staje się coraz bardziej podatny na różnego rodzaju kontuzje. Czas jego regeneracji ulega wydłużeniu, przez co powrót do stanu zdrowia sprzed urazu jest utrudniony. Rehabilitacja seniorów związana jest ponadto z problemami wynikającymi z typowych dla tego okresu życia zmian fizjologicznych, które utrudniają powrót do pełni sił. Są to przede wszystkim:

  • osłabienie kondycji
  • zmniejszenie zręczności
  • zmniejszenie wydolności oddechowej
  • wydłużenie czasu reakcji
  • zmniejszenie siły mięśni
  • ograniczenie ruchomości stawów
  • zaburzenia układu krążenia
  • zaburzenia ośrodka równowagi

Rehabilitacja dla seniorów polega głównie na zastosowaniu ćwiczeń, które ułatwiają zmianę tempa i kierunku chodu, a także pomagają pacjentom sprawnie wykonywać takie czynności, jak wstawanie, siadanie czy też podnoszenie się z pozycji leżącej. Głównym celem zabiegów rehabilitacyjnych dla starszych pacjentów jest jak największa aktywizacja, usprawnienie i usamodzielnienie seniora.

Stół rehabilitacyjny elektryczny 4-sekcyjny

Stół rehabilitacyjny elektryczny 4-sekcyjny | 6 cz. z pełną regulacją wszystkich sekcji - C7979

Dolegliwości, z jakimi najczęściej zmagają się seniorzy

Seniorzy zmagają się z różnorodnymi dolegliwościami, wśród najczęstszych można wymienić przede wszystkim zwyrodnienia stawów, osteoporozę, zaburzenia równowagi oraz chorobę niedokrwienną serca.

  • Zwyrodnienia stawów - choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka wiele osób w podeszłym wieku. Obejmuje głównie stawy kolanowe, biodrowe oraz kręgosłup. Objawia się bólem i prowadzi do obniżenia sprawności ruchowej.
  • Osteoporoza - osteoporoza jest częstą chorobą osób w podeszłym wieku. Powoduje zmniejszenie gęstości tkanki kostnej, co zwiększa podatność na złamania.
  • Zaburzenia równowagi - seniorzy zmagają się często z pogorszeniem równowagi wywołanym związanymi z wiekiem zmianami w obrębie układu nerwowego. Może to powodować upadki, które często powodują złamania, szczególnie u osób cierpiących na osteoporozę.
  • Choroba niedokrwienna serca - wiele osób starszych skarży się ponadto na dolegliwości wywołane chorobą niedokrwienną serca, która rozwija się na skutek przewlekłego niedostatecznego zaopatrzenia komórek w substancje odżywcze oraz tlen.

Dlaczego tak istotne jest, by seniorzy korzystali z rehabilitacji?

Naturalne procesy zachodzące w ciele człowieka na skutek starzenia prowadzą do obniżenia zdolności adaptacyjnej organizmu, co utrudnia leczenie i znacząco wydłuża czas potrzebny na powrót do zdrowia. Oznacza to, że każda poważniejsza choroba, uraz bądź operacja prowadzą u osoby starszej do osłabienia, a także wyraźnego ograniczenia aktywności ruchowej. Profesjonalnie przeprowadzona rehabilitacja pozwala ponownie usprawnić seniorów, przez co stanowi niezwykle istotny element leczenia i rekonwalescencji.

Rotor kończyn dolnych KRDW - wolnostojący

Rotor kończyn dolnych KRDW - wolnostojący

Sprzęty przydatne w rehabilitacji seniorów

Gabinet przystosowany do potrzeb rehabilitacji seniorów powinien być wyposażony w szereg specjalistycznych sprzętów umożliwiających przeprowadzenie skutecznej terapii.

  • Stół rehabilitacyjny - stanowi on podstawowe wyposażenie każdego gabinetu rehabilitacyjnego, również tego, który świadczy usługi dla seniorów. Specjalistyczne stoły rehabilitacyjne są wielozadaniowe i umożliwiają dogodną regulację wysokości, co jest szczególnie wygodne w sytuacji, gdy z tego samego sprzętu korzysta wielu rehabilitantów.
  • Rower stacjonarny - jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w rehabilitacji seniorów sprzętem. Ćwiczenia na nim pozwalają pobudzić układ krążenia oraz wzmocnić mięśnie brzucha i nóg. Dzięki rowerowi stacjonarnemu możliwe jest ponadto wzmocnienie pracy serca, obniżenie ciśnienia i pulsu, a także ogólne poprawienie samopoczucia. Rower przeznaczony dla seniorów powinien posiadać siedzisko z oparciem, które pozwala ustabilizować ciało i zminimalizować ryzyko utraty równowagi.
  • Orbitrek - jest idealnym sprzętem rehabilitacyjnym dla seniorów. Pozwala kompleksowo wzmocnić mięśnie i stawy bez ich nadmiernego obciążenia. Wykonywanie regularnych ćwiczeń na orbitreku pozwala ponadto wzmocnić układ krążeniowy oraz układ oddechowy.
  • Rotor do ćwiczeń - przeznaczony jest dla pacjentów wymagających rehabilitacji kończyn dolnych i górnych. Ćwiczenia z wykorzystaniem tego urządzenia polegają na wykonywaniu ruchów rotacyjnych, które doskonale wzmacniają mięśnie i wpływają na poprawę motoryki. Dostępnych jest wiele modeli rotorów rehabilitacyjnych: rotory mechaniczne tylko do ćwiczeń czynnych, rotory elektryczne do ćwiczeń czynnych i biernych, rotory z biofeedackiem oraz urządzenia z funkcją spastyki pomagające rozluźnić przykurcz mięśniowy.

Gabinet rehabilitacyjny dostosowany do potrzeb seniorów powinien być ponadto wyposażony w poduszki sensoryczne doskonałe do treningu równowagi i podnoszenia umiejętności motorycznych, a także taśmy rehabilitacyjne do ćwiczeń idealne dla osób, które nie mogą przeciążać stawów.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium