Blog kategorie

Łóżka rehabilitacyjne z 🚚 DARMOWĄ DOSTAWĄ 🚚 pod budynek.

Wybrane stoły rehabilitacyjne. DOSTARCZAMY Z WNIESIENIEM 🚚

Jesteś jednostką budżetową? Skorzystaj z płatności po dostawie.

Fotel do dializ – jak dostosować go pod potrzeby pacjentów?

0
Fotel do dializ – jak dostosować go pod potrzeby pacjentów?

Nerki pełnią ważną funkcję w ciele człowieka. Odpowiadają za wytwarzanie moczu i usuwanie szkodliwych toksyn. Są niezbędnym narządem, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Niewydolna praca nerek wiąże się z koniecznością przeprowadzania regularnych dializ. Jaką rolę pełni podczas tego zabiegu dedykowany fotel?

Co to jest dializa i na czym polega?

Dializa, inaczej określana jako leczenie nerkozastępcze, jest zabiegiem, który polega na usunięciu z krwi nagromadzonych  szkodliwych produktów przemiany materii, a także nadmiaru wody. Zastępuje ona fizjologiczne funkcje nerki. Przeprowadzanie dializ zapewnia równowagę metaboliczną, prawidłowe ciśnienie tętnicze oraz normalizuje pH krwi. Wyróżnia się dwa rodzaje zabiegu: hemodializę oraz dializę otrzewnową. Pierwszy z nich przeprowadzany jest w ośrodku referencyjnym, drugi zaś w warunkach domowych.

Jak wygląda fotel do dializ i jakie spełnia funkcje?

Fotel do dializ stanowi niezwykle ważne wyposażenie sal, na których przeprowadzany jest ten zabieg. Poszczególne modele różnią się między sobą specyfiką budowy oraz zastosowaniem dodatkowych opcji. Każdy z nich wyposażony jest w podłokietniki, które pomagają w wygodnym ułożeniu ręki. Część modeli posiada zagłówek, dzięki czemu pacjent może w komfortowych warunkach oprzeć głowę. Poszczególne fotele wyposażone zostały w dodatkowe opcje, np. kółka jezdne czy specjalne wieszaki. Ważne jest również zastosowanie pełnej regulacji, dzięki której możliwe jest optymalne ustawienie pacjenta. Najważniejszą funkcją fotela jest zapewnienie osobie dializowanej maksymalnego komfortu, przy jednoczesnym zachowaniu ergonomii pracy personelu medycznego.

Fotel do dializ z elektryczną regulacją wysokości JFD 1

Fotel do dializ z elektryczną regulacją wysokości JFD 1

Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotela?

Fotel do dializ jest wyposażeniem medycznym, dlatego też musi posiadać odpowiednie certyfikaty, potwierdzające spełnienie wymaganych norm i restrykcji. Jest to konieczne, aby dany mebel mógł być wykorzystywany w placówkach. Wybierając odpowiedni fotel, należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość indywidualnego dopasowania do konkretnego pacjenta. W tym przypadku kluczowe jest zastosowanie pełnej regulacji. Poszczególne elementy fotela powinny być dostosowywane do konkretnych potrzeb danej osoby. Mowa tutaj o odpowiednim ułożeniu siedziska, oparcia pleców, kąta podnóżka czy podłokietników. Zastosowanie kółek jezdnych będzie dodatkowym atutem. W takim przypadku wyposażenie staje się w pełni mobilne i może być dowolnie ustawiane względem zapotrzebowania. Kluczowe jest jednak, aby kółka posiadały blokadę, co znacząco zwiększy bezpieczeństwo. Niezwykle ważnym aspektem jest również system mocowania dodatkowych opcji, np. wieszaka na kroplówkę. Przy zakupie fotela, warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję - musi być stabilna i odpowiednio zabezpieczona przed działaniem szkodliwych czynników, np. wilgoci. Ważne jest również zastosowanie bezszwowej tapicerki, która jest prosta w dezynfekcji oraz uniemożliwia gromadzenie się wszelkich patogenów.

Jakie korzyści daje odpowiednio dobrany fotel dla medyka i pacjenta?

Dializy są wymagającym i  wyczerpującym zabiegiem, ponadto odbywają się w różnych częstotliwościach, najczęściej trzy razy w tygodniu. Każda wizyta trwa zazwyczaj od 3 do 5 godzin. Właśnie dlatego niezwykle istotne jest, aby pacjent miał zapewnione odpowiednie warunki. Niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego punktu dializ jest prawidłowo dobrany fotel, który będzie gwarancją wygodnego ułożenia oraz bezpieczeństwa. Jego specjalna budowa zapewnia optymalne ułożenie osoby dializowanej, gdyż podczas zabiegu przez cały czas przebywa ona w pozycji siedzącej, będąc podpiętym do aparatury. Ogranicza to pole manewru własnym ciałem i wymusza przyjęcie określonego ustawienia. Profesjonalne wyposażenie przekłada się na bezpieczeństwo i sprawniejsze funkcjonowanie każdej placówki medycznej.

Zabieg dializoterapii wiąże się z koniecznością przyjęcia kilkugodzinnej pozycji siedzącej. Właśnie dlatego podczas zabiegu pacjenci powinni korzystać z fotela do dializ, którego konstrukcja w pełni odpowiada na potrzeby zarówno osób dializowanych, jak i personelu medycznego.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium