Fotele medyczne stanowią obowiązkowe wyposażenie placówek medycznych. Bez wątpienia ułatwiają pracę lekarzom i pielęgniarkom, natomiast dla pacjentów są miejscem, w którym mogą poczuć się bezpiecznie i komfortowo. Fotele medyczne są specjalnym wyposażeniem, które musi być dopuszczone do użytku w placówkach medycznych. Producenci muszą zadbać o każdy szczegół, spełniając przy tym restrykcyjne normy i wymagania.
Co to są fotele medyczne?
Fotel medyczny to jeden z obowiązkowych elementów wyposażenia każdej placówki medycznej. Ich obecność jest niezbędna w gabinetach lekarskich i zabiegowych, szpitalach, hospicjach, domach opieki, sanatoriach czy punktach krwiodawstwa. Znacząco usprawniają pracę zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek, zapewniając przy tym komfort i wygodę pacjentom.
Fotele medyczne to specyficzna grupa wyposażenia, która musi spełniać restrykcyjne wymagania i posiadać odpowiednie certyfikaty. Jest to warunkiem koniecznym, aby mogły służyć w placówkach o charakterze medycznym. Ich obecność jest nieoceniona w gabinetach stomatologicznych czy ginekologicznych, gdzie pełnią funkcję miejsca, do przeprowadzania badań, leczenia bądź zabiegów.
Z powodzeniem wykorzystywane są podczas poboru krwi oraz przeprowadzania dializ czy chemioterapii. Ich specyficzna budowa pozwala również na transport pacjentów.
Fotele medyczne charakteryzują się wysoką jakością oraz solidnością wykonania. Ich metalowa konstrukcja jest pokrywana specjalnym środkiem antykorozyjnym, dzięki czemu jest w pełni odporna na działanie wilgoci. Bezszwowa tapicerka uniemożliwia gromadzenie się wszelkich bakterii i drobnoustrojów na powierzchni, ponadto ułatwia szybką dezynfekcję. W zależności od przeznaczenia fotel może być wyposażony w dodatkowe elementy np. podłokietniki czy zagłówek. Inna konstrukcja będzie przeznaczona do poboru krwi, a inna do wykonywania zabiegów np. w ramach chirurgii jednego dnia.
Fotel zabiegowy z dzielonym podnóżkiem i podłokietnikami C4367
Czym się różnią od innych foteli?
Fotele medyczne, jak każdy sprzęt przeznaczony do użytkowania w placówkach medycznych, musi spełniać szereg norm i restrykcji. Składają się z najwyższej jakości materiałów, które zapewniają niezawodność, bezpieczeństwo i są gwarancją długoletniego użytkowania. Koniecznie muszą posiadać odpowiednie certyfikaty, które świadczą o niezawodności, solidności wykonania oraz możliwości zastosowania sprzętu w placówkach medycznych.
Ich konstrukcja jest dostosowywana do konkretnych potrzeb i zastosowania fotela. Jednak niezmienną cechą jest komfort i bezpieczeństwo zarówno dla personelu medycznego, jak i pacjentów. Specyficzna budowa fotela umożliwia przeprowadzanie badań oraz zabiegów w wygodnych warunkach. Każdy model posiada możliwość regulacji, dzięki czemu jest w pełni dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Mowa tutaj o możliwości odpowiedniego ustawienia:
- wysokości,
- oparcia,
- nagłówka,
- podłokietników,
- kąta pochylenia siedziska.
Prawidłowe ustawienie fotela jest kluczowe podczas wykonywania wszelkiej procedury medycznej. Część zabiegów bądź badań może wymagać pozycji półleżącej lub leżącej, stąd też niezwykle ważna jest możliwość dostosowania fotela do potrzeb lekarza i pacjenta. Ważnym aspektem jest również system mocowania dodatkowych instrumentów.
Jakie są rodzaje i zastosowanie foteli medycznych?
Fotele medyczne świetnie sprawdzają się w każdej placówce medycznej i pełnią tam istotną funkcję. Stanowią obowiązkowe wyposażenie gabinetu:
- stomatologicznego,
- okulistycznego,
- laryngologicznego,
- dermatologicznego,
- ginekologicznego,
gdzie są wykorzystywane podczas badań i leczenia. Równie ważne są w takich miejscach, jak punkty dializ i chemioterapii. Obie formy wymagają od pacjenta pozycji siedzącej przez dłuższy czas. Stąd też kluczowe jest odpowiednie ułożenie ciała tak, aby pozycja była wygodna i komfortowa. Tutaj ważne będą również podłokietniki. To samo dotyczy punktów krwiodawstwa, gdzie fotele medyczne nie muszą być rozbudowane w szereg funkcji, jednak stanowią ważny element wyposażenia. Zapewniają komfort i wygodę dawcy krwi podczas poboru.
Fotele medyczne znajdują swoje zastosowanie również w chirurgii jednego dnia, gdzie pacjent przechodzi zabieg medyczny np. wycięcie migdałków. W hospicjach, domach opieki czy sanatoriach fotele medyczne również są ważne. Pozwalają przeprowadzić badania w komfortowych warunkach, ponadto w razie konieczności można przetransportować pacjenta.
Szpitale, przychodnie czy gabinety zabiegowe również posiadają tego typu wyposażenie medyczne. Fotele mają swoje zastosowanie także w rehabilitacji. Co więcej, świetnie sprawdzają się również w takich miejscach jak: salony tatuażu bądź gabinety kosmetyczne.
Fotele medyczne są obecne w każdym gabinecie i placówce o charakterze medycznym. Stanowią ich obowiązkowe wyposażenie, gwarantując bezpieczeństwo podczas badań czy wykonywania zabiegów.