Jakie wymagania muszą spełniać meble medyczne?

0
Jakie wymagania muszą spełniać meble medyczne?

Standardem jest, że meble medyczne powinny łączyć bezpieczeństwo, funkcjonalność i estetykę wykonania. Meble medyczne do gabinetu zabiegowego czy szpitala powinny być wykonane ze stali nierdzewnej i tapicerki bezszwowej. Co więcej, umożliwiać wygodną pracę, ergonomię i trwałość. Z tego względu, meble medyczne często wykonuje się na zamówienie.

Meble medyczne - co je charakteryzuje

Meblami medycznymi określa się wyposażenie niezbędne w placówkach medycznych. Są to meble wykorzystywane zarówno w państwowych, jak i prywatnych placówkach służby zdrowia, z których pacjenci i personel korzystają na co dzień. Z uwagi na to, że meble medyczne stanowią obowiązkowe wyposażenie placówek leczniczych, to różnią się między sobą wyglądem, zastosowaniem czy rodzajem. Można wyróżnić wiele grup mebli medycznych. Najpopularniejsze są fotele medyczne, fotele zabiegowe, szafki laboratoryjne czy stoły do rehabilitacji. Ze względu na swoją specyfikę muszą one spełniać rygorystyczne wymagania stawiane meblom, urządzeniom i sprzętowi, które znajdują się w wyposażeniu placówki medycznej.

Stół rehabilitacyjny elektryczny 2-sekcyjny

Meble medyczne na co dzień

Meble medyczne powinny zapewniać maksymalną wygodę i bezpieczeństwo. Konieczność częstej dezynfekcji, mycia, a nawet szorowania powierzchni nie może ich szybko zniszczyć. Co więcej, meble medyczne takie jak szafki, w których przechowuje się leki, powinny zapewniać optymalne warunki do przechowywania medykamentów, opatrunków itp. Sterylność w placówkach medycznych to podstawowa wartość. Brak zachowania higieny może doprowadzić do katastrofalnych skutków, takich jak np. zakażenie krzyżowe. Dochodzi do niego w sytuacji, gdy drobnoustroje przechodzą z jednego pacjenta na drugiego (lub na pracownika personelu medycznego) przez kontakt ze śliną, krwią i niezdezynfekowanymi powierzchniami narzędzi lub dotykanych mebli medycznych, np. fotela zabiegowego, na którym pacjent siedzi.

Zastosowanie mebli medycznych

Meble medyczne wykorzystuje się w każdej placówce medycznej, gdzie świadczone są usługi na rzecz pacjenta. Konieczności stosowania profesjonalnych mebli i sprzętu wymaga się między innymi w takich miejscach jak:

  • przychodnie lekarskie,
  • pokoje szpitalne,
  • sanatoria,
  • poradnie specjalistyczne,
  • ośrodki zdrowia,
  • sale zabiegowe,
  • gabinety stomatologiczne,
  • gabinety ginekologiczne,
  • gabinety kosmetologiczne,
  • gabinety medycyny estetycznej.

Z uwagi na specyficzne cechy mebli medycznych można je spotkać także w innych miejscach, gdzie stawia się wysokie wymagania sanitarne. Nie muszą być to jedynie miejsca, gdzie spotyka się osoby chore, ale też zdrowe. Mogą być więc używane także jako wyposażenie salonów fryzjerskich i salonów kosmetycznych, w których wykonuje się różnego rodzaju zabiegi.

Co reguluje standardy w branży medycznej?

Wykorzystywanie mebli medycznych w placówkach służby zdrowia i ich eksploatacja nieco różni się od mebli codziennego użytku w innych miejscach. Z uwagi na specyfikę pracy w miejscach, gdzie wykorzystuje się meble medyczne, powinny posiadać atesty higieniczne i certyfikaty bezpieczeństwa. Potwierdzenie, że wykorzystane do produkcji materiały są bezpieczne, ma duże znaczenie w placówkach, ośrodkach i gabinetach medycznych.

Dlaczego meble medyczne muszą spełniać określone wymogi?

Meble medyczne zalicza się do produktów, które z punktu widzenia pacjenta, jak i personelu medyczne muszą być wykonane z wysokiej jakości elementów i materiałów. Zaleca się, aby tapicerka mebli była bezszwowa, co oznacza, że szwy są schowane i niewidoczne. Dzięki temu łatwiej utrzymać mebel w czystości, a żadne drobnoustroje, które są niewidoczne gołym okiem, nie skryją się między widocznymi nićmi. Co więcej, tapicerowane meble powinny być zmywalne, a także odporne na działanie środków myjących i dezynfekujących. Nie powinny też nasiąkać płynami. Elementy metalowe najlepiej, jeśli są wykonane ze stali nierdzewnej i pokryte chromowanym wykończeniem malowanym proszkowo.

Fotel do dializ z elektryczną regulacją wysokości JFD 1

Fotel do dializ z elektryczną regulacją wysokości JFD 1

Normy prawne dla mebli medycznych

Regulacje dotyczące produkcji mebli medycznych i ich zastosowania określa polskie prawo. Producent mebli medycznych powinien wystawić deklarację zgodności produktu z wymaganiami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2017/745 z 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych, a także załącznika VII Dyrektywy 93/42/EWG. Szczegółowe informacje związane z normami dla mebli medycznych określają też PN-EN ISO 9001:2015 (wyroby klasy I) lub EN ISO 13485:2003 dla innych wyrobów niż te z klasy I. Z przepisów polskiego prawa wynika też, że wszystkie meble medyczne stosowane w placówkach medycznych muszą być zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 26 marca 2019 r., które dotyczy szczegółowych wymagań, jakie powinny spełniać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium