Łazienka to miejsce, które powinno kojarzyć się z wygodą, komfortem i bezpieczeństwem. To szczególnie ważne w przypadku osób niepełnosprawnych, którzy poruszają się na wózku. Odpowiednia przestrzeń, dodatki oraz przemyślane wyposażenie jest niezwykle ważne. Podczas projektu należy uwzględnić kilka kluczowych kwestii.
Jak wyposażyć łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?
Planując przystosowanie łazienki bez barier, w pierwszej kolejności należy uwzględnić wielkość pomieszczenia. Musi ono być przestronne i odpowiednio duże tak, aby można było swobodnie manewrować wózkiem. Warto umożliwić dogodny dostęp do ubikacji, umywalki czy prysznica. Projektując wyposażenie łazienek dla niepełnosprawnych, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. Pierwszą z nich jest toaleta, która powinna być zamontowana na wysokości 40-50 cm. Co ważne, poziom miski i siedziska wózka powinny być takie same, ponieważ znacząco usprawni to przesiadanie się z wózka na toaletę. Deska powinna posiadać metalowe zawiasy, które będą gwarancją bezpieczeństwa. Warto również uwzględnić wysokość umiejscowienia przycisku do spłukiwania tak, aby osoba niepełnosprawna miała do niego swobodny dostęp. Kolejnym niezbędnym elementem łazienki jest umywalka. Jej szerokość powinna wynosić 60 cm, natomiast wysokość blatu to maksymalnie 80 cm. Kształt powinien być wyprofilowany tak, aby osoba niepełnosprawna bez trudu mogła podjechać do umywalki. Prysznic powinien być umieszczony w rogu pomieszczenia i obowiązkowo wyłożony płytkami antypoślizgowymi. Z kolei wanna musi mieć minimum 1,5 m długości oraz 0,7 – 0,8 m szerokości.
Poręcz łazienkowa uchylna metalowa MPU 76 cm biała
Jak zniwelować bariery architektoniczne?
Zniwelowanie barier architektonicznych należy rozpocząć już od samego wejścia. Drzwi wejściowe do łazienki powinny mieć szerokość 1 m tak, aby osoba niepełnosprawna z łatwością mogą wjechać na wózku. Dodatkowo konieczne jest, aby na wejściu nie było progu, który utrudnia przejazd. W dalszej kolejności należy skupić się na przestrzeni manewrowej, a więc na środku pomieszczenia powinno znajdować się wolne miejsce o wymiarach 1,5 m x 1,5 m, dzięki czemu możliwe jest swobodne kierowanie wózkiem. Na podłodze muszą znajdować się płytki antypoślizgowe, aby osoba niepełnosprawna miała pewność, że podłoże nie będzie śliskie.
Jak dobrać zabudowę łazienkową?
Biorąc pod uwagę zabudowę, należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia. Tylko w dużych i przestronnych łazienkach powinno montować się szafki tak, aby nie ograniczały one wolnego miejsca. Co więcej, należy zrezygnować z wysoko zawieszanych szafek. Tutaj najlepiej sprawdzą się niskie modele brył, umożliwiające swobodny podjazd wózkiem. Tworząc projekt zabudowy, koniecznie trzeba uwzględnić swobodę i pełen zakres manewrowania wózkiem.
Jakie dodatki ułatwią poruszanie się po łazience?
Podczas projektu należy uwzględnić wszelkie możliwe udogodnienia dla niepełnosprawnych. Łazienka to miejsce, w którym każda osoba musi czuć się zarówno bezpiecznie, jak i komfortowo. Warto zatem zadbać o odpowiednie uchwyty, które należy umieścić obok toalety, umywalki, jak i wanny czy prysznica. Co więcej, jeżeli w łazience znajduje się natrysk, koniecznie należy zamontować siedzisko, na które osoba niepełnosprawna bez trudu będzie mogła się przesiąść. Warto także umieścić drabinkę, która zwiększy bezpieczeństwo. Z kolei na wannie należy zamontować deskę, która umożliwi wygodną kąpiel. Warto także umieścić dwie poręcze: pionową i poziomą, które zabezpieczą przed upadkiem. Świetnym rozwiązaniem jest również montaż podnośnika łazienkowego, który jest prosty w obsłudze, ponadto w pełni bezpieczny.
Ławeczka wannowa bez oparcia PR-BS-PP-B
Dlaczego istotne jest dobranie dobrej jakości sprzętów?
Łazienka to miejsce, w którym każdy chce się czuć w pełni komfortowo i bezpiecznie. W przypadku osób niepełnosprawnych zagwarantowanie odpowiednich warunków jest kluczowe. Mowa tutaj zarówno o posadzce, jak i niezbędnym wyposażeniu, które umożliwi swobodne korzystanie. Dobrej jakości sprzęt będzie gwarancją bezpiecznego korzystania z łazienki bez obaw i strachu o upadek, ponadto pozwoli na pełen komfort i stabilizację. Warto zatem zdecydować się na zakup solidnych i wytrzymałych dodatków tak, aby zagwarantować wygodę i bezpieczeństwo użytkowania łazienki.
Projektując łazienkę, należy uwzględnić wszystkie możliwe potrzeby osób niepełnosprawnych tak, aby w maksymalny sposób umożliwić im swobodne korzystanie z danej przestrzeni. Niezwykle ważne będzie zarówno wyposażenie, jak i dedykowane dodatki.