Osoby z niepełnosprawnością zmagają się z ograniczoną sprawnością kończyn górnych, dolnych bądź kręgosłupa, powstałych wskutek trwałego uszkodzenia w układzie kostnym, mięśniowym lub nerwowym. Innym powodem mogą być także zaburzenia neurologiczne, które zmniejszają kontrolę mięśni, co w konsekwencji sprawia trudności z panowaniem nad ruchem i poruszaniem się. Stąd też niepełnosprawność dotyczy zarówno osób poruszających się na wózku inwalidzkim, jak i wspomagających chodzenie kulą, laską bądź balkonikiem.
Dlaczego korzystanie ze zwykłej łazienki jest trudne dla osoby z niepełnosprawnością?
Ludzie, posiadający kłopoty z samodzielną mobilnością zmagają się z określonymi ograniczeniami, które zazwyczaj utrudniają lub wręcz uniemożliwiają korzystanie ze zwykłej łazienki. Wysoki próg, czy niedostosowane płytki podłogowe, mogą stanowić barierę nie do pokonania bądź stwarzać niebezpieczeństwo, np. przewrócenia się. Wejście do wanny będzie dużym wyzwaniem, któremu osoby z niepełnosprawnością mogą nie sprostać. To samo dotyczy brodzików montowanych w prysznicach. Łazienka to miejsce, w którym każda osoba powinna czuć się wygodnie i bezpiecznie, niezależnie od problemów, z jakimi się zmaga. Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń stworzy optymalne warunki jej użytkowania, zwłaszcza dla człowieka, który nie jest pełnosprawny.
W co należy wyposażyć łazienkę, aby była komfortowa w użytkowaniu przez osoby z niepełnosprawnością?
Korzystanie z łazienki musi być komfortowe i bezpieczne, stąd też warto wyposażyć pomieszczenie w dodatkowe elementy i akcesoria, które będą stanowić udogodnienia dla użytkowników z dysfunkcją ruchową. Niezbędne są specjalne poręcze, które trzeba zamontować po dwie sztuki obok toalety i umywalki. Wysokość ich usytuowania mają się mieścić w przedziale 75-85 cm, jednak jest to zależne od indywidualnych potrzeb. Uchwyty powinny być także zlokalizowane w strefie kąpielowej. Jeżeli w łazience znajduje się wanna, wówczas należałoby zamontować schodki z poręczą, umożliwiające łatwiejsze wejście.
Dobrym pomysłem są również wygodne siedziska lub specjalne ławeczki, na których można usiąść i bezpiecznie się umyć. Pomocne będą także dwie poręcze pionowa i pozioma. Ich zadaniem jest ochrona przed upadkiem w trakcie kąpieli. W przypadku prysznica doskonale sprawdzi się siedzisko, zamontowane w jego wnętrzu. To właśnie na nim osoba niepełnosprawna będzie mogła spokojnie usiąść i się wykąpać. Alternatywą jest także stołek kąpielowy lub stołek inwalidzki, którego umiejscowienie warto dostosować do indywidualnych potrzeb człowieka, który ma problemy z samodzielnym przemieszczaniem się. Pomocna może okazać się także nasadka toaletowa, umożliwiająca przyjęcie odpowiedniej pozycji.
Jakie dodatkowe aspekty warto uwzględnić?
Łazienka dedykowana osobom z niepełnosprawnością musi zapewniać maksimum wygody i bezpieczeństwa. Kluczowe jest zatem uwzględnienie kilku ważnych kwestii. Pierwszą z nich są drzwi wejściowe. Ich szerokość powinna wynosić od 0,9 m do 1 m tak, aby osoby korzystające z wózka inwalidzkiego, bez trudu mogły wjechać do pomieszczenia. Dobrze, aby otwierały się na zewnątrz, dzięki czemu nie będą przeszkadzać wewnątrz łazienki. Ważne jest również, aby nie było progów, ponieważ utrudniają one wejście do środka. Kolejnym ważnym aspektem jest wolna przestrzeń, najlepiej o wymiarach 1,5 x 1,5 m, która najlepiej, aby znajdowała się na środku pomieszczenia. Posłuży ona do swobodnego przemieszczania czy obrócenia się. Następną kwestią jest uwzględnienie wysokości płaszczyzny widzenia, jak również możliwości zasięgu kończyn. Konieczne jest także zastosowanie antypoślizgowych płytek, które znacząco podniosą komfort bezpieczeństwa. Dla osób z niepełnosprawnością optymalnym wyborem będzie wyznaczenie strefy kąpielowej. Wanna czy prysznic z brodzikiem mogą być niewygodne w użytkowaniu bądź stwarzać dużą barierę. Optymalnym rozwiązaniem jest wydzielenie przestrzeni podłogowej w łazience, najlepiej w rogu pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest to, by posadza została zaprojektowana ze spadkiem w kierunku odpływu. Płytki ścienne powinny być gładkie, ponieważ będą łatwe w utrzymaniu czystości.
Dlaczego tak ważne jest, aby odpowiednio zaprojektować i wyposażyć łazienkę dla osoby z niepełnosprawnością?
Każdy z nas chce czuć się komfortowo i bezpiecznie w swoim pokoju kąpielowym. To również niezwykle ważna kwestia dla ludzi posiadających kłopoty z samodzielnym poruszaniem się. Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń stworzy idealne warunki do swobodnego użytkowania. Oprócz tego zmniejszy ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń, np. potknięć czy upadków. Dodatkowe wyposażenie znacząco ułatwi codzienne korzystanie z tego typu miejsca, ponadto zwiększy wygodę i bezpieczeństwo. Prawidłowo zaprojektowana przestrzeń stwarza dogodne warunki do jej samodzielnego użytkowania, co jest niezwykle ważne dla osób niepełnosprawnych. To nie tylko zapewnienie intymności, ale również niezależności od drugiego człowieka.
Dla osób z problemami ruchowymi wykonywanie prozaicznych czynności takich, jak umycie rąk w zwykłej łazience, może wiązać się z dużą niedogodnością. Właśnie dlatego kluczowe jest odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni i wyposażenie jej w niezbędne dodatki, które umożliwią komfortowe użytkowanie danego pomieszczenia