Jak wybrać odpowiedni podnośnik dla potrzeb osoby niepełnosprawnej?

0
Jak wybrać odpowiedni podnośnik dla potrzeb osoby niepełnosprawnej?

Podnośnik to innowacyjne urządzenie medyczne, które usprawnia bezpieczne i mniej wysiłkowe podnoszenie i przemieszczanie osób niepełnosprawnych bądź z ograniczeniami ruchowymi. Ułatwia on wykonywanie codziennych czynności, odciążając opiekunów i zapewniając bezpieczne oraz komfortowe warunki dla osób chorych.

Jak ważny jest wybór właściwego podnośnika?

Wybór odpowiedniego podnośnika jest niezwykle istotny, gdyż znacząco usprawnia on wykonywanie wszelkich czynności, poprawiając jakość codziennego życia zarówno opiekunom, jak i osobom niepełnosprawnym. Codzienna pielęgnacja wymaga dużo siły, co wiąże się także z obciążeniem kręgosłupa oraz układu ruchu. Podnośniki dla niepełnosprawnych ułatwiają sprawowanie opieki oraz zapewniają bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Nie bez znaczenia są również wymagania osoby o ograniczonej mobilności. Mowa tutaj o stopniu niepełnosprawności, zakresie możliwości wykonywania ruchów, czy codziennych czynnościach, które wymagają wsparcia. Model podnośnika musi być także dostosowany do danej przestrzeni. Inne urządzenia sprawdzą się w placówkach medycznych, domach opieki czy hospicjach, a inne w warunkach domowych. Producenci zadbali, aby nawet w małej przestrzeni, można było swobodnie i bezpiecznie użytkować podnośniki dla niepełnosprawnych. Warto zatem poznać ich rodzaje.

Jakie są rodzaje podnośników? 

W zależności od zapotrzebowania można zdecydować się na poniższe rodzaje podnośników:

Podnośniki sufitowe

Tego rodzaju podnośniki działają na zasadzie systemu szyn, które montowane są na suficie. Doskonale sprawdzają się w domach czy mieszkaniach w bloku. To innowacyjne urządzenie łączy w sobie funkcjonalność, bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Podnośnik umożliwia transportowanie osoby niepełnosprawnej w obrębie całego mieszkania bądź domu.

Podnośniki kąpielowe

To idealne rozwiązanie dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, które nie są w stanie samodzielnie wejść i wyjść z wanny. Ich zadaniem jest ułatwienie wykonania rutynowych czynności higienicznych. Zazwyczaj montowane są w wannie, natomiast sterowanie odbywa się za pomocą wodoodpornego pilota. Dodatkowo podnośniki te zapewniają intymne i komfortowe warunki podczas kąpieli, co znacząco wpływa na samopoczucie osób chorych.

Pośniki transportowo-kąpielowe

Są niezastąpionym narzędziem w życiu osób niepełnosprawnych, ponieważ spełniają dwie kluczowe funkcje: transportową i kąpielową. Funkcja transportowa pozwala na bezpieczne przemieszczanie osoby między różnymi częściami domu, na przykład z łóżka do wózka inwalidzkiego lub z sypialni do salonu. Ułatwia to codzienne życie i zwiększa samodzielność użytkowników. Z kolei funkcja kąpielowa to rewolucyjne rozwiązanie dla osób, dla których standardowa kąpiel stanowi wyzwanie. Podnośnik pozwala na bezpieczne i komfortowe przeniesienie osoby do wanny lub pod prysznic bez ryzyka upadku. Dostosowuje się do różnych warunków łazienkowych, a jego ergonomiczny design zapewnia stabilność i bezpieczeństwo podczas kąpieli. W naszym sklepie oferujemy różna modele podnośników transportowo-kąpielowych, np. Eagle 620 lub Falcon. Te urządzenia są nie tylko praktyczne, ale również dostosowane do indywidualnych potrzeb, co znacznie poprawia jakość życia osób niepełnosprawnych.

Warto również zaznaczyć, że do podnośników można dokupić różnego rodzaju podwieszki i nosidła, w tym np.:

Dzięki nim, podnośniki mogą spełniać różne funkcje.

Schodowe

Modele te najczęściej montowane są w budynkach użytku publicznego, jednak doskonale sprawdzają się także w blokach na klatkach schodowych, jak również w domach. Dla osób niepełnosprawnych każdy stopień stanowi przeszkodę nie do pokonania. Stąd też podnośniki schodowe są idealnym rozwiązaniem. Montowane są z boku schodów tak, aby umożliwić swobodny wjazd.

Jezdne

To najpopularniejsze i najczęściej wybierane podnośniki. Umożliwiają bezpieczne przenoszenie osób niepełnosprawnych bez użycia siły. Modele jezdne są tańsze od sufitowych. Sterowane są przy użyciu pilota. Podnośniki jezdne cechują się dużą mobilnością, dzięki czemu w prosty i komfortowy sposób można przetransportować pacjenta.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru podnośnika?

Decydując się na zakup podnośnika dla osób niepełnosprawnych, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Mowa tutaj o:

- funkcje, jakie ma spełniać podnośnik – indywidualne dobranie do potrzeb osoby niepełnosprawnej, w tym stopień jej mobilności oraz masa ciała;

- systemy sterowania – podnośnik elektryczny dla niepełnosprawnych jest droższym rozwiązaniem, jednak bardziej praktycznym i funkcjonalnym, gdyż można nim sterować za pomocą pilota. Z kolei urządzenia manualne cechują się łatwością składania, dzięki czemu można je wykorzystać również poza domem. Trzecim typem są podnośniki ze wbudowanymi akumulatorami;

- system – podnośnik powinien być wyposażony w zautomatyzowany system, pozwalający na swobodne podnoszenie, opuszczanie i transportowanie;

- możliwość regulacji – w zależności od danego modelu podnośnika, regulacja może obejmować wysokość, szerokość ramienia, jak również kąt nachylenia pasa bądź noszy. Pozwala to na dostosowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb;

- łatwość obsługi – podnośnik powinien być prosty w obsłudze tak, aby nie wymagał dodatkowych szkoleń;

- jakość wykonania – istotna jest trwała konstrukcja podnośnika, jak również zastosowany materiał do produkcji nosidła. Jeżeli osoba niepełnosprawna nie może samodzielnie utrzymać głowy w pionie, wówczas konieczna jest funkcja podporu głowy.

Jak pozyskać dodatkowe środki na zakup podnośnika dla niepełnosprawnych?

Zakup podnośnika wiąże się z wysokim kosztem. Niestety, Narodowy Fundusz Zdrowia  (NFZ) nie udziela refundacji. Możliwe jest jednak pozyskanie dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – PEFRON.

Wniosek należy złożyć do Państwowego Centrum Pomocy Rodzinie – PCPR. Wysokość wsparcia sięga do 95% do każdego rodzaju podnośnika i jest przyznawane w ramach programu: „likwidacja barier architektonicznych”. Pomoc ta przysługuje osobom z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.

Zakup podnośnika dla osób niepełnosprawnych to znacząca pomoc dla opiekunów. To proste w obsłudze urządzenia, które znacząco usprawniają wykonywanie codziennych czynności bez obciążenia. Podnośniki doskonale sprawdzają się w każdych warunkach. Z pewnością jest to inwestycja, która zapewni komfort i bezpieczeństwo, jak również odciąży opiekunów.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium