Blog kategorie

DOSTAWA Z MONTAŻEM 🔧dla łóżek rehabilitacyjnych w całej Polsce.

Wybrane stoły rehabilitacyjne. DOSTARCZAMY Z WNIESIENIEM 🚚

Jesteś jednostką budżetową? Skorzystaj z płatności po dostawie.

Program Dostępność Plus 2019 - Co można kupić?

0
Program Dostępność Plus 2019 - Co można kupić?

Program Dostępność + ? Co można sfinansować w ramach programu Dostępność Plus?

Ministerstwo Zdrowia dnia 2 sierpnia 2019 r. ogłosiło nabór wniosków o powierzenie grantu w ramach projektu pozakonkursowego „Dostępność Plus dla zdrowia” (POWR.05.02.00-00-0044/18), Działanie 5.2 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. W poniższym artykule przedstawiamy Państwu podstawowe informacje w zakresie procedury ubiegania się o dofinansowanie oraz informacje na co najlepiej przeznaczyć środki.

Kto może skorzystać z programu Dostępność Plus? Dla kogo jest przeznaczony?

Z programu Dostępność + skorzystać mogą jednostki Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Program ma na celu poprawienia warunków przyjmowania i obsługi osób niepełnosprawnych w ramach tychże jednostek.

Jakie środki przeznaczone są na program Dostępnośc Plus?

Nabór wniosków w zakresie programu Dostępność Plus ma charakter otwarty i będzie trwać do momentu wyczerpania środków, nie później jednak niż do 1 grudnia 2021 r. W ocenie Ministerstwa Zdrowia wsparciem zostanie objętych ok. 125 placówek POZ. Wysokość środków przeznaczonych do rozdysponowania to 80’000’000 (80 mln) zł. Maksymalna wartość dofinansowania wynosi 720’000 (720 tys.) zł. Przy czym nie jest wymagany wkład własny. Okres realizacji projektu może wynosić: od 12 do 18 miesięcy. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną pod adresem: Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną pod adresem: https://konkursy.mz.gov.pl (przy czym dostęp wymaga założenia konta).

Co może zostać sfinansowane? Jaki sprzęt medyczny może zostać zakupiony w ramach programu Dostępność Plus?

Przede wszystkim środki z grantu warto przeznaczyć na zakup sprzętu – który będzie najbardziej uniwersalny, który umożliwiał będzie obsługę i pomoc osobom niepełnosprawnym jak także pacjentom, którzy nie mają takich problemów. Środki z programu warto więc przeznaczyć na zakup wyposażenia, które będą mogły być stosowane w codziennej praktyce ośrodka.

Lista produktów spełniających wymagania programu "Dostępność Plus"

Wyposażenie medyczne

Sprzęt likwidujący bariery

Meble medyczne

*"Placówka POZ posiada dostępne pomieszczenia do karmienia i przewijania dzieci oraz osób dorosłych"

Jakie są zalecenia Ministra Zdrowia w zakresie sprzętu medycznego finansowanego w ramach programu Dostępność Plus?

W ocenie Ministra Zdrowia całkowicie niewłaściwe jest uniemożliwienie wykonywania świadczeń zdrowotnych osobom niepełnosprawnym z uwagi na brak odpowiedniego sprzętu medycznego. Podstawowy problem to brak odpowiednich regulowanych stołów oraz foteli zabiegowych z regulowaną wysokością oraz odpowiednich oraz podnośników dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Jakie są zalecenie Ministra Zdrowia w zakresie stołów i foteli zabiegowych finansowanych z programu Dostępność Plus?

Zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia: „Ponieważ badanie pacjenta na wózku jest zazwyczaj mniej dokładne niż badanie na stole/ w odpowiednim fotelu, a tradycyjne sprzęty do badań i zabiegów o stałej wysokości są zbyt wysokie dla wielu pacjentów z niepełnosprawnością ruchową, należy wyposażyć przynajmniej jeden gabinet w stół/fotel, którego wysokość dostosować można m. in. do poziomu wózka. Wokół stołu/fotela zachować należy dostateczną ilość wolnej przestrzeni, tak aby pacjent korzystający z chodzika czy z wózka mógł zbliżyć się do jego brzegu na tyle, aby przesiąść się lub zostać na ten stół przeniesionym.”

Dostępny stół / fotel zabiegowy powinien spełniać następujące wymagania:

  • możliwość obniżenia do poziomu 43 cm– 48 cm od podłogi;
  • stół wyposażony w zapewniające podparcie i zabezpieczające przed upadkiem regulowane (przesuwane podczas przemieszczania pacjenta) oraz możliwe do usunięcia poręcze/podłokietniki o przyczepnej powierzchni;
  • stół wyposażony w poręcze, pasy, poduszki lub inne elementy stabilizujące
    i podpierające pacjenta (głowa, stopy, ramiona) podczas przemieszczenia go i w czasie jego przebywania na stole;
  • fotele z różnym zakresem nachylenia z możliwością jego regulacji

Zalecane jest umożliwienie rozszerzenie powierzchni stołu poprzez zastosowanie podgłówków
i podnóżków dla różnych opcji podparcia i pozycjonowania pacjenta.

Jakie są wymagania dla podnośników finansowanych w ramach programu Dostępność Plus?

Zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia: „Dla usprawnienia opieki najistotniejsze urządzenia mechaniczne to: podnośnik podłogowy (…) wspomagający transfer np. ze stołu na wózek. Wymagana szerokość strefy obsługi podnośnika podłogowego wynosi 1,7 m (zmniejszenie pola manewru uzyskane jest dzięki regulacji rozstawu podwozia)”

Co jeszcze można nabyć w ramach programu dostępność plus?

Katalog sprzętu możliwego do zakupu jest otwarty. Najważniejsze jest kryterium ich dostępności dla osób niepełnosprawnych

W jaki sposób możemy pomóc?

W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu. Pomożemy Państwu zarówno wybrać odpowiedni sprzęt jak również uzasadnić celowość jego zakupu w ramach programu Dostępność Plus.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium