Schodołaz do przychodni lekarskiej - jaki sprawdzi się najlepiej?

0
Schodołaz do przychodni lekarskiej - jaki sprawdzi się najlepiej?

Pomimo rozwoju technologii i coraz większej popularności udogodnień dla niepełnosprawnych, wiele osób poruszających się na wózkach lub o kulach w dalszym ciągu ma problem z pokonywaniem barier architektonicznych. Problem ten dotyczy również w placówek medycznych. Niestety, nie każdy budynek wyposażony jest w podjazd dla wózków inwalidzkich czy podnośnik dźwigowy. Dla zwiększenia komfortu i samodzielności osób niepełnosprawnych odpowiednim rozwiązaniem będzie zakup specjalistycznego schodołazu.


Czym jest schodołaz i jakie są dostępne rozwiązania na rynku medycznym? Jaki model wybrać?


Schodołaz – co to jest?


Schodołaz to sprzęt medyczny, dzięki któremu dla osób niepełnosprawnych oraz starszych i poruszających się na wózku, schody nie będą stanowiły problemu. Zazwyczaj schodołazy znajdują się w placówkach medycznych, w których nie ma możliwości zastosowania innych rozwiązań w postaci dźwigów czy podjazdów na wózków. Wiele osób niepełnosprawnych decyduje się również na samodzielny zakup schodołazu, który pomaga mu poruszać się w obrębie miejsca jego zamieszkania.

Sprzęt ten umożliwia bezpieczny transport po schodach osoby, która nie jest w stanie samodzielnie po nich wejść. W porównaniu do innych sposobów pokonywania barier architektonicznych (na przykład platform, krzesełek schodowych czy podnośników), schodołazy wyróżniają się dużą mobilnością. Dzięki temu mogą być przechowywane w łatwo dostępnym miejscu w przychodni lekarskiej, a także bez trudności transportowane w miejsce, gdzie ich zastosowanie może być konieczne.

Nie można jednak zapomnieć, że pomimo szeregu zalet, schodołaz nie porusza się sam. Do jego obsługi potrzebna jest osoba, która nie tylko poprawnie umieści na nim niepełnosprawnego, ale również za pomocą siły wniesie ją po schodach. Osoby, które chciałyby skorzystać ze schodołazu w przychodni lekarskiej, nie mogą zrobić tego samodzielnie, gdyż do obsługi sprzętu potrzebny jest ktoś jeszcze.

Schodołaz a wymogi w przychodni lekarskiej

Dotychczas, przy wyposażaniu szpitali czy przychodni, szczególnie często wykorzystywano schodołazy. Obecnie, coraz częściej osoby niepełnosprawne mogą pokonywać bariery architektoniczne dzięki podnośnikom i windom dostosowanym do ich potrzeb. Każda przychodnia powinna jednak posiadać schodołaz. Wymogi dotyczące funkcjonowania placówek lekarskich jasno określają, iż schodołaz musi znajdować się w wyposażeniu.
Kwestia obecności schodołazu została uregulowana w Rozporządzeniu Ministra w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z 2002. Co prawda schodołazy powinny zostać uzupełnione również podnośnikami czy windami, ale w praktyce nie każda przychodnia otrzymuje zgodę na ich umieszczenie bądź nie ma do tego warunków. Dlatego obecność sprzętu medycznego, dzięki któremu osoba niepełnosprawna może dostać się na umówioną wizytę u lekarza jest koniecznością.

Schodołaz kroczący z krzesełkiem AAT

Schodołaz kroczący z krzesełkiem AAT

Rodzaje schodołazów – jaki wybrać?

Producenci wyposażenia i sprzętów medycznych oferują dwa rodzaje schodołazów:

  • schodołaz gąsienicowy,
  • schodołaz kroczący.

Różnią się one od siebie nie tylko wyglądem, ale również zastosowaniem. Jak dopasować odpowiedni schodołaz do potrzeb placówki medycznej lub innego budynku?

Schodołaz gąsienicowy

Schodołaz gąsienicowy po schodach porusza się na tak zwanych gąsienicach zamontowanych u jego podstawy. Gąsienice najeżdżają na krawędź każdego stopnia, co znacznie ułatwia i przyspiesza pokonywanie schodów. Wbrew pozorom schodołaz gąsienicowy jest bardzo prosty w obsłudze, a także dostosowany do niemal każdego wózka inwalidzkiego.

Schodołaz gąsienicowy najlepiej sprawdzi się na szerokich klatkach schodowych bądź schodach znajdujących się na zewnątrz. Wynika to przede wszystkich z jego rozmiarów, a także ryzyka, że nie zmieściłby się na wąskich kondygnacjach. Z racji jego zastosowania, schodołaz tego typu będzie najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem do przychodni lekarskich.

Schodołaz gąsienicowy LG 2004

Schodołaz gąsienicowy LG 2004

Schodołaz kroczący

Schodołaz kroczący porusza się po schodach, jak sama nazwa wskazuje, na zasadzie kroków. Dzięki temu łatwiej jest wnieść osobę niepełnosprawną na piętro, bez zbędnego wysiłku fizycznego. Prędkość samego sprzętu jest regulowana, co pozwala na jej dopasowanie względem rodzaju schodów, jakie przyjdzie pokonać.

Zaletą schodołazów kroczących jest fakt, że posiadają one zintegrowane krzesełko, które można dodatkowo zamówić o producenta. Jednakże schodołaz będzie również pasował do większości wózków inwalidzkich. Schodołaz kroczący, ze względu na swoją funkcjonalność, świetnie sprawdzi się podczas poruszania na stromych schodach. Przez to, że jest stosunkowo wąski i długi, znajdzie również swoje zastosowanie na schodach kręconych.

Schodołaz do przychodni lekarskiej warto dostosować do potrzeb i rodzaju schodów, jakie znajdują się w placówce. Dzięki temu wybór idealnego sprzętu medycznego nie będzie tak trudny, a pacjenci - mimo trudności w samodzielnym poruszaniu się - zyskają możliwość na szybkie przemieszczanie się po budynku.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium