Blog kategorie

DOSTAWA Z MONTAŻEM 🔧dla łóżek rehabilitacyjnych w całej Polsce.

Wybrane stoły rehabilitacyjne. DOSTARCZAMY Z WNIESIENIEM 🚚

Jesteś jednostką budżetową? Skorzystaj z płatności po dostawie.

Elektroterapia - charakterystyka terapii

0
Elektroterapia - charakterystyka terapii

Elektroterapia jest dziedziną fizjoterapii, która wykorzystuje w celu leczenia i diagnostyki prąd elektryczny w postaci różnego rodzaju prądów leczniczych. Do zabiegów wykorzystuje się prąd stały i zmienny o różnej częstotliwości. Zabiegi z użyciem prądów znajdują szerokie zastosowanie w rehabilitacji, walce z bólem oraz w innych dziedzinach medycyny.

Elektroterapia wykorzystuje biologiczne działanie energii elektrycznej. Prądy lecznicze różnią się, a każdy z nich ma inne zastosowanie. Zabiegami elektroterapii możemy pobudzać nerwy i mięśnie, uśmierzać ból, łagodzić stany zapalne, zwiększać ukrwienie tkanek i ich regenerację.

Biologiczne oddziaływanie prądów jest procesem bardzo złożonym. Elektroterapia bezpośrednio wpływa na procesy elektrofizjologiczne, które zachodzą w komórkach oraz w przypadku prądów o wysokiej częstotliwości powoduje efekt termiczny.

Prądy lecznicze w zależności od rodzaju i kształtu fali powodują efekty tj.:

  • Efekty przeciwzapalne i przeciwobrzękowe
  • Pobudzenie procesów reparacyjnych w tkankach
  • Efekt przeciwbólowy (bramka kontrolna, wydzielanie endorfin i enkefalin)
  • Elektrostymulacja mięśni   

Jak w każdej terapii, tak i w elektroterapii są pewne przeciwwskazania. Przed każdym planowanym zabiegiem należy skonsultować się z lekarzem, który jednoznacznie określi czy możemy z takiego zabiegu skorzystać.

Przeciwwskazania do zabiegów elektroterapii

  • Rozrusznik serca
  • Choroba nowotworowa
  • Pompa insulinowa
  • Endoproteza
  • Stany zapalne skóry
  • Zakrzepowe zapalenie żył
  • Ciąża (okolica lędźwiowa i brzuch)
  • Zmiany na skórze
  • Gorączka
  • Zatory żylne
  • Miażdżyca zarostowa tętnic

Aparaty do elektroterapii

 

Lista najczęściej stosowanych prądów leczniczych

Prądy diadynamiczne

Autorem prądów był P. Bernard, francuski dentysta. Prąd powstaje poprzez prostowanie prądu sinusoidalnie zmiennego. Diadynamik działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.

Prądy TENS

Przeciwbólowy prąd leczniczy oparty na teorii kontrolowanego przepustu rdzeniowego Walla i Melzacka. Efekt przeciwbólowy powstaje w wyniku zahamowania przewodnictwa bodźców bólowych.

Prądy Träberta (Ultra Reiz)

Tak jak prąd TENS wykazuje głównie działanie przeciwbólowe oraz powoduje drżenie mięśni co zmniejsza ich napięcie i dodatkowo przyśpiesza efekt przeciwbólowy.

Galwanizacja (prąd galwaniczny)

Zabieg z użyciem prądu stałego, który powoduje zmianę pobudliwości tkanek i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Prąd galwaniczny stosuje się w leczeniu nerwobólów oraz choroby zwyrodnieniowej stawów.

Jonoforeza (Jontoforeza)

Zabieg z użyciem prądu stałego, który polega na wprowadzeniu jonów leku do tkanek. Użycie prądu stałego do wprowadzania leków przyśpiesza i przedłuża ich działanie.

Elektrostymulacja (EMS)

Pobudzenie nerwów i mięśni oraz wywoływanie ich skurczów o różnej częstotliwości. Elektrostymulacja poprawia sprawność mięśni bez obciążania stawów.

Prądy interferencyjne (prądy Nemeca)

Prądy, które powstają w efekcie interferencji, nakładania się dwóch prądów sinusoidalnych. Prądy działają przeciwbólowo oraz zmniejszają napięcie nerwów współczulnych.

Prądy Kotza (rosyjska stymulacja)

Prądy o niskiej częstotliwości, służące do stymulacji mięśni. Znajdują zastosowanie w zaniku mięśni, zwiększają ich siłę i masę.

 

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium