Okazuje się, że hydroterapia była powszechnie stosowana już w czasach starożytnych! Jej skuteczność chwalił sobie nawet Hipokrates i inni wielcy dawnych epok. W poniższym tekście wyjaśniamy, czym jest hydroterapia, kiedy warto z niej skorzystać i jakie są jej zalety. Jakie urządzenia mogą być stosowane do hydroterapii w domu?
Czym jest hydroterapia?
Hydroterapią określa się zabiegi lecznicze wykonywane z wykorzystaniem wody nie tylko w stanie ciekłym. Stosowana jest również woda w stanie stałym lub gazowym. Duże znaczenie ma również temperatura wody, dedykowana poszczególnym zabiegom. Z hydroterapii skorzystać można najczęściej w sanatoriach, ośrodkach rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych.
W jakich przypadkach hydroterapia będzie dobrym pomysłem?
Przykłady chorób, w jakich warto skorzystać z hydroterapii, obejmują:
- choroby układu nerwowego (nerwobóle, zaburzenia czucia),
- choroby reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów),
- schorzenia układu oddechowego (astma oskrzelowa, choroba obturacyjna płuc),
- dolegliwości układu krążenia (miażdżyca, nadciśnienie, przebyty zawał serca),
- problemy z układem ruchu (stany po złamaniach, stłuczeniach, skręceniach, napięcia mięśniowe).
Czym jest masaż wirowy?
Masaż wirowy jest jedną z metod hydroterapii. Polega on na zanurzeniu masowanych części ciała w specjalnej wanience. Najczęściej wykonywany jest masaż wirowy kończyn górnych i dolnych. Zabieg ten pomaga rozluźnić mięśnie, zniwelować ból i obrzęki.
Można wyróżnić też głęboki masaż wirowy, stosowany jedynie na kończyny dolne. Zabieg ten pomaga na choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów, stany pourazowe, czy też zaburzeniach krążenia.
Wirówka do masażu kończyn dolnych WKD
Urządzenia stosowane do hydroterapii w domu
Na ogół z zabiegów hydroterapeutycznych skorzystać możemy jedynie w odpowiednich ośrodkach. Czasem jednak zdarzy się, że konieczne będzie zaopatrzenie się w urządzenia, dzięki którym przynajmniej niektóre rodzaje zabiegów będą mogły być przeprowadzane samodzielnie, w domowym zaciszu. Przykładami takich urządzeń może być choćby wirówka do masażu kończyn, wanna do hydroterapii, czy też specjalna mata do masażu perełkowego, polegającego na zanurzenie ciała w wodzie i jego masowaniu za pomocą niewielkich bąbelków wody.
Dlaczego warto skorzystać z hydroterapii?
Oprócz pomocy w leczeniu wyżej wymienionych dolegliwości hydroterapia przynosi również szereg innych korzyści. Przede wszystkim zabieg w wodzie pomaga się zrelaksować i zapomnieć o codziennych sprawach. Rehabilitacja w wodzie pomaga również w przypadkach związanych z dyskopatią, wspiera także leczenie niepełnosprawnych dzieci.
Leczenie wodą pomaga także podnieść odporność, szczególnie jeśli mówimy o zabiegach wykorzystujących naprzemienne działanie wody ciepłej i zimnej. Panie również będą zadowolone z efektów hydroterapii, jako że może ona skutecznie wesprzeć walkę z cellulitem, przy czym warto tutaj szczególnie wyróżnić kąpiel borowinową o właściwościach ujędrniających i nawilżających.
Hydroterapia towarzyszy ludzkości praktycznie od zarania dziejów. Już starożytni mędrcy dowodzili korzystnego wpływu wodolecznictwa na zdrowie. Jak się okazuje po upływie setek lat, mieli rację. Dziś jednak możemy korzystać ze znacznie bardziej nowoczesnych technologii, znacznie urozmaicających możliwości wykorzystania wody w celach leczniczych i relaksacyjnych.