Blog kategorie

Łóżka rehabilitacyjne z 🚚 DARMOWĄ DOSTAWĄ 🚚 pod budynek.

Wybrane stoły rehabilitacyjne. DOSTARCZAMY Z WNIESIENIEM 🚚

Jesteś jednostką budżetową? Skorzystaj z płatności po dostawie.

Jak działa materac przeciwodleżynowy?

0
Jak działa materac przeciwodleżynowy?

Materace przeciwodleżynowe sprawią, że przymusowe pozostawanie w łóżku przez dłuższy czas będzie wygodniejsze i bezpieczniejsze. Kiedy w domu jest osoba starsza lub chora, niezwykle ważne jest, aby mieć w domu akcesoria niezbędne do jej odpoczynku i komfortu. W tym celu zawsze wskazane, a nawet konieczne jest stosowanie łóżek przegubowych, które ułatwiają przyjęcie odpowiedniej postawy ciała, czyszczenie i samą opiekę nad pacjentem. Podstawowym uzupełnieniem łóżek przegubowych lub łóżek geriatrycznych jest materac przeciwodleżynowy.

Jak zapobiegać odleżynom u pacjentów?

Ważne jest, aby zapobiegać odleżynom im zanim się one pojawią. Oto kilka wskazówek:

  • niezbędna jest codzienna higiena; skóra starszych pacjentów jest szczególnie wrażliwa: stosujmy neutralne mydła i środki czystości,
  • nawodnienie i odżywianie odgrywają bardzo ważną rolę w zapobieganiu wrzodom,
  • ważne jest, aby unikać fałd w pościeli, które mogą powodować zaczerwienienie wrażliwej skóry,
  • osoba obłożnie chora powinna być zawsze ubrana w luźną, bawełnianą odzież,
  • pacjent powinien zmieniać pozycję co najmniej co dwie lub trzy godziny, na przemian na plecach i na obu stronach,
  • masaż z użyciem specjalnych kremów przez profesjonalistę to kolejny dobry sposób na zapobieganie odleżynom,
  • zakup łóżka przegubowego i materaca na odleżyny jest niezbędny,
  • warto pomyśleć również o dodatkach takich jak poduszki przeciwodleżynowe lub poduszki pod pięty.

Korzyści z posiadania materaca przeciwodleżynowego

Długotrwałe przebywanie w tej samej pozycji i ocieranie się o skórę powoduje ciągły ucisk na wystające części kostne ciała, co utrudnia krążenie krwi i odżywianie tkanek. W wyniku tego powstają rany, które w końcu prowadzą do owrzodzenia, a w niektórych przypadkach do martwicy. Odleżyny zwiększają śmiertelność i zachorowalność, dlatego zapobieganie im jest ważne i można to osiągnąć stosując materac przeciwodleżynowy.

Materac przeciwodleżynowy zmniejsza nacisk, który powstaje w tych obszarach, które pozostają podparte. Ponadto jest to materac przygotowany z myślą o pacjentach i osobach z nadmierną potliwością, nietrzymaniem moczu, problemami krążeniowymi, neurologicznymi czy złamaniami. Dzięki materacom przeciwodleżynowym pacjenci czują się bardziej komfortowo i lepiej wypoczywają, co poprawia jakość ich życia i pozwala uniknąć dodatkowych chorób.

Materac przeciwodleżynowy Funke HF II

Materac przeciwodleżynowy Funke® HF II

Czym cechują się piankowe materace przeciwodleżynowe?

Jednym z najpopularniejszych typów materaca przeciwodleżynowego jest materac piankowy.

Przy najwyższej jakości materacach piankowych stosuje się VISCOFLEX składający się z wiskoelatycznej pianki. To, co wyróżnia technologię materacy piankowych to tzw. memory foam, a więc pianka termoelastyczna z funkcją pamięci o dużej gęstości, która pod wpływem temperatury ciała kształtuje i dostosowuje się indywidualnie do użytkownika materaca. Odpowiednia wysokość materaca gwarantuje brak kontaktu z dnem oraz pełen komfort pacjenta.

Ze względu na swą dwuwarstwową strukturę, piankowe materace przeciwodleżynowe charakteryzują się bardzo dobrą przepuszczalnością powietrza, a także dobrym odprowadzeniem wilgoci. Mają również właściwości hipoalergiczne i antybakteryjne. To idealny produkt przeznaczony do użytku dla pacjentów z odleżynami zarówno pierwszego, jak i drugiego i trzeciego stopnia.

Piankowe materace przeciwodleżynowe są dostępne w różnych rozmiarach, w zależności od potrzeb. Materiał piankowy jest w pełni przyjazny dla kręgosłupa i wraz z prawidłowo dobranym łóżkiem ortopedycznym zapewnia pełen komfort dla kręgosłupa i całego ciała pacjenta.

Jednak sam materac to nie wszystko. Przy ciągłym kontakcie z ciałem pacjenta materac jest nieustannie narażony na zabrudzenia.  Dobrą opcją jest więc kupno materaca przeciwodleżynowego w  zestawie z pokrowcem.

Materac przeciwodleżynowy Viscoflex Air

Materac przeciwodleżynowy Viscoflex Air z wkładką pneumatyczną

Pokrowce POLYMAILLE to pokrowce wysokoelastyczne niepochłaniające wilgoci, ale jednocześnie oddychające i wykonane z hypoalergicznego i elastycznego, przyjaznego dla skóry materiału. Jest to pokrowiec antypoślizgowy. Posiada trójstronny zamek błyskawiczny, co ułatwia komfort zakładania oraz ściągania do czyszczenia. Pokrowiec może być prany w pralce, nawet w wysokich temperaturach, co gwarantuje skuteczną ochronę przed bakteriami.

Refundacja z NFZ

Dla pacjentów leżących na podstawie wniosku od lekarza przewidziana jest refundacja z NFZ na zakup sprzętu medycznego, w tym materacy odleżynowych. Materace przeciwodleżynowe na podstawie wniosku refundowane są do 70% lub do kwoty 400 zł. Jeśli, przykładowo, zdecydujemy się na zakup materaca przeciwodleżynowego za 1500 zł, z własnej kieszeni zapłacimy jedynie 1100 zł.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium