Czym jest piłka gimnastyczna?
Piłki gimnastyczne są wykonane z tworzywa PCV, które jest wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Najczęściej mają one spore rozmiary. Ćwiczenia na nich angażują do pracy praktycznie wszystkie grupy mięśniowe, dlatego te akcesoria są powszechnie stosowane - głównie na salach treningowych, a także w gabinetach fizjoterapeutycznych. Piłkę gimnastyczną warto mieć także w domu, co pozwoli na regularne korzystanie z niej.
Jakie są rodzaje piłek gimnastycznych?
Piłki gimnastyczne mają różne zastosowanie, dlatego wyróżnia się kilka ich rodzajów:
- klasyczne — wykonane z PCV, są uniwersalne, dlatego stosuje się je zarówno do ćwiczeń, jak i rehabilitacji,
- ABS — są zrobione z pianki ABS, która jest bardziej odporna na rozerwanie, dlatego uważane są za najbezpieczniejsze,
- z wypustkami — mogą być rozmieszczone na całej powierzchni lub tylko na jej części, masują ciało podczas wykonywania ćwiczeń,
- z uchwytami — przeznaczone dla dzieci,
- w wersji mini — świetnie angażują do pracy głębokie partie mięśni.
Jakie są efekty ćwiczeń na piłce gimnastycznej?
Systematyczne ćwiczenia na piłce gimnastycznej przede wszystkim angażują do pracy mięśnie głębokie. Ich pobudzenie w inny sposób jest bardzo trudne. Regularne wykonywanie ćwiczeń pozwala uniknąć problemów z kręgosłupem oraz zapobiega wadom postawy. Oprócz tego:
- zmniejsza ból w okolicach pleców,
- poprawia kondycję i równowagę,
- zwiększa siłę,
- poprawia funkcjonowanie narządów wewnętrznych,
- wzmacnia i kształtuje mięśnie.
Kto powinien stosować ćwiczenia na piłce gimnastycznej?
Takie ćwiczenia są praktycznie dla każdego. Sprawdzą się one zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci. Powinny wykonywać je przede wszystkim osoby zmagające się z bólami kręgosłupa oraz z wadami postawy. Warto je robić także po wielu godzinach spędzonych w pozycji siedzącej.
Piłka jest wykorzystywana również podczas rehabilitacji po różnego rodzaju urazach i kontuzjach. Pozwala na stopniowe, ale skuteczne rozciąganie mięśni.
Jakie ćwiczenia można wykonywać na piłce gimnastycznej?
Piłka gimnastyczna jest na tyle uniwersalna, że można ją wykorzystywać do wielu różnych ćwiczeń. Świetne efekty dają pompki wykonywane z podparciem na niej nóg. Angażują do pracy przede wszystkim mięśnie pleców oraz rąk. Można także ćwiczyć przysiady z piłką trzymaną nad głową. To z kolei doskonale wpływa na mięśnie nóg oraz pośladków. Piłka sprawdzi się także do wykonywania ćwiczeń rozciągających.
Świetnym pomysłem jest zastąpienie krzesła biurowego piłką gimnastyczną. Siedzenie na niej przez 2-3 godziny świetnie wzmacnia mięśnie. Pozwala także zminimalizować napięcie w okolicach lędźwi i bioder. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które długie godziny spędzają przed komputerem.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze piłki gimnastycznej?
Rozmiar to nie jedyny parametr, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze piłki gimnastycznej. Bardzo ważna jest także grubość materiału. Im większa, tym lepiej, gdyż trudniej będzie ją uszkodzić. Sprawdź także maksymalne obciążenie piłki, co pozwoli Ci ocenić czy dany model jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie.
Wysokiej jakości piłka gimnastyczna powinna także mieć atesty oraz certyfikaty, które potwierdzają, że spełnia standardy bezpieczeństwa. Warto więc szukać modeli oznaczonych certyfikatami TUV, GS lub CE. Wybierając taką piłkę, masz pewność, że korzystanie z niej będzie nie tylko komfortowe, ale przede wszystkim bezpieczne.
Pompując piłkę po raz pierwszy, pamiętaj o tym, aby nie wtłaczać zbyt dużo powietrza. Materiał musi bowiem nabrać elastyczności, gdyż w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że pęknie. Napełnij ją powietrzem do 80-90% objętości i odczekaj co najmniej dobę. Dopiero po tym czasie uzupełnił poziom. Dzięki temu będziesz mógł bezpiecznie korzystać ze swojej piłki bez ryzyka, że zostanie uszkodzona.