Blog kategorie

Łóżka rehabilitacyjne z 🚚 DARMOWĄ DOSTAWĄ 🚚 pod budynek.

Wybrane stoły rehabilitacyjne. DOSTARCZAMY Z WNIESIENIEM 🚚

Jesteś jednostką budżetową? Skorzystaj z płatności po dostawie.

Jakie są najlepsze produkty do rehabilitacji dla osób starszych?

0
Jakie są najlepsze produkty do rehabilitacji dla osób starszych?

Procesy starzenia, które zachodzą w ciele człowieka w sposób całkowicie naturalny, prowadzą do znacznego obniżenia zdolności adaptacyjnej organizmu. Powoduje to utrudnienia w leczeniu i znaczące wydłużenie czasu, jaki potrzebny jest na powrót do zdrowia. W efekcie każda poważniejsza w skutkach choroba, uraz oraz przeprowadzona operacja sprawiają, że osoba starsza jest osłabiona, a jej aktywność ruchowa może ulec wyraźnemu ograniczeniu. Ponowne usprawnienie seniorów jest możliwe dzięki profesjonalnej rehabilitacji, wykonywanej z użyciem stosownych sprzętów. Jakie są najlepsze produkty do rehabilitacji dla osób starszych?

Z jakimi problemami zazwyczaj zmagają się osoby starsze?

Osoby starsze często zmagają się z problemami wynikającymi z typowych dla tego okresu życia zmian fizjologicznych, takich jak:

 • osłabienie kondycji,
 • zmniejszenie siły mięśni,
 • ograniczenie ruchomości stawów,
 • zmniejszenie zręczności,
 • wydłużenie czasu reakcji,
 • zmniejszenie wydolności oddechowej,
 • zaburzenia układu krążenia,
 • zaburzenia ośrodka równowagi.

Do dolegliwości, jakie najczęściej towarzyszą seniorom, zaliczają się przede wszystkim osteoporoza, zwyrodnienia stawów oraz zaburzenia równowagi.

Osteoporoza

Osteoporoza to choroba powodująca zmniejszenie gęstości tkanki kostnej i zwiększenie łamliwości kości. Pierwszymi jej wyraźnymi objawami są złamania kompresyjne kręgów. Ich pojawienie się może powodować dolegliwości bólowe, które z reguły nie należą jednak do silnych. Najgroźniejszą konsekwencją osteoporozy jest złamanie kości udowej. Na jego skutek ponad połowa chorych traci zdolność samodzielnego poruszania.

Rotor kończyn dolnych KRDW - wolnostojący

Rotor kończyn dolnych KRDW - wolnostojący

Zwyrodnienia stawów

Zwyrodnienia stawów to schorzenie, które niezwykle często dotyka osoby w zaawansowanym wieku. Powoduje dolegliwości bólowe i znaczące obniżenie sprawności ruchowej. Zmiany zwyrodnieniowe występują przede wszystkim w obrębie stawów kolanowych, biodrowych i kręgosłupa.

Zaburzenia równowagi

Zaburzenia równowagi spowodowane są zmianami w obrębie układu nerwowego, do których dochodzi wraz z wiekiem. Często prowadzą do urazów i złamań kości, szczególnie jeżeli starsza osoba cierpi dodatkowo na osteoporozę.

Sprzęty wykorzystywane do rehabilitacji osób starszych

Rehabilitacja osób starszych sprowadza się przede wszystkim do ćwiczeń ułatwiających zmianę tempa i kierunku chodu oraz takich, które pozwalają na sprawne siadanie i wstawanie oraz podnoszenie się z pozycji leżącej. Celem zabiegów rehabilitacyjnych dla seniorów jest ich aktywizacja, usprawnienie oraz jak największe możliwe usamodzielnienie. Pomocne są w tym specjalistyczne sprzęty, przede wszystkim rower stacjonarny, orbitrek, rotor do ćwiczeń oraz stół rehabilitacyjny.

 • Rower stacjonarny to prawdopodobnie najczęściej wykorzystywany w rehabilitacji osób starszych sprzęt. Dzięki wykonywanym na nim ćwiczeniom można skutecznie wzmocnić mięśnie nóg i brzucha. Rower stacjonarny pozwala także pobudzić pracę układu krążenia, wzmocnić pracę serca, obniżyć ciśnienie i puls oraz poprawić ogólne samopoczucie.
 • Orbitrek to sprzęt do rehabilitacji seniorów, dzięki któremu można wzmocnić mięśnie i stawy bez ich nadmiernego obciążenia, a także wspomóc pracę układu krążenia i układu oddechowego.
 • Rotor to urządzenie stosowane w rehabilitacji osób starszych posiadających problemy z mobilnością kończyn zarówno dolnych, jak i górnych. Umożliwia wykonywanie ruchów rotacyjnych, które pozwalają wzmocnić mięśnie i znacząco poprawić motorykę ciała. Rotory do ćwiczeń dostępne są w różnych wariantach. Można korzystać z modeli mechanicznych, przeznaczonych do ćwiczeń czynnych, elektrycznych, nadających się do ćwiczeń czynnych i biernych, a także rotorów z biofeedbackiem i z funkcją spastyki, które sprzyjają rozluźnieniu przykurczu mięśniowego.
 • Stół rehabilitacyjny to podstawowy element wyposażenia każdego gabinetu rehabilitacyjnego. Jest przeznaczony do wykonywania terapii manualnych, a więc masażu, fizjoterapii oraz terapii punktów spustowych, które pozwalają łagodzić przebieg chorób i wspomagają proces ich leczenia.

Do rehabilitacji osób starszych wykorzystywane są też takie sprzęty, jak poduszki sensoryczne, wykorzystywane w treningach równowagi i umożliwiające podnoszenie umiejętności motorycznych, oraz taśmy rehabilitacyjne, przeznaczone dla seniorów, którzy nie mogą przeciążać stawów.

Rotor zespolony kończyn górnych i dolnych KRDG

Rotor zespolony kończyn górnych i dolnych KRDG

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do rehabilitacji dla osób starszych?

Sprzęt do rehabilitacji dla osób starszych powinien cechować się wytrzymałością i solidnym wykonaniem. Istotne jest, by był stabilny i minimalizował ryzyko utraty równowagi. Produkty tego typu nie powinny powodować nadwyrężenia stawów, by ćwiczenia z ich użyciem były w pełni bezpieczne i zapewniały właściwy rozwój motoryczny.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium