Lampa Sollux - popularna terapia promieniami IR ?

0
Lampa Sollux - popularna terapia promieniami IR ?

Lampy Sollux i promieniowania podczerwonego IR od zawsze znajdowały zastosowanie w różnych schorzeniach. Światło IR stosuje się do trudno gojących się ran oraz odleżyn. Sollux znajduje zastosowanie w schorzeniach, które związane ze stanem zapalnym. Światło IR przyczynia się również do poprawy ukrwienia tętniczego.

Jakie są wskazania do zabiegów lampą IR?

Poniżej opisujemy najczęstsze wskazania jednak obowiązkowo zalecamy uprzednią konsultację z lekarzem. Zdobywajmy wiedzę jednak nie leczmy się sami. 

Dosyć popularnym schorzeniem jest ból zatok, według wielu opinii pacjentów jak również lekarzy (chociaż nie wszystkich) lampa sollux działa przeciwbólowo na ból wywołany zapaleniem zatok. Jednak przez wielu lekarzy zalecana jest uprzednia diagnostyka w postaci tomografii komputerowej. Najpierw diagnoza później leczenie!

Jako kolejne wskazania można wymienić np. bóle mięśniowe czy reumatyczne. Nie od dzisiaj wiadomo, że ciepło działa rozluźniająco. Tutaj także potrzebna jest wiedza specjalisty! Nie wszystkie bóle mięśniowe leczy się lampą sollux.

Kolejnym popularnym i często opisywanym wskazaniem są uszkodzenia skóry i trudno gojące się rany. W tym miejscu niezwykle istotna jest porada specjalisty dermatologa, ponieważ zmiany skórne mogą mieć bardzo różne podłoże. Lampa Sollux może stymulować i poprawiać gojenie, jednak w niektórych przypadkach może stać się zupełnie odwrotnie. Sami nie jesteśmy w stanie stwierdzić z jaką zmianą skórną mamy do czynienia. Do właściwej diagnozy potrzebna jest wizyta u specjalisty.

Zobaczmy jakie są najczęstsze przeciwwskazania?

Jak w przypadku wszystkich zabiegów z użyciem aparatów do fizykoterapii, zawsze istnieją przeciwwskazania. Nikt jeszcze nie opracował stałej listy przeciwwskazań może dlatego, że przypadków schorzeń jest wiele, a każdy przypadek może mieć zupełnie inną przyczynę. Najczęściej opisywane przeciwwskazania to np. gorączka, problemy z krążeniem, ciąża ale też stany zapalne skóry i tkanek miękkich, ale zaraz czy trudno gojące się rany nie powinniśmy zaliczyć do stanów zapalnych? Tutaj pojawia się pierwsza logiczna niegodność i dalej następne, dlatego tak ważna jest diagnoza i zalecenia lekarza.

Jako kolejne przeciwwskazania często są wymieniane poważne choroby jak np. gruźlica płuc, ostre zmiany troficzne, miażdżycę tętnic, choroby nowotworowe, choroby nerek. Czy w takim razie inne poważne choroby dopuszczają stosowanie lampy sollux? W tym przypadku jak również w innych nie ma jasnej odpowiedzi na TAK lub NIE. Tylko specjalista z danej dziedziny może odpowiedzieć na takie pytanie.

Jak wykonywać zabieg z użyciem lampy sollux?

Ze względu na długość zabiegów, pacjent powinien przyjąć wygodną pozycję tak aby zapewnić dobry dostęp do naświetlanego obszaru. Skóra pacjenta NIE powinna być pokryta jakąkolwiek substancją (np. maścią), tak aby zapewnić dobre przenikanie fali świetlnej.

Podczas zabiegu pacjent i terapeuta powinien mieć założone okulary ochronne. Pacjent powinien być również poinformowany o możliwych negatywnych efektach niepożądanych (pieczenie, ból), o których (jeśli wystąpią) powinien niezwłocznie poinformować terapeutę lub lekarza.

Ustalenie dawki promieniowania

Ustalenie dawki promieniowania związane jest z subiektywnymi odczuciami pacjenta, zabieg powinien być przyjemny jednak dość intensywny. Odległość lampy od miejsca naświetlania zazwyczaj mieści się w granicach od 30 do 50 cm i nie powinna ich przekraczać. Czas naświetlania powinien trwać od 15 do 20 minut, ponieważ efekty i działanie ciepła utrzymują się nawet do 2 godzin po zakończeniu zabiegu. Częstotliwość zabiegu powinna być ustalona przez lekarza lub fizjoterapeutę, ponieważ jak każdy zabieg można przedawkować i mogą wystąpić efekty uboczne tj. udar cieplny i oparzenia.

 

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium