Najważniejsze aspekty zimnolecznictwa

0
Najważniejsze aspekty zimnolecznictwa

Krioterapia, nazywana także zimnolecznictwem to znany sposób leczenia wykorzystujący bardzo niskie temperatury. Miejscowy zabieg pozwalający oziębić wybrane stawy, fragmenty skóry czy partie mięśni lub też wykonany ogólnie, obniżający temperaturę całego ciała działa przeciwbólowo, uśmierza procesy zapalne, spowalnia przemianę materii i obniża napięcie mięśniowe. Co warto wiedzieć o zasadach i zaletach krioterapii?


Jakie urządzenia i produkty medyczne wykorzystywane są podczas zabiegów zimnolecznictwa? - Sprzęt rehabilitacyjny do krioterapii.

Krioterapia – najważniejsze cechy zimnolecznictwa

Podobnie jak w przypadku leczenia ciepłem wykorzystującego rozgrzewanie mięśni i rozszerzanie się naczyń krwionośnych na skutek ciepła, krioterapia wykorzystuje naturalne reakcje obronne organizmu na obniżenie temperatury. W przypadku obniżenia temperatury na zewnątrz organizm przechodzi w stan ochronny, gwałtownie zwężając naczynia krwionośne w tkankach i zapobiega w ten sposób zbyt szybkiemu oddawaniu ciepła. Gdy krew nieco zwolni, a tkanki będą coraz gorzej zaopatrywane w składniki odżywcze czy tlen, organizm uruchomi kolejny etap obrony, dostarczając wszystkie pokłady krwi do głównych narządów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Podczas krioterapii, po wychłodzeniu ciała, organizm uruchamia szereg mechanizmów zabezpieczających uzyskany przed zabiegiem poziom ciepłoty. W efekcie otaczające zimno wpływa na układ hormonalny i immunologiczny, przyspieszając produkcję endorfiny, co ma zapobiegać odczuwanemu z powodu zimna bólowi. Jednocześnie jednak uruchomione przez organizm procesy obronne przyspieszają produkcję substancji przeciwzapalnych, zmniejszają powstałe napięcie mięśni i pozwalają wykorzystać zimnolecznictwo jako jeden z wariantów fizykoterapii i rehabilitacji.

Zabieg krioterapii może być wykonany ogólnie, gdzie cała temperatura otoczenia zostaje mocno obniżona, lub też miejscowo, z pomocą ciekłego azotu. W przypadku drugiej z metod, w kierunku leczonego punktu uwalniany jest gaz o temperaturze do minus 100 stopni Celsjusza. Choć wydaje się to niesamowicie mało, krioterapia miejscowa jest w praktyce skutecznym sposobem na walkę z bólem odczuwanym z powodu zwyrodnienia stawów, stłuczenia mięśni czy oparzenia skóry. Celem krioterapii miejscowej jest ochłodzenie bolesnego miejsca na tyle, by po pierwszym szoku termicznym organizm mógł zacząć dostarczać do leczonego miejsca zwielokrotnione dawki dobrze natlenionej krwi i energii ułatwiającej odbudowę zmian chorobowych w obrębie stawu czy mięśnia.

Zalety krioterapii – kiedy leczenie zimnem jest wskazane?

Stosowana w gabinetach rehabilitacyjnych krioterapia miejscowa umożliwia nakierowanie strumienia zimnego, ciekłego azotu w miejsca urazów, silnych stłuczeń czy odczuwanego bólu z powodu zwyrodnień i zmian w obrębie mięśni i stawów. Zimno umożliwia zmniejszanie odczuwanego bólu miejscowego i poprawia wyniki osiągane podczas tradycyjnej rehabilitacji właśnie dzięki zmniejszeniu odczuwanych dolegliwości oraz lepszym dotlenieniu rehabilitowanego miejsca. Z reguły krioterapię zaleca się po urazach, rozległych oparzeniach, ale także przy leczeniu chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych.

Ze względu na efekty, jakie na organizm wywiera nagła zmiana i obniżenie temperatury, krioterapia nie może być stosowana u każdego pacjenta. Co do zasady odradza się ją

  • u osób z niewydolnością krążenia obwodowego,
  • u osób z odmrożeniami,
  • w przypadku krioterapii ogólnej także u osób z zaburzeniami rytmu serca,
  • u osób cierpiących na nadmierną potliwość,
  • u osób po zakrzepach żylnych,
  • chorym na nowotwory,
  • dzieciom do 10. roku życia.

Sprzęt medyczny w krioterapii

Pomijając komory kriogeniczne służące do krioterapii ogólnej, sprzęt medyczny wykorzystywany przy zimnolecznictwie miejscowym można podzielić na cztery główne kategorie: urządzenia wykorzystujące azot, CO2, lub zimne powietrze oraz kompresy żelowe możliwe do stosowania także w warunkach domowych.

Kriosan K30

Aparat do krioterapii Kriosan K30 YDS

CRYO Air TURBO

Aparat do krioterapii na zimne powietrze CRYO Air TURBO

Krioterapia na azot, wykonywana między innymi przy użyciu urządzenia Kriosan K30 polega na miejscowym schładzaniu ciała poniżej -100°C i ma za zadanie uśmierzać ból, obniżać napięcie mięśniowe, a w przypadku leczenia stawów, zwiększać ich zakres ruchowy. Wykorzystywane podczas leczenia urządzenia posiadają wbudowany zbiornik na ciekły azot oraz przewody umożliwiające nakierowanie strumienia gazu na leczone miejsce w sposób bezpieczny dla ciała i samego urządzenia. Kriosan K30, jako jeden z modelowych sprzętów wykorzystywanych w krioterapii jest wyposażony w wygodny panel sterujący dający możliwość płynne zmiany intensywności nadmuchu i pełnej kontroli fizjoterapeuty nad wykonywanym zabiegiem. Krioterapia na azot jest najpopularniejszą formą zimnolecznictwa.

Obok krioterapii azotem, w fizykoterapii wykorzystywane są także aparaty wykorzystujące dwutlenek węgla (najczęściej wykorzystywany jako tańszy zamiennik azotu utrzymujący odpowiednio  niską temperaturę). Wśród popularnych urządzeń pojawia się między innymi aparat do krioterapii Cryo-T pozwalający na osiągnięcie temperatury do -75˚. Ostatecznie, podczas krioterapii możliwe jest zastosowanie zimnego powietrza schładzanego do temperatury -60°C. Często stosowanym tu urządzeniem jest aparat CRYO Air TURBO, którego największą zaletą jest brak konieczności regularnej wymiany kosztownych zbiorników na ciekły azot czy CO2. Krioterapia w zakresie temperatur oferowanych przez zimne powietrze jest równie skuteczna, co ta wykorzystująca ciekły azot, a jej koszty są znacznie niższe i umożliwiają wielu pacjentom częstsze korzystanie z niezbędnych zabiegów.

Wszystkie wymienione powyżej aparaty do zimnolecznictwa są dostępne w naszej ofercie, łącznie z zimnymi kompresami, które przechowywane w lodówce mogą służyć jako uzupełnienie zabiegów krioterapii w warunkach domowych.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium