Bezpieczna kąpiel osoby niepełnosprawnej - co będzie potrzebne?

0
Bezpieczna kąpiel osoby niepełnosprawnej - co będzie potrzebne?

Osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, tak jak wszyscy, potrzebują higieny dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety niedostosowane do ich potrzeb łazienki tworzą kolejne bardzo utrudniające życie bariery. Jakie urządzenia mogą pomóc je pokonać?

Kąpiel osoby z niepełnosprawnością - bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Chcąc umożliwić wzięcie prysznica osobie niedomagającej na zdrowiu, musimy zadbać przede wszystkim o bezpieczne otoczenie. Panujący w łazience chłód może narazić ją na przeziębienie, ale przesadne gorąco niesie ze sobą ryzyko omdlenia. Optymalne będzie utrzymanie temperatury na poziomie od 22 do 26 stopni Celsjusza.

Warto także wyposażyć się w sprzęt, który pomoże uniknąć poślizgnięcia się w wannie a w jego następstwie złamań, stłuczeń i innych urazów. Jeżeli osoba niepełnosprawna korzysta w czasie kąpieli z pomocy drugiego człowieka, który polega jedynie na swojej sile fizycznej, może to zaowocować u niego wystąpieniem przepukliny lub przeciążeniem stawów.

Wyposażenie łazienki dla osoby o ograniczonej sprawności ruchowej

Elementami, które mogą ułatwić osobie z niepełnosprawnością korzystanie z łazienki są:

Siedzisko pod prysznic lub taboret prysznicowy

Montuje się je na ścianie, na której nie ma baterii prysznicowej. Jeżeli z tej samej kabiny korzystają również osoby mogące brać prysznic na stojąco, warto zainwestować w siedzisko składane. Jeżeli na montaż siedziska nie ma miejsca, warto zdecydować się na taboret prysznicowy, który w każdym momencie można wyjąć z kabiny. Korzystając z takiego siedziska lub taboretu, samodzielny prysznic może wziąć osoba na co dzień poruszająca na wózku inwalidzkim.

Stołek kąpielowy okrągły z regulacją wysokości

Ławeczka lub krzesełko do wanny

Wanny stanowią jeszcze większe utrudnienie dla osób z niepełnosprawnościami niż kabina prysznicowa. Ławeczkę opiera się na oparciach wanny, dlatego warto poszukać takiej, która pozwala na regulację swojej szerokości. Krzesełko może zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo dzięki oparciu. Dzięki kąpieli z użyciem siedziska osoba niepełnosprawna będzie w stanie utrzymać stabilną pozycję ciała bez dodatkowego wysiłku.

Schodki do wanny

Wejście do wanny może stanowić dla osoby niepełnosprawnej największe wyzwanie w czasie całej kąpieli. Schodki sprawdzą się najlepiej, jeżeli posiadają antypoślizgowe nakładki na swoje nogi lub podstawę oraz antypoślizgową nawierzchnię do chodzenia, na której stawia się stopy.

Uchwyt montowany nad wanną lub pod prysznicem

Dzięki zamontowanemu na odpowiedniej wysokości uchwytowi, osoba o ograniczonej sprawności ruchowej może pomóc sobie przy wstawaniu. Warto zainwestować w uchwyt zdolny wytrzymać spore obciążenie, dlatego zaleca się montaż na stałe przy pomocy śrub.

Odpowiednie baterie łazienkowe

Sporym ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnościami są specjalne baterie, których łatwiej dosięgnąć lub które wyposażone są w czujkę ruchu i automatycznie zapewniają dostęp do bieżącej wody.

Wyposażenie łazienki dla osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności ruchowej

Jeżeli opiekujemy się osobą, która przybywa na stałe w łóżku, możemy skorzystać np. z wynalazku, jakim jest nadmuchiwany basen do mycia głowy. Urządzenie to wystarczy napełnić powietrzem a do powstałej w ten sposób miski nalać wody, którą później usuniemy za pomocą wbudowanego odpływu. Basen do mycia głowy pozwoli niekiedy uniknąć dyskomfortu związanego z przenoszeniem chorego do łazienki.

Rozwiązaniem w przypadku osób o znacznie ograniczonej ruchowości będzie jednak przede wszystkim inwestycja w podnośnik kąpielowy. Urządzenie to składa się z ramienia o określonym udźwigu i zakresie ruchu oraz nosidła, w którym można bezpiecznie umieścić osobę z niepełnosprawnością. Dzięki istnieniu różnych rodzajów nosideł może być używane nie tylko w czasie codziennej toalety, ale także do przesadzania osoby niepełnosprawnej na fotel czy wózek inwalidzki.

Podnośnik kąpielowy Eagle 620

Podnośniki najczęściej wyposażane są w elektryczne siłowniki, dzięki czemu nie zmuszają nikogo do nadużywania siły swoich mięśni. Standardem jest także duża mobilność i manewrowość tego typu urządzeń i możliwość złożenia, dzięki czemu nie tylko zajmują mniej miejsca, ale dają się także dają się łatwo transportować.

Podnośniki kąpielowe i inne elementy wyposażenia łazienki przyjaznej dla osoby niepełnosprawnej znajdziesz na x-reh.pl. Marka X-REH.pl wywodzi się z Krakowa i zajmuje się sprzedażą o sprzętu rehabilitacyjnego i specjalistycznego wyposażenia medycznego. Pracownicy X-REH.pl posiadają duże doświadczenie w swojej branży, dlatego w razie wątpliwości chętnie podzielą się swoją wiedzą i pomogą wybrać odpowiednie wyposażenie.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium