Blog kategorie

DOSTAWA Z MONTAŻEM 🔧dla łóżek rehabilitacyjnych w całej Polsce.

Wybrane stoły rehabilitacyjne. DOSTARCZAMY Z WNIESIENIEM 🚚

Jesteś jednostką budżetową? Skorzystaj z płatności po dostawie.

Łóżko rehabilitacyjne - czym się kierować przy wyborze ?

0
Łóżko rehabilitacyjne - czym się kierować przy wyborze ?

Wybór łóżka rehabilitacyjnego jest niezwykle ważny. Zakup łóżka często spowodowany jest nagłą potrzebą. Szybka decyzja podjęta pod presją chwili nie zawsze okazuje się słuszna. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na parametry techniczne łóżka, które mogą zaważyć na komforcie i bezpieczeństwie naszych najbliższych.

Regulacja wysokości łóżka rehabilitacyjnego

W większości modeli łóżek rehabilitacyjnych regulacja wysokości odbywa się za pomocą specjalnych siłowników elektrycznych umiejscowionych na szczytach konstrukcji. Istnieją również modele bez regulacji wysokość, tylko z ręczną zmianą nachylenia leża co znacznie obniża cenę.

Zakres regulacji wysokości jest niezwykle ważnym elementem konstrukcji łóżka. Ustawienie odpowiedniej wysokość umożliwia łatwe i bezpieczne przemieszanie się pacjenta np. z wózka inwalidzkiego na łóżko.

Standardowy zakres regulacji wysokości łóżek rehabilitacyjnych to 40 do 80 cm. Istnieją również specjalnie obniżone modele łóżek, gdzie zakres wysokości zaczyna się od 20 cm, co znacznie ułatwia opiekę i pielęgnację chorego.

Możliwości ustawień pozycji leża (pozycje lecznicze)

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór leża czterosegmentowego z możliwością regulacji elektrycznej oparcia oraz sekcji dolnej.

Ważne, aby łóżko posiadało możliwość ustawienia istotnych pozycji terapeutycznych, np. pozycji Trendelenburga, w której pacjent leży na plecach a głowa, górna część klatki piersiowej i tułów znajdują się poniżej poziomu kończyn dolnych. Taka pozycja znajduje również zastosowanie jako pozycja drenażowa pomagająca w usuwaniu wydzieliny z dróg oddechowych.
Równie ważna jest funkcja „autokontur”, która pozwala na jednoczesne uniesienie segmentu oparcia pleców oraz ud.

Bezpieczeństwo i obsługa

Dokonując wyboru łóżka rehabilitacyjnego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo i komfort pacjenta. Istotnym elementem zabezpieczającym pacjenta przed upadkiem są regulowane poręcze (barierki boczne), które ze względu na swoją rolę, muszą być wytrzymałe
i spełniać normę PN-EN 60601-2-52:2010.

Drugim ważnym elementem bezpieczeństwa jest wytrzymałość na obciążenia. Standardowe łóżko powinno posiadać obciążenie robocze do 200 kg.

Niestandardowym, lecz coraz częstszym rozwiązaniem są łóżka bariatryczne dla pacjentów o wyższej wadze, gdzie maksymalne obciążenie jest zwiększone do ok 300 kg.

lozka-rehabilitacyjne-ortopedyczne-dofinansowanie

Wyposażenie dodatkowe

Kupując łóżko rehabilitacyjne warto pamiętać o wyposażeniu dodatkowym, takim jak np. wysięgnik z trójkątem, który pozwala pacjentowi na samodzielne wstawanie lub zmianę pozycji.
Podstawowym i najważniejszym wyposażeniem łóżka jest materac. W zależności od potrzeb pacjenta, powinniśmy zwrócić uwagę na typ materaca.

Pacjenci, którzy wykazują mniejszą aktywność niestety są narażeni na powstawanie odleżyn, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie materac przeciwodleżynowy. Profesjonalny materac przeciwodleżynowy to materac zmiennociśnieniowy, który zapewnia prawidłowy przepływ powietrza oraz dopasowuje się do zmiany pozycji pacjenta.

Warto również pamiętać o wyposażeniu łóżka rehabilitacyjnego w szafkę lub stolik przyłóżkowy, który umożliwi pacjentowi łatwe i wygodne spożywanie posiłków.

Jeśli nasz budżet nie pozwala nam na zakup stolika, można zakupić dopasowany tablet, który w łatwy sposób opiera się na barierkach bocznych.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium