Łóżko rehabilitacyjne - bezpieczeństwo obsługi na przykładzie łóżka Taurus LUX

0
Łóżko rehabilitacyjne - bezpieczeństwo obsługi na przykładzie łóżka Taurus LUX

Łóżko rehabilitacyjne (ortopedyczne) ze względu na swoje przeznaczenie posiada specyficzne elementy konstrukcji i co za tym idzie jego obsługa jest zupełnie inna jak w przypadku łóżka, które znamy na co dzień. Na co zwrócić uwagę podczas obsługi? Jak zachować bezpieczeństwo? W niniejszym artykule znajdują się informacje jak bezpiecznie korzystać z łóżka rehabilitacyjnego.

Informacje ogólne

Łóżko składa się z czterech lub dwóch oddzielnych sekcji (ruchoma sekcja pleców i nóg lub tylko ruchoma sekcja pleców). Konstrukcja łóżka posiada elektryczne sterowanie pozycji sekcji pleców i nóg, auto kontur czyli jednoczesną regulację sekcji pleców i nóg (funkcja dotyczy łóżek składających się z czterech sekcji) oraz bezstopniową elektryczną regulację wysokości i pochylenia łóżka (Trendelenburg i antyTrendelenburg). Boki łóżka stanowią drewniane opuszczane i podnoszone barierki zabezpieczające.

Łóżka kolumnowe typu Taurus zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić użytkownikowi optymalną niezależność i swobodę. Są przeznaczone do użycia w środowisku domowym oraz w środowisku szpitalnym lub domach opieki pod nadzorem przeszkolonego opiekuna lub pielęgniarki. Łóżko w znacznym stopniu odciąża opiekuna poprzez w pełni elektrycznie profilowaną platformę umożliwiającą dopasowanie pozycji do potrzeb pacjenta.

lozka-rehabilitacyjne-ortopedyczne-dofinansowanie

Zasady bezpieczeństwa podczas obsługi łóżka rehabilitacyjnego

Przed rozpoczęciem użytkowania czy montażu należy zapoznać się dokładnie z dołączoną do przesyłki instrukcją obsługi. Nieodpowiednie używanie wyposażenia elektrycznego może stanowić zagrożenie jak też stosowanie akcesoriów, które nie zostały zaprojektowane do używania wraz z łóżkiem rehabilitacyjnym. W przypadku uszkodzenia części łóżka dopuszcza się stosowania jedynie oryginalnych części dostarczanych przez producenta.

Bezpieczeństwo podczas transportu

W trakcie transportu łóżka należy trzymać tylko za stałe, masywne elementy ramy łóżka. Podczas prac montażowych/demontażowych oraz eksploatacyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na niebezpieczeństwo uszkodzenia rąk. Dlatego też zabrania się uruchamiania i używania łóżka mającego wady mogące stwarzać ryzyko dla pacjentów lub innych osób. Szczególną uwagę należy zwracać, aby przewody prądowe nie znalazły się pomiędzy ruchomymi elementami sekcji pleców i nóg lub układem podnoszenia łóżka, co grozi awarią. Wszystkie przewody muszą być podwieszone na przeznaczonych do tego celu uchwytach, aby nie uległy przetarciu i nie dotykały podłogi. Należy pamiętać, że łóżko nie służy do transportu pacjenta. Dopuszczalne jest przemieszczanie łóżka z pacjentem tylko w obrębie pokoju w celach pielęgnacyjnych lub uzyskania dostępu do chorego. Należy wtedy zwrócić szczególną uwagę, aby transport odbywał się w najniższym położeniu leża przy zachowaniu poziomej pozycji leżącej pacjenta.

Ustawianie i użytkowanie łóżka

Przed każdym użytkowaniem łóżka należy sprawdzić i zablokować wszystkie cztery kółka jezdne. Kółka należy blokować/odblokować nogą, a nie ręką. Należy zapewnić, aby w miejscu użytkowania łóżka nie było przeszkód utrudniających prawidłową eksploatację czy montaż. Ustawianie i użytkowanie łóżka powinno odbywać się na płaskich, poziomych powierzchniach tak, aby wszystkie kółka jezdne dotykały podłoża. Nie należy przekraczać dopuszczalnych wartości obciążenia łóżka i wysięgnika!

Barierki boczne

Barierki muszą być zamontowane po obydwu stronach łóżka (od ściany również). W przypadku braku nadzoru nad pacjentem (o ile takie okoliczności zachodzą) należy ustalić najwyższe położenie barierek po obydwu stronach łóżka. Odblokowanie i opuszczanie ich może odbywać się jedynie przez osobę odpowiedzialną (opiekuna lub pielęgniarkę). Opieranie się o barierki lub wspieranie się na nich grozi wypadkiem! W przypadku stwierdzenia uszkodzenia barierek (wygięcia, złamania, pęknięcia itd.) należy je niezwłocznie wymienić na nowe z uwagi na ryzyko wypadku.

Regulacja wysokości i sekcji leża

W trakcie czynności regulacyjnych oraz konserwacyjnych należy zwracać uwagę, aby żadna część ciała nie znalazła się w strefie potencjalnego uszkodzenia (ruchome: część pleców i nóg, układu podnoszenia oraz barierek). Podczas regulacji części nóg lub zagłówka nie należy wsuwać rąk pomiędzy materac i metalowe części leża ze względu na ryzyko zranienia kończyn. Nie należy też pozostawiać pacjenta w pozycji Trendelenburga i antyTrendelenburga. Celem bezpieczeństwa należy zablokować funkcję pilota, jeżeli pacjent nie powinien sam zmieniać wysokości i/lub kąta nachylenia sekcji pleców i nóg. Łóżko powinno być w najniższej pozycji, jeżeli pacjent zostanie pozostawiony bez opieki, w celu minimalizacji ryzyka urazu spowodowanego upadkiem. Nie należy siadać na podniesionych sekcjach uda i podudzia.

Pierwsze użycie łóżka rehabilitacyjnego

Przed pierwszym użyciem łóżka, musi zostać przeprowadzona ocena ryzyka na podstawie stanu i budowy ciała pacjenta. Ocena ta powinna zawierać między innymi informacje na temat kondycji fizycznej i psychicznej pacjenta, warunków mieszkaniowych, ryzyka upadku z łóżka, ale też możliwości ingerencji małych dzieci lub osób nieuprawnionych. Podczas uruchomienia funkcje łóżka powinny być zablokowane, jeśli istnieje jakakolwiek wątpliwość dotycząca zdolności pacjenta do bezpiecznego operowania łóżkiem. Przed każdym użytkowaniem łóżka należy sprawdzić i zablokować wszystkie cztery kółka jezdne. Przed rozpoczęciem eksploatacji łóżka należy upewnić się, że przedmioty takie jak stolik przyłóżkowy lub inne meble nie stanowią przeszkody a pacjent został ułożony prawidłowo. W razie pozostawienia pacjenta bez nadzoru należy sprawdzić czy łóżko jest ustawione na minimalnej wysokości.

Podsumowanie

Jak widać, obsługa łóżka rehabilitacyjnego nie jest taka prosta jak mogło by się wydawać. Szereg czynności, które należy wykonać w celu zapewnienia bezpieczeństwa jest dość spory. Łóżko rehabilitacyjne przede wszystkim ma zapewnić komfort pacjenta, jednak żeby było to możliwe muszą zostać spełnione warunki bezpieczeństwa. Ważne aby osoba obsługująca łóżko rehabilitacyjne była w pełni świadoma do czego służą wszystkie funkcje i co się z nimi wiąże. W razie jakichkolwiek wątpliwości wszystkie potrzebne informacje zawsze znajdują się w instrukcji obsługi dołączonej do łóżka.

 

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium