Odkąd pierwsze modele elektrycznych łóżek rehabilitacyjnych pojawiły się na rynku medycznym, wielu producentów mebli szpitalnych postanowiło wprowadzić do swojej oferty zmechanizowane łóżka.
Wraz z biegiem lat, na rynku medycznym zaczęły pojawiać się lepiej wyposażone, coraz bardziej profesjonalne łóżka elektryczne.
Obecnie, łóżko rehabilitacyjne elektryczne sterowane za pomocą pilota, jest idealną alternatywą dla pacjentów w podeszłym wieku, dla osób po ciężkich urazach, operacjach czy wypadkach.
Możliwość regulacji segmentów leża oraz innych elementów wyposażenia, w ogromnym stopniu podwyższa komfort pacjenta i odciąża personel medyczny. Bardzo często, pacjenci w ciężkim stanie są niesamodzielni. Obsługa ich, pomoc w wykonywaniu każdej czynności i rehabilitacja, to obowiązki pielęgniarek, rehabilitantów, lekarzy czy opiekunów.
Dzięki korzyściom, jakie płyną z zakupu łóżek zmechanizowanych, współpraca z pacjentem jest prostsza i szybsza.
Warto dodać, że łóżka z mechanizmem, są również nazywane ortopedycznymi i opiekuńczymi, co wynika z ich najczęstszego zastosowania. Rehabilitacyjne łóżko elektryczne może być przeznaczone także dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera oraz dla starszych i schorowanych.
Jakie są zalety łóżek elektrycznych?
W zależności od modelu, przeznaczenie, wymiar oraz wyposażenie standardowe mogą się od siebie różnić. Wymieniając zalety łóżek pielęgnacyjnych, należy również wziąć pod uwagę producenta mebli rehabilitacyjnych, materiały jakie zastosowano do ich produkcji oraz wyposażenie dodatkowe, jakie jest dostępne w ofercie.
By przyjrzeć się bliżej konkretnym zaletom, porównamy 3 łóżka rehabilitacyjne z naszego sklepu internetowego. Znany sklep ze sprzętem do wyposażania szpitali i placówek opiekuńczych posiada w asortymencie łóżka:
- z funkcją fotela i pionizacji,
- obrotowe,
- rehabilitacyjne elektryczne,
- rehabilitacyjne manualne,
- bariatryczne,
- dla dzieci.
Łóżko rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży Taurus Junior
Dodatkowo, by móc w pełni wyposażyć salę szpitalną lub pokój chorego, oferta została poszerzona o stoliki i szafki przyłóżkowe oraz wyposażenie do łóżek, takie jak lampka do czytania, podstawka nakładana na barierki typu tablet, wieszak na kroplówkę uchwyt pomocniczy do łóżka, wysięgnik z uchwytem czy zestaw przedłużający do łóżek Taurus.
Jak wybrać odpowiednie łóżko dla chorego leżącego?
By móc wybrać odpowiednie modele łóżek rehabilitacyjnych dla wymagających pacjentów, warto znać funkcje tych najlepszych i najbardziej rozbudowanych. Poniżej wymienimy wszystkie funkcje łóżek, podstawowe i opcjonalne wyposażenie.
Opiszemy również materiały zużyte podczas produkcji i podkreślimy dodatkowe elementy jakie posiadają dziś nowoczesne łóżka rehabilitacyjne. Dodamy również funkcje pozwalające ustawić łóżka w konkretnych pozycjach istotnych w leczeniu pacjentów.
Pierwszym popularnym modelem jest łóżko medyczne z funkcją fotela i pionizacji FrontExit. Jest to łóżko rehabilitacyjne producenta HACARE. Nowoczesne, zmechanizowane łóżko posiada funkcje przedniego fotela i pionizacji, dzięki którym pacjent może samodzielnie wstawać.
Ustawienie łóżka do funkcji fotela odciąża również pielęgniarki i opiekunów, którzy nie muszą dosłownie podnosić pacjenta. Warto podkreślić, że pacjenci, którzy większość dnia spędzają w pozycji leżącej, mogą nabawić się bolesnych odleżyn.
Funkcja fotela i pionizacji pozwala zwiększyć zakres ruchomości i ułatwia czynności takie jak wstawanie czy przesiadanie się na wózek inwalidzki.
Chorzy cierpiący na nadwagę lub schorzenia kręgosłupa mogą bez obaw korzystać z łóżka dzięki temu, że funkcja fotela bez obrotu jest bezuciskowa. Łagodny kąt zgięcia zapobiega uciskowi w obrębie pasa oraz zbytniemu zgięciu kręgosłupa.
Warto dodać, że model ten jest regulowany poprzez specjalne siłowniki medyczne, dedykowane oprogramowanie oraz skrzynkę sterującą, które zapobiegają gwałtownym zmianom pozycji. Oznacza to, że łóżko do rehabilitacji zmienia swoje kąty nachylenia i pozycje w sposób delikatny.
Łóżko medyczne z funkcją pionizacji i fotela FrontExit.
Wyposażenie łóżka FrontExit
Zamysł producenta odnośnie wykorzystania konstrukcji nożycowo-pantografowej, pozwala ustawić łóżko w pozycji Trendelenburga oraz anty-Trendelenburga. Wysokość łóżka można regulować od 20 do 80 cm, dzięki czemu można ustawić pacjenta również w pozycji Fowlera.
Szczyty łóżka mogą być demontowane w razie potrzeby, tak samo jak barierki boczne. Model wyposażony jest w system 8 kół jezdnych i możliwość ich szybkiej blokady, co ułatwia przemieszczanie.
Łóżko wytrzymuje obciążenie do 225 kg, co potwierdza solidność wykonania ramy łóżka. Łóżko rehabilitacyjne model FrontExit do opieki nad osobami chorymi posiada wytrzymałą konstrukcję metalową malowaną proszkowo w kolorze srebrnym. Konstrukcja łóżka charakteryzuje się dużą trwałością.
Model wyposażony jest w pilota, który odpowiada za wszystkie regulacje. Dodatkowo, łóżko FrontExit posiada wysokogatunkowy materac przeciwodleżynowy do siedzenia i leżenia.
Łóżko jest przyjazne nie tylko dla pacjenta, ale również i dla opiekuna, między innymi dzięki funkcji NURSING, która pozwala na łatwą i komfortową pielęgnację w wygodnej pozycji. Dodatkowo, funkcja COMFORT umożliwia ustawić łóżko w pozycji tzw. fotela kardiologicznego.
Łóżko, dzięki zastosowaniu leża z tworzywa HPL, jest łatwe w jego dezynfekcji. Producent HACARE uwzględnił możliwość manualnej zmiany pozycji łóżka na wypadek braku prądu - dzięki specjalnemu zaworowi CPR.
Rehabilitacyjne łóżka elektryczne online
Kolejnymi przykładami są łóżka szpitalne producenta X-REH:
- Łóżko rehabilitacyjne obrotowe TWIST z funkcją fotela
- Łóżko rehabilitacyjne obrotowe TWIST z funkcją fotela i pionizacji.
Model TWIST z funkcją fotela umożliwia obrócenie leża łóżka do pozycji siedzącej poprzez siłownik elektryczny sterowany pilotem. Dzięki temu pacjenci mają ułatwioną pozycję do wstawania z łóżka, siedzenia i układania się na łóżku. Specjalistyczne łóżko pozwala w łatwy sposób przesiąść się na wózek inwalidzki.
Łóżko rehabilitacyjne TWIST z funkcją fotela i pionizacji
Poprzez regulację wysokości łóżka, model przeznaczony jest dla osób, które narażone są na odleżyny czy zanik mięśni. Pacjent podczas próby wstawania, może wykorzystać wysięgnik z uchwytem.
Model wyposażony jest w barierki boczne / uchwyty zabezpieczające oraz standardowe boczne barierki, które zamontowane są dzięki zatrzaskom. Dzięki temu pacjent nie zrobi sobie krzywdy i nie wypadnie z łóżka. Drewniana obudowa łóżka zapewnia estetyczny i domowy wygląd łóżka.
Model podstawowy umożliwia regulację leża do pozycji Trendelenburga i anty-Trendelenburga. Dzięki temu, łóżko poprawia jakość życia osób leżących z problemami krążeniowymi i ze schorzeniami układu oddechowego, gdyż pozwala dopasować pozycję leża do indywidualnych potrzeb.
Do zmiany pozycji łóżka sterowanego elektrycznie służy pilot znajdujący się w wyposażeniu. Podczas zmiany poszczególnych pozycji leża, przewody pilota są zabezpieczone przed uszkodzeniem. Łóżko posiada automatyczną funkcję obrotu i możliwość ustawienia leża ukośnie.
Łóżko zostało zaprojektowane do opieki długoterminowej. Dzięki możliwości regulacji wysokości leża, łóżko ortopedyczne wchodzi w skład sprzętu rehabilitacyjnego, który znajdzie swoje zastosowanie zarówno w placówce lczniczej, jak i w domu pacjenta.
Łóżko rehabilitacyjne obrotowe TWIST z funkcją fotela i pionizacji jest rozbudowaną wersją powyższego modelu. Pomagamy uzyskać dofinansowanie na łóżko rehabilitacyjne sterowane elektrycznie na pilota.