Jak łóżko rehabilitacyjne wpływa na zdrowie dzieci?

0
Jak łóżko rehabilitacyjne wpływa na zdrowie dzieci?

Łóżko rehabilitacyjne stanowi rodzaj specjalistycznego sprzętu medycznego polecanego pacjentom, którzy z różnych powodów muszą czasowo lub długotrwale przebywać w pozycji leżącej. Łóżko tego typu zapewnia komfort i bezpieczeństwo osobie chorej, a także wygodę jej opiekunowi, ułatwiając wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. Dla najmłodszych pacjentów dostępne są specjalne modele łóżek rehabilitacyjnych dla dzieci. Czym się cechują i jaki jest ich wpływ na proces leczenia?

Czym łóżka rehabilitacyjne dla dzieci różnią się od zwykłych łóżek rehabilitacyjnych?

Łóżka rehabilitacyjne dla dzieci różnią się od zwykłych łóżek szpitalnych wymiarami, zastosowanymi zabezpieczeniami oraz wyglądem.

  • Wymiary dziecięcego łóżka rehabilitacyjnego
    Łóżko rehabilitacyjne dla dzieci posiada wymiary dostosowane do młodszych użytkowników oraz potrzeb i oczekiwań ich opiekunów. Umożliwia regulację wysokości z uwzględnieniem wzrostu młodych pacjentów.
  • Zabezpieczenia w dziecięcym łóżku rehabilitacyjnym
    Dziecięce łóżka rehabilitacyjne posiadają potrójne boczne barierki z mniejszymi niż w standardowych modelach dla dorosłych odstępami, dostosowanymi do drobnych dłoni i rąk użytkowników. Zapewnia to lepszą ochronę przed wypadnięciem. Dodatkową formą zabezpieczeń stosowaną w wypadku elektrycznych łóżek rehabilitacyjnych dla dzieci jest odpowiednie zabezpieczenie pilota poprzez nadanie uchwytowi unikalnego kształtu i umieszczenie go na górze ramy od strony nóg.
  • Wygląd dziecięcego łóżka rehabilitacyjnego
    Łóżka rehabilitacyjne przeznaczone dla dzieci posiadają ładne, żywe kolory, które mają na celu odsunięcie skojarzeń z łóżkiem szpitalnym i stworzenie przyjemnej atmosfery.

Łóżko rehabilitacyjne LEO L01

Kiedy powinno się korzystać z łóżek rehabilitacyjnych dla dzieci?

Z łóżek rehabilitacyjnych dla dzieci powinno się korzystać przede wszystkim w wypadku dzieci o stale ograniczonym zakresie ruchu. Sprzęt medyczny tego typu jest również wskazany w terapii młodych pacjentów, których zakres ruchu został ograniczony czasowo.

  • Dzieci o stale ograniczonym zakresie ruchu
    Łóżko rehabilitacyjne wykorzystywane jest w leczeniu najmłodszych pacjentów cierpiących z powodu różnego rodzaju chorób wrodzonych i przewlekłych, które w znacznym stopniu ograniczają zakres ruchu dziecka. Do tych chorób zaliczają się między innymi: mózgowe porażenie dziecięce, wady serca, różnego rodzaju choroby genetyczne. Łóżko rehabilitacyjne jest również niezbędne w opiece nad dziećmi sparaliżowanymi i niepotrafiącymi się samodzielnie poruszać, a także dziećmi, których stan zdrowia wymaga długiego leżenia. Młodzi pacjenci zmagający się z tego rodzaju problemami zdrowotnymi potrzebują bowiem wygodnego, bezpiecznego i dostosowanego do ich potrzeb miejsca, w którym mogą w spokoju odpoczywać i nabierać sił niezbędnych do walki z chorobą.
  • Dzieci o czasowo ograniczonym zakresie ruchu
    Łóżko rehabilitacyjne jest przydatne także dla dzieci, których zakres ruchu został ograniczony czasowo, na przykład na skutek złamań wymagających rekonwalescencji w pozycji leżącej. Złamaniami tego typu są, chociażby złamanie kości ogonowej, a także złamanie kończyny dolnej. W wypadku złamania nogi brak odpowiedniego ułożenia kończyny może powodować problemy w zrastaniu się kości. By im zapobiegać, warto zdecydować się na sprowadzenie do domu łóżka rehabilitacyjnego dla dzieci, które zapewnia poprawne ułożenie nogi i usprawnia proces rekonwalescencji.

Łóżko rehabilitacyjne ARIES 02 LUX

Wpływ łóżka rehabilitacyjnego na zdrowie i proces leczenia dzieci

Głównym zadaniem łóżka rehabilitacyjnego jest zapewnienie małemu pacjentowi wygody, bezpieczeństwa, a także maksymalnej możliwej mobilności w trakcie leczenia. Dzięki specjalnym materacom zapobiega powstawaniu powodujących dyskomfort i niebezpiecznych dla zdrowia odparzeń oraz odleżyn. Łóżko rehabilitacyjne wspiera proces leczenia dzieci poprzez:

  • ułatwianie opiekunom karmienia za pośrednictwem mechanizmów podnoszących i regulujących podgłówki,
  • ułatwienie opiekunom wykonywania czynności służących utrzymaniu higieny pacjenta, w czym pomocne jest podnoszenie całej konstrukcji łóżka,
  • zapobiegające konieczności schylania się,
  • zapewnienie pacjentom kontaktu z otoczeniem dzięki płynnej regulacji łóżka i możliwości ustawienia go w pozycji optymalnej do rozmowy z domownikami, oglądania telewizji, a także czytania książki,
  • ułatwienie pacjentom samodzielnego wstawania w sytuacji, gdy są w stanie podnieść się z łóżka,
  • odciążenie kończyn dolnych pacjenta poprzez możliwość podniesienia leża pod nogami.

Łóżka rehabilitacyjne dla dzieci posiadają również funkcję ustawienia leża w pozycji Trendelenburga, w której głowa znajduje się poniżej poziomu reszty ciała, a także w pozycji Anty-Trendelenburga oznaczającej pseudo-pionizację, która pozwala poprawić cyrkulację krwi w organizmie. Obie pozycje w określonych sytuacjach mogą być zlecone przez lekarza w celu usprawnienia procesu leczenia i poprawy zdrowia małego pacjenta.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium