Wskazania do zakupu łóżka rehabilitacyjnego – w leczeniu jakich schorzeń będzie ono przydatne i dlaczego?

0
Wskazania do zakupu łóżka rehabilitacyjnego – w leczeniu jakich schorzeń będzie ono przydatne i dlaczego?

Co to jest łóżko rehabilitacyjne?

Łóżko rehabilitacyjne to specjalistyczny sprzęt medyczny przeznaczony dla osób, które większość dnia spędzają w pozycji leżącej. Zazwyczaj podzielone jest ono na sekcje, które umożliwiają optymalne dostosowanie do konkretnych potrzeb. Zakup dodatkowego wyposażenia pozwoli na większą samodzielność osoby chorej, poprzez zmianę pozycji z leżącej na siedzącą bądź odwrotnie. Zaawansowane modele jak np. łóżka elektryczne czy obrotowe wyposażone są w wysięgniki, uchwyty czy barierki, które gwarantują bezpieczeństwo oraz zwiększają zakres możliwości osoby leżącej. W sytuacji, kiedy proces rehabilitacji będzie długotrwały, niezbędny może okazać się materac przeciwodleżynowy.

W leczeniu, jakich schorzeń zaleca się łóżka rehabilitacyjne?

Łóżko rehabilitacyjne pełni niezwykle ważną funkcję w szpitalach, klinikach, domach opieki, sanatoriach, hospicjach oraz w prywatnych domach. Dedykowane jest osobom, które borykają się z poważnymi problemami zdrowotnymi, zwłaszcza niepełnosprawnym, trwale unieruchomionym, obłożnie chorym oraz sparaliżowanym po wypadkach. Tego rodzaju sprzęt wykorzystywany jest w sytuacji, kiedy dana osoba większość czasu przebywa w pozycji leżącej. Łóżko rehabilitacyjne pozwala na komfortowe i bezpieczne ułożenie chorego, a także ułatwia sprawowanie opieki oraz rehabilitację.

Jakie funkcje spełnia łóżko rehabilitacyjne?

Najważniejszą funkcją łóżka rehabilitacyjnego jest zapewnienie maksymalnej wygody zarówno osobie leżącej, jak i opiekunowi. Znacząco podnosi komfort i bezpieczeństwo, ponadto umożliwia samodzielną zmianę pozycji. Łóżko pozwala na sprawne przeprowadzenie rehabilitacji w optymalnych warunkach. Poszczególne modele mogą być również wyposażone w kółka jezdne z blokadą, dzięki którym stają się w pełni mobilne, a przy tym bezpieczne. Z kolei zastosowanie barierek bocznych uniemożliwi zsunięcie się osoby chorej.

Jak można je dostosować do pacjenta?

Łóżko powinno być zarówno wygodne, jak i odpowiednio wyposażone w niezbędne akcesoria. Dzięki temu zwiększa się poczucie komfortu i bezpieczeństwa osoby leżącej. Warto zatem zdecydować się na zakup dodatkowych elementów np. uchwyt pomocniczy do łóżka rehabilitacyjnego, wysięgnik do podnoszenia niezależny lub z trójkątnym uchwytem. Niezbędnym wyposażeniem będzie również stolik lub szafka przyłóżkowa z wyciąganym blatem. Warto pamiętać również o wieszaku na kroplówkę bądź uchwycie na worek na mocz.

Jakie są zalety korzystania z łóżka rehabilitacyjnego?

Łóżko rehabilitacyjne to wyposażenie medyczne, które jest w pełni dostosowane do potrzeb zarówno osoby chorej, opiekuna, jak i rehabilitanta. Znacząco podnosi komfort leżenia, a także ułatwia opiekę. Możliwość odpowiedniego ułożenia gwarantuje komfort, wygodę oraz bezpieczeństwo. Niewątpliwie dużą zaletą jest prosta obsługa. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów oraz nowej technologii zapobiega powstawaniu obrzęków i przyspiesza proces rekonwalescencji.

Jak wyposażyć się w łóżko rehabilitacyjne i czy jest to refundowane?

Nabycie łóżka rehabilitacyjnego zazwyczaj odbywa się poprzez zakup w profesjonalnym sklepie ze sprzętem medycznym. Do wyboru jest kilka modeli, spośród których należy wybrać optymalny wariant pod względem zapotrzebowania dla osoby chorej. Takie rozwiązanie pozwala na zakup najwyższej jakości łóżka wraz z niezbędnym wyposażeniem. Jak pisaliśmy w jednym z naszych ostatnich artykułów, osoby chore, które czeka długi proces leczenia oraz rehabilitacji, mogą ubiegać się o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PEFRON). Sprzęt, który jest niezbędny do rehabilitacji w warunkach domowych, nie został objęty ubezpieczeniem zdrowotnym Narodowego Funduszu Zdrowia, stąd też NFZ nie refunduje zakupu łóżka. O dofinansowanie mogą ubiegać się jedynie osoby, mające orzeczenie o niepełnosprawności. Warto mieć na uwadze, że łóżko rehabilitacyjne powinno być dostosowane do rodzaju schorzenia osoby chorej. Nie należy zatem kierować się ceną, a określonymi wymaganiami, jakie musi spełnić sprzęt medyczny.

Dowiedz się więcej o dofinansowaniach dla osób niepełnosprawnych

Specjalistyczne łóżka to nieoceniona pomoc oraz udogodnienie w procesie rehabilitacji i rekonwalescencji. To również duże wsparcie w sprawowaniu opieki. Warto zatem rozważyć zakup tego typu wyposażenia, by móc zapewnić optymalne warunki osobie leżącej, a także usprawnić opiekę czy pracę rehabilitantowi. Zapoznaj się z naszą szeroką ofertą łóżek rehabilitacyjnych!

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium