Łóżko rehabilitacyjne czym kierować się przy wyborze?

0
Łóżko rehabilitacyjne czym kierować się przy wyborze?

Łóżko rehabilitacyjne jak wybrać?

Wybór odpowiedniego łóżka rehabilitacyjnego, zwłaszcza dla osoby leżącej nie jest sprawą łatwą. Często konieczność nabycia łóżka rehabilitacyjnego spada na nas jak grom z jasnego nieba, nie wiadomo od czego zacząć, na co zwrócić uwagę. Nie wiemy jakie łóżko rehabilitacyjne będzie najlepsze, odpowiednie. Wybór łóżek rehabilitacyjnych na rynku jest spory. Które zatem wybrać?

Przede wszystkim wzrost i waga użytkownika łóżka rehabilitacyjnego

Najważniejszy  przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego jest sam pacjent, użytkownik. Łóżko rehabilitacyjne ma ułatwiać codzienne funkcjonowanie i musi być dostosowane do użytkownika. Jeśli pacjent jest wysoki łóżko powinno być odpowiednio dłuższe. Należy pamiętać o tym że w przypadku podniesienia sekcji pleców cały pacjent wraz z nogami przesunie się w kierunku stóp, a więc dolnego szczytu łóżka rehabilitacyjnego. Długość łóżka rehabilitacyjnego, które wybierzemy powinno uwzględniać ten zapas. Jeśli nie jesteśmy pewni czy łóżko rehabilitacyjne nie będzie za krótkie, warto nabyć łóżko, które posiada możliwość przedłużenia za pomocą tak zwanej przedłużki. Standardowa długość łóżka rehabilitacyjnego wynosi około 200 cm. Przedłużka daje możliwość przedłużenia łóżka o kolejne 20 cm. Istotna jest także szerokość łóżka rehabilitacyjnego. Standardowa szerokość łóżka rehabilitacyjnego to 90 cm. Dla jednych pacjentów jest to szerokość wystarczająca dla innych jednak jest to zbyt mało. Jeśli 90 cm to za mało warto rozważyć zakup szerszego łóżka np. o szerokości 100 cm czy nawet 120 cm. Łóżko o szerokości 120 cm to zazwyczaj łóżko rehabilitacyjne dla pacjentów bariatrycznych, czyli pacjentów o podwyższonej masie ciała, o czym będzie mowa poniżej. Z drugiej strony łóżko rehabilitacyjne musi mieć rozmiar umożliwiających jego wstawienie w pokoju. Pokoje zazwyczaj nie są gumowe, dlatego też należy liczyć się z ograniczeniami metrażowymi. Należy przede wszystkim brać pod uwagę wymiary zewnętrzne łóżka rehabilitacyjnego, aby móc je wstawić zaplanowanym miejscu. W przypadku gdyby powierzchnia, metraż mieszkania był za mały na wstawienie standardowego łóżka rehabilitacyjnego, o standardowych wymiarach, należy rozważyć zakup mniejszego łóżka rehabilitacyjnego. Pamiętać należy również o zachowanie odpowiedniego odstępu od ściany, które wynosić powinno około 10 cm. Wyjaśnić należy iż zachowanie wskazanego odstępu jest konieczne z uwagi na przechył łóżka w pozycji Trendelenburga oraz anty Trendelenburga.

Jak rozumieć wagę użytkownika łóżka ortopedycznego?

Każde łóżko ortopedyczne ma określone maksymalne dopuszczalne obciążenie całkowite. Pamiętać jednak należy,  że na łóżku pacjent nie zawsze jest sam. Często podczas odwiedzin rodziny, jej członkowie mają zwyczaj przysiadania  na skraju łóżka chorego. Łóżko dla chorego należy wybrać w ten sposób aby pozostawić zapas dopuszczalnego obciążenie całkowitego na takie przysiadanie.  To dobrze jeśli rodzina chce przysiąść. Obecność najbliższych zawsze ma pozytywny wpływ na przebieg rehabilitacji. Co więcej, często zdarza się, że opiekun użytkownika łóżka, podczas zabiegów higienicznych, czy podczas pomocy osobie niepełnosprawnej przebywającej na łóżku również swoją masą opiera się na leżu łóżka. Fizjoterapeuta czy rehabilitant podczas zabiegów rehabilitacyjnych również mogą dociążyć łóżko. Przy wyborze łóżka należy pamiętać o tym,  żeby mieć co najmniej zapas kilkudziesięciu kilogramów w dopuszczalnej masie całkowitej obciążenia. Inną sprawą są specjalne łóżka dla pacjentów o podwyższonej masie ciała tak zwane łóżkami bariatrycznymi. Dopuszczalne obciążenie całkowicie takich łóżek bariatrycznych wynosi nawet 320 kg. Często jednak zdarza się że takie łóżka wybierane są przez pacjentów o standardowej masie ciała. Dzieje się tak ze względu na większy rozmiar, szerokość takiego łóżka wynosi 120 cm zamiast standardowych 90 cm.

Łóżko elektryczne obniżone w wersji LOW - kiedy jest wskazane?

Właściwie w każdym przypadku łóżko obniżone jest bardziej uniwersalne oraz bezpieczne. Od standardowego łóżka rehabilitacyjnego różni  się zakresem regulacji wysokości. Łóżko rehabilitacyjne elektryczne w obniżonej wersji tak zwanej LOW można obniżyć niżej niż standardowe łóżko rehabilitacyjne. Minimalna wysokość do jakiej można obniżyć standardowe łóżko rehabilitacyjne to 40 cm a właściwie ponad 50 cm biorąc pod uwagę grubość materaca. Przypadku łóżka obniżonego wersji LOW minimalna wysokość na którą można obniżyć łóżko to około 20 cm. Z kolei górna granica do której można podnieść łóżko na wysokość przypadku łóżka standardowego wynosi około 80 cm a w przypadku łóżka obniżonego około 60 cm. W obydwu przypadkach jest to dosyć wysoko, jest co wysokość której używa się właściwie tylko do przeprowadzenia czynności sanitarnych, czyli mówiąc wprost posprzątania pod łóżkiem. Jaka jest zaleta obniżonego łóżka? Przede wszystkim bezpieczeństwo i zminimalizowanie konsekwencje upadku z łóżka. Nie trzeba być specjalistą aby wyobrazić sobie że konsekwencje upadku z łózka o wysokości 20 cm będą zdecydowanie mniejsze niż upadek 40 cm czy 50 cm.

Opcje Trendelenburga oraz anty-Trendelenburga do czego służą?

Pozycje Trendelenburga oraz anty-Trendelenburga są pozycjami drenażowymi. W pozycji Trendelenburga głowa znajduje się poniżej poziomu ciała. W pozycji anty-Trendelenburga jest na odwrót, stopy znajdują się poniżej poziomu tułowia. Dlaczego w przypadku wyboru łóżka rehabilitacyjnego pozycji Trendelenburga raz anty Trendelenburga są istotne? Możliwość przechyłu łóżka w kierunku głowy lub kierunku stóp i ustawienia go w pozycjach drenażowych poprawia wentylację płuc. Człowiek który dużo czasu spędza w łóżku leżąc, w sposób szczególny narażony jest na konsekwencje braku odkrztuszania. Płuca które nie są zmuszone do odkrztuszania gromadzą nadmierną ilość wydzieliny. Nadmierna ilość wydzieliny stanowi pożywkę dla bakterii i w konsekwencji prowadzić może do zapalenia płuc, co jest szczególną zmorą osób leżących. Dlatego tak ważne są pozycję drenażowe, które ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny płucnej. W łóżkach rehabilitacyjnych pozycje Trendelenburga oraz anty Trendelenburga regulowane są poprzez samodzielne podnoszenie jednego ze szczytów łóżka. Mówiąc wprost łóżko podnosi się wyłącznie od strony głowy albo wyłącznie od strony nóg. Ustawienie łóżka rehabilitacyjnego pod takim kątem to właściwe pozycje Trendelenburga albo anty Trendelenburga.

Czy kółka w łóżku rehabilitacyjnym są potrzebne?

Można wyobrazić sobie łóżko rehabilitacyjne bez kółek. Jednak funkcjonalność takiego łóżka byłaby mniejsza. Kółka w łóżku rehabilitacyjnym zapewniają jego mobilność. Dzięki kółkom takie łóżko może być dowolnie przestawione. Nawet w warunkach domowych jak tylko pozwalają na to rozmiary pomieszczenia łóżko może być wygodnie przestawiane. Często zdarza się że pacjent lubi czasie dnia mieć łóżko przesunięte do okna, a w nocy spać innym miejscu. Po złożeniu na transportery łóżko rehabilitacyjne dzięki kółkom łatwiej przetransportować. Złożone łóżko rehabilitacyjne wygodnie przesunąć w całości na kółkach.

Barierki boczne w łóżku rehabilitacyjnym - zabezpieczenie przed upadkiem

Barierki boczne zabezpieczają pacjenta przed wypadnięciem z łóżka rehabilitacyjnego. Zazwyczaj są to dwie barierki zwalniane na przycisk. Takie barierki można opuścić zarówno z jednej jak i z drugiej strony. W przypadku łóżek rehabilitacyjnych dla dzieci zamiast dwóch zamontowane są trzy barierki boczne, co spowodowane jest mniejszymi rękoma u dzieci. Zamontowane barierki boczne służą także jako zamocowanie podstawki typu tablet. Jest to wygodne rozwiązanie pozwalające na podawanie osobie leżącej na łóżku posiłków, jako podstawka pod laptop, czy też leki.

Regulacje w łóżku elektrycznym? Co jest regulowane za pomocą pilota?

Elektryczne łóżka rehabilitacyjne za pomocą pilota mają regulowana wysokość, sekcję pleców czyli oparcie oraz sekcje nóg zwaną podnóżkiem. W zależności od modelu łóżka można regulować niezależnie szczyt łóżka od głowy lub szczyt od stóp ustawiając ten sposób łóżko w pozycjach Trendelenburga oraz anty-Trendelenburga. Wszystko odbywa się w sposób automatyczny za pomocą pilota, który steruje siłownikami elektrycznymi. Takie łóżko jest podłączone do prądu. Jest jednak bezpieczne dla pacjenta, ponieważ adapter zmniejsza napięcie prądu. Łóżko elektryczne jest wyposażone zazwyczaj w cztery siłowniki elektryczne. Elektryczna regulacja oparcia umożliwia płynne przejście z pozycji leżącej do pozycji półleżącej bądź siedzącej. Elektryczna regulacja sekcji nóg pozwala na podniesienie nóg i wyregulowanie łóżka do najbardziej komfortowej pozycji. Funkcja autocontur polega na jednoczesnym podnoszeniu sekcji pleców oraz sekcji  nóg. Pilot łóżka posiada funkcję blokady, ten sposób że jego uruchomienie wymaga specjalnego kluczyka. Oczywiście pilot może być cały czas odblokowany, w zależności od preferencji użytkownika.

lozka-rehabilitacyjne-ortopedyczne-dofinansowanie

Wysięgnik z uchwytem do łóżka rehabilitacyjnego - konieczne wyposażenie

Trudno wyobrazić sobie łóżko rehabilitacyjne bez wysięgnika. Jest to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie pozwalające użytkownikowi łóżka rehabilitacyjnego na samodzielność. Ułatwia podnoszenie się z łóżka czy też zmianę pozycji. Dlatego też jest to standardowe wyposażenie większości łóżek rehabilitacyjnych. Wytrzymałość wysięgnika w łóżku rehabilitacyjnym to zazwyczaj 80 kg. Dlatego też nie jest seryjnie montowany  w łóżkach bariatrycznych, przeznaczonych dla ludzi o podwyższonej masie ciała. Łóżka bariatryczne są jednak wyposażone w uchwyt do wysięgnika, dlatego też można go osobno dokupić.

Wykończenie i domowy wygląd łóżka rehabilitacyjnego

Bardzo ważną rzeczą przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego jest jego wygląd. Kupujący łóżko rehabilitacyjne bardzo często chcieliby aby łóżko wyglądało jak domowe. Nie chcą żeby łóżko rehabilitacyjne wyglądało jak łóżko szpitalne, a osoba która będzie jego użytkownikiem czuła się jak w szpitalu. Łóżko dla chorego powinno posiadać domowy wygląd aby osoba niepełnosprawna z niego korzystająca czuła się jak w domu. Jak we własnym łóżku. Dlatego też podstawowym pytaniem jest co należy zrobić aby łóżko rehabilitacyjne nie wyglądało jak szpitalne? A może co sprawia że łóżko rehabilitacyjne kojarzy się ze szpitalem? Niewątpliwie są to przede wszystkim wystające siłowniki elektryczne. Już matka Kazimierza Pawlaka, Leonia Pawlak w filmie „Sami swoi” po przygotowaniu jej posłania na zapiecku wskazała, że wszystko jej się podoba ale: „jeszcze żeby tej elektryki nie było, to byłabym już spokojna”. Dlatego dobrym rozwiązaniem służącym temu żeby łóżko nie wyglądało jak łóżko szpitalne jest ukrycie tych siłowników elektrycznych. Łóżka rehabilitacyjne wersji LUX posiadają zabudowane siłowniki szczytowe. Same szczyty też są zaokrąglone, przez to łóżko rehabilitacyjne ma bardziej domowy wygląd. Siłowniki służące do regulacji leża są i tak schowane pod łóżkiem. Dodatkowo dobrej jakości wykończenie drewniane, powoduje że łóżko jest bardziej domowe. Ma bardziej przyjazny i domowy  wygląd. Częstym oporem pacjentów przed zakupem łóżka rehabilitacyjnego jest obawa, że będą się czuli w domu jak w szpitalu. Łóżko rehabilitacyjne ma być przede wszystkim ułatwienie codziennym funkcjonowaniu ale jego estetyczne i domowy wygląd jest równie istotny.

Jaki materac przeciwodleżynowy dobrać do łóżka?

Nie zawsze musi być to materac przeciwodleżynowy. Jeśli osoba korzystająca z łóżka rehabilitacyjnego jest aktywna nie ma konieczności wyposażenia łóżka materac przeciwodleżynowy, wystarczy zwykły materac piankowy. Jeśli jednak osoba korzystająca z łóżka jest leżąca i spędza na nim dużo czasu istnieje ryzyko powstania odleżyn. Aby temu zapobiec należy zakupić odpowiedni materac przeciwodleżynowy. Odpowiedni materac przeciwodleżynowy to taki który zapewnia dostęp powietrza do skóry leżącego użytkownika łóżka. Powinien być wyposażony w odpowiednie kanały powietrzne. Bardziej rozbudowane materace przeciwodleżynowe posiadają również różną gęstość, są także wiskoelastyczne. Najbardziej narażone na odleżyny części ciała, czyli pięty, łopatki oraz pośladki są wypełnione pianką o mniejszej gęstości niż mniej narażone na odleżyny części ciała. Powoduje to odpowiedniej rozkład ciężaru ciała zapobiegający odleżynom. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że popularne na rynku materace zmiennociśnieniowe na tak zwaną pompkę, podłączony do prądu za kilkaset złotych nie są odpowiednim rozwiązaniem przeciwdziałającym odleżynom. Tego typu materace zmiennociśnieniowe to po prostu dziurawy materac, który jest nieustannie pompowany za pomocą kompresora  podłączonego na stałe do prądu. Jest to głośne i dosyć uciążliwe dla osoby korzystającej z łóżka. Dobre materace zmiennociśnienowe to koszt co najmniej 2000 PLN. Dlaczego warto lepiej wybrać dobry materac piankowy zamiast kiepskiego materaca zmienna ciśnieniowego.

Czy na zakup łóżka rehabilitacyjnego przysługuje jakaś refundacja?

Tak przysługuje dofinansowanie ale tylko dla osób niepełnosprawnych. Jest to dofinansowanie na pokonywanie barier technicznych z PFRON-u. Aby uzyskać takie dofinansowanie należy posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez powiatowy zespół orzekania do spraw niepełnosprawności. Takiego orzeczenia nie należy mylić z orzeczeniem ZUS w zakresie niezdolności do pracy. Dysponentami środków PFRON są Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. Aby otrzymać dofinansowanie należy złożyć wniosek. Do wniosku oprócz skanu orzeczenia należy dołączyć fakturę pro formę na wybrany model łóżka Rehabilitacyjnego. Dofinansowanie z PFRON może wynieść nawet 95% ceny zakupu łóżka. Jest to na tyle na tyle duża kwota że z pewnością warto ubiegać się o to o dofinansowanie, jeśli tylko spełnia się warunki.

Najważniejszy i tak jest kontakt ze specjalistą - profesjonalistą

Poradnik poradnikiem ale i tak warto skonsultować się z fachowcem przed zakupem łóżka rehabilitacyjnego. Chyba że dokonują już państwo kolejnego wyboru czy zakupu łóżka rehabilitacyjnego. Dlatego też uprzejmie zachęcamy do kontaktu ze specjalistami x-reh.pl pod numerem telefonu 12 311 07 36.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium