Jak opiekować się osobą chorą leżącą?

0
Jak opiekować się osobą chorą leżącą?

Powodów, dla których chory zostaje osobą leżącą może być wiele. Jest to bardzo trudny i wymagający czas, zarówno dla chorego, jak i osób, na których spoczywa obowiązek opieki. Dobrze jest wszystko odpowiednio zawczasu zaplanować i przygotować, aby opieka pielęgniarska była możliwie najłatwiejsza.

Na czym polega specyfika opieki nad osobą chorą leżącą?

Sytuacja, w której jesteśmy zobowiązani do opieki nad osobą leżącą, jest wymagająca - zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Niewątpliwie ułatwieniem jest możliwość komunikowania się z chorym. Kiedy chory słyszy, rozumie, mówi, pielęgnacja staje się dużo prostsza. Podopieczny poinformuje nas, czego potrzebuje lub jakie ma dolegliwości. Bardziej skomplikowana jest opieka nad osobą, z którą kontaktu nie ma w ogóle lub gdy jest on bardzo ograniczony. Takie trudności mogą być bardzo frustrujące dla opiekuna. W niektórych przypadkach możliwe jest opracowanie systemu komunikacji niewerbalnej, w innych trzeba zdać się na swoją intuicję i doświadczenie. W początkowym okresie opieki warto często korzystać z pomocy lekarz lub pielęgniarki, w miarę możliwości douczać się i zdobywać, niezbędną do prawidłowej opieki, wiedzę oraz wyposażyć się w przydatny sprzęt do opieki.

Jakie wyzwania czekają opiekuna osoby leżącej?

Z pewnością opieka nad osobą leżącą, jest dużym wyzwaniem dla bliskich. Konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy na temat m.in. dawkowania leków, zasad higieny i fizjoterapii. Osoby, na których spoczywa obowiązek troski nad chorym, muszą posiadać duże pokłady cierpliwości, empatii, delikatności, taktu, a także być wytrzymałe psychicznie. Warto również zadbać o kondycję fizyczną, ponieważ opiekowanie się chorym to również duży wysiłek fizyczny, który może powodować urazy.

Materac przeciwodleżynowy Viscoflex Air z wkładką pneumatyczną

Materac przeciwodleżynowy Viscoflex Air z wkładką pneumatyczną

Wielokrotnie zdarza się, że opiekun, musi przeorganizować swoje własne życie i dostosować je do potrzeb osoby leżącej. Istotne jest, aby opieka nie spoczywała tylko na jednej osobie - jeżeli tylko istnieje taka możliwość warto skorzystać z pomocy rodziny, opiekunki lub pielęgniarki. Dzielona opieka jest znacznie łatwiejsza gdy istnieje odpowiedni grafik, w którym dokładnie jest opisane, kto i kiedy zajmuje się chorym, jakie leki i o której godzinie trzeba podać oraz czynności, które należy wykonać.

Jak przygotować pokój do opieki nad osobą chorą leżącą?

Pokój, w którym przebywa osoba chora, powinien być optymalnie dostosowany do jej potrzeb. Najważniejszym wyposażeniem jest wygodne łóżko rehabilitacyjne, które powinno posiadać regulację kąta nachylenia zagłówka, zmienną wysokość materaca oraz możliwość opuszczenia barierki. Kluczowy jest również materac - koniecznie przeciwodleżynowy w przypadku osoby, która nie porusza się samodzielnie i nie wstaje z łóżka przez całą dobę. Łóżko powinno znajdować się w takim miejscu, aby dostęp do niego był możliwy z obu stron.

W przypadku, kiedy chory jest w stanie wstać z pomocą opiekuna, dobrze jest zamontować nad łóżkiem specjalny uchwyt, który pomoże podnieść się i ułatwi choremu zmianę pozycji.

Pokój powinien być codziennie sprzątany i często wietrzony dlatego, że osoby leżące są bardziej narażone na choroby dróg oddechowych.

W przypadku osób, które mają możliwość samodzielnego poruszania się ważnym elementem wyposażenia może być stolik lub szafka, na którym chory będzie mógł odkładać najpotrzebniejsze rzeczy. Jeżeli chory w ogóle nie porusza się samodzielnie taki stolik będzie wygodnym miejscem do odłożenia leków, bandaży, kubeczka z wodą lub innych pomocy, z których korzysta na co dzień opiekun.

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 331 Comfort

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 331 Comfort

Jak wygląda profilaktyka przeciwodleżynowa?

Odleżyny są bardzo bolesnym i niebezpiecznym uszkodzeniem skóry i tkanek. Powstają one w wyniku ucisku na naczynia krwionośne. Najczęściej występują wzdłuż kręgosłupa, łopatek, w okolicach kości ogonowej i biodrowej, wszędzie tam, gdzie kości są mocno wystające. Profilaktyka jest bardzo ważna, aby nie dopuścić do ich występowania. W ramach czynności przeciwodleżynowych konieczna będzie częsta zmiana pozycji osoby leżącej, optymalnie co 1 – 2 godziny w ciągu dnia. Należy pamiętać, że skóra chorego musi być czysta i sucha, tak samo, jak jego odzież i pościel. Obowiązkową pomocą będzie wspomniany już materac przeciwodleżynowy, dobrze sprawdzą się również krążki, specjalne podpórki na łokcie i pięty, ochraniacze na stopy, a także wałek pod kark i kolana. Opiekun doceni dostępne środki medyczne, kremy, pianki, plastry i inne leki, które pomagają zahamować rozwój pierwszych zmian i wspierają szybkie gojenie skóry. Warto pamiętać również o częstym obserwowaniu, ponieważ w sytuacji pojawienia się pierwszych zmian, konieczna może być natychmiastowa konsultacja z lekarzem. Szczególnie gdy opiekun jeszcze nie jest osobą z dużym doświadczeniem w zakresie pomocy pielęgniarsko-pielęgnacyjnej.

Osoba unieruchomiona jest w pełni zależna od swoich opiekunów. Długotrwałe przebywanie w pozycji leżącej wywiera negatywny wpływ na organizm i może doprowadzić do wielu niepożądanych infekcji i stanów chorobowych. Koniecznością jest odpowiednia i czuła opieka, która zatroszczy się wszystkie możliwie do zaspokojenia potrzeby chorego. Warto również podczas opieki nie zapominać o osobie opiekuna, którego dobrobyt psychiczny jest niezwykle ważny dla zapewnienia prawidłowej opieki nad chorym.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium