Czym rehabilitacja dzieci różni się od rehabilitacji osób dorosłych?

0
Czym rehabilitacja dzieci różni się od rehabilitacji osób dorosłych?

Celem rehabilitacji jest utrzymanie, poprawienie lub przywrócenie sprawności ruchowej wybranych części ciała. Rehabilitacja może też służyć poprawie postawy ciała, a dodatkowo ma wpływ na różne funkcje, takie jak układ nerwowy. Ćwiczenia wykonywane regularnie pod okiem rehabilitantów wykonują zarówno dzieci, jak i dorośli. Jakie są różnice w podejściu do dzieci?

Rehabilitacja dzieci, czyli rehabilitacja pediatryczna

Dbanie o sprawność ruchową dzieci ma ogromny wpływ na ich dalszy rozwój. Nawet jeśli rodzice starają się zapewnić dziecku ruch na świeżym powietrzu, codzienne spacery czy inną aktywność fizyczną, może się zdarzyć, że organizm nie wykształci wymaganych cech lub utraci je np. w wyniku doznanego wypadku. Rehabilitacja pediatryczna powstała z myślą o najmłodszych pacjentach, którym należy poświęcić szczególnie dużo uwagi, empatii i cierpliwości.

Gdzie odbywa się rehabilitacja dzieci?

Trzeba zaznaczyć, że skierowanie na rehabilitację oznacza, że konieczna jest pomoc specjalistów np. fizjoterapeutów. Z uwagi na to, zajęcia rehabilitacyjne dla dzieci zwykle odbywają się w specjalnie przygotowanych salach szpitali lub profesjonalnie wyposażonych gabinetach rehabilitacyjnych. Zdarza się jednak, że rehabilitacja ma miejsce w domu pacjenta. Co więcej, często rehabilitant pokazuje jakie ćwiczenia wspierające terapię rehabilitacyjną można wykonywać bezpiecznie i samodzielnie w warunkach domowych.

Suchy basen z matą podłogową

Suchy basen z matą podłogową 200 x 150 x 60 cm

Jak wyglądają zajęcia dla dzieci?

Rehabilitacja pediatryczna charakteryzuje się tym, że łączy aspekty fizjoterapii z różnymi innymi metodami rehabilitacyjnymi. Zdarza się, że dziecko wymaga opieki już od pierwszych dni życia, ale zajęcia rehabilitacyjne mogą być zlecone także później. Podczas rehabilitacji dziecięcej ważne jest działanie na jak najwięcej zmysłów, dzięki którym dziecko odbiera świat. W tym celu stosuje się różne metody terapii, takie jak Integracja Sensoryczna, Metody Vojty czy NDT Bobath.

Przeczytaj nasz wpis: /metoda-vojty-i-ndt-bobath

Różnice między rehabilitacją dzieci a dorosłych

Przede wszystkim dzieci różnią się od dorosłych budową ciała i zdolnościami motorycznymi. Co więcej, dzieci szybko się nudzą i nie lubią wykonywać żmudnych powtórzeń ćwiczeń. Konieczne jest zadbanie o ich wygodę, komfort i pobudzanie ciekawości. Udowodniono, że dzieci uczą się najlepiej przez zabawę i właśnie w taki sposób warto zaplanować rehabilitację dzieci. W związku z tym zajęcia powinny odbywać się z wykorzystaniem sprzętu medycznego dopasowanego do małych pacjentów. Dzięki temu rehabilitacja może przynieść więcej korzyści. Jaki sprzęt polecamy do rehabilitacji dzieci? 

Łóżka pediatryczne

Dobre łóżeczka dla dzieci odpowiadają za wygodę i bezpieczeństwo pacjentów. Chociaż nie różnią się wiele pod względem funkcjonalności od łóżek dla dorosłych, ponieważ wiele z nich posiada m.in. funkcję regulacji wysokości, oparcia lub sekcji nóg, to stanowią lepsze rozwiązanie dla małych pacjentów. Głównie ze względu na ich dopasowane do wzrostu, budowy i wagi ciała dzieci, a także wygląd zewnętrzny. Kolorowe ramy łóżek pediatrycznych pomagają stworzyć bardziej przytulne pokoje.

Stoły do rehabilitacji

Sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci to także stoły do rehabilitacji. Ich konstrukcja pozwala na przeprowadzenie przez fizjoterapeutów terapii usprawniania ruchowego dzieci. Są konieczne szczególnie przy wykorzystaniu metody Bobath i Vojty, ale nie tylko. Szerokość stołu zabezpiecza przed upadkiem dziecka i umożliwia skuteczną fizjoterapię dzieci i młodzieży, a szeroki wybór wersji kolorystycznych pozwala na dopasowanie stołu do wystroju pomieszczeń.

Stół rehabilitacyjny elektryczny - SS-E05

Stół rehabilitacyjny elektryczny 1-sekcyjny | 1-częściowy - SS-E05

Podłogi do rehabilitacji dzieci

Podłogi rehabilitacyjne są uwielbiane przez dzieci, głównie ze względu na wyjątkowe kształty i kolory. Dzięki powłoce antypoślizgowej są bezpieczne i zabezpieczają dzieci przed upadkiem podczas rehabilitacji. Ich miękkość sprawia, że nawet podczas upadku nie powinno się stać nic złego.

Akcesoria do rehabilitacji dzieci

Podczas ćwiczeń i zabiegów rehabilitacyjnych dzieci wykorzystuje się różnego rodzaju akcesoria, dzięki którym nawet trudne zajęcia mogą przybrać formę zabawy. Do rehabilitacji dzieci wykorzystuje się np. huśtawki, pufy Sako, a także uwielbiane przez dzieci i młodzież suche baseny. Takie akcesoria skutecznie zachęcają dzieci do ćwiczeń i intensyfikują radość z efektów.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium