Blog kategorie

Łóżka rehabilitacyjne z 🚚 DARMOWĄ DOSTAWĄ 🚚 pod budynek.

Wybrane stoły rehabilitacyjne. DOSTARCZAMY Z WNIESIENIEM 🚚

Jesteś jednostką budżetową? Skorzystaj z płatności po dostawie.

Rehabilitacja dzieci - akcesoria przydatne do domowej terapii

0
Rehabilitacja dzieci - akcesoria przydatne do domowej terapii

Rehabilitacja u dzieci ma wręcz fundamentalne znaczenie – wiedzą to współcześni rodzice, którzy coraz częściej odwiedzają gabinety fizjoterapeutyczne. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala na ich skorygowanie dużo szybciej niż u dorosłych, a także wspomaga codzienne funkcjonowanie w przypadku chorób takich jak autyzm, mózgowe porażenie dziecięce, czy też zespół Downa. Dlaczego warto zdecydować się na rehabilitację dziecka w domu? Jakie akcesoria warto mieć w domowym zaciszu?

Jak ważna jest rehabilitacja u dzieci?

Warto pamiętać o tym, że choć świadomość rodziców w zakresie rehabilitowania dziecka odczuwalnie wzrosła, to złym pomysłem jest rehabilitowanie malucha „na zaś”. Rehabilitacja zawsze powinna być przeprowadzana wyłącznie wtedy, gdy rzeczywiście zachodzi takie wskazanie.

A dlaczego jest ona tak ważna na tym etapie życia? Otóż dzieci rozwijają się niezwykle szybko, co sprzyja łatwemu, niekoniecznie zawsze świadomemu nabywaniu złych nawyków, wymagających szybkiego skorygowania. Po drugie, dzieci niezwykle szybko przyswajają nowe umiejętności, więc w tym sensie praca z nimi będzie znacznie łatwiejsza niż z osobą dorosłą. Ponadto prawidłowe nawyki wykształcone we wczesnym dzieciństwie będą odczuwalnie rzutowały na późniejszy rozwój.

Suchy basen z matą podłogową 250 x 250 x 60 cm

Suchy basen z matą podłogową 250 x 250 x 60 cm

Dlaczego rehabilitacja w domu jest znacznie lepsza niż w szpitalu?

Powód jest w zasadzie dosyć prozaiczny. Dzieci w domu są na ogół spokojniejsze i łatwiejsze w obejściu. Dom jest znajomym otoczeniem, kojarzącym się z bezpieczeństwem i bliskimi osobami, a ponadto dziecko ma odpuszczony stres związany z dojazdem, pośpiechem i nowym otoczeniem.

Do tego, co ma duże znaczenie w przypadku dzieci, maluch zna już wszystkie sprzęty w domu, więc będzie rozpraszał się dużo mniej, niż w przypadku poznawania nowego gabinetu.

Ponadto rehabilitacja domowa umożliwia dopasowanie godzin ćwiczeń do naturalnego rytmu funkcjonowania dziecka. Najlepiej ćwiczyć z maluchem wyspanym i najedzonym, lecz oczywiście nie bezpośrednio po posiłku.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej korzyści. Podczas domowych wizyt terapeuta ma wgląd w warunki, w których dziecko odbywa rehabilitację, sposób opieki nad maluchem i jest w stanie na podstawie zebranych obserwacji udzielić porady z zakresu np. noszenia niemowlaka w chuście, aranżacji kącika do snu itd.

Jakie akcesoria do rehabilitacji z dzieckiem warto mieć w domu?

Ćwiczenia pod okiem rehabilitanta, niezależnie od tego, czy są przeprowadzane w gabinecie, czy też w domu, w wielu przypadkach nie są wykonywane codziennie. Dlatego też tak ważne jest samodzielne wykonywanie ćwiczeń z maluchem, przy wykorzystaniu akcesoriów rehabilitacyjnych.

W przypadku dzieci przyjmują one najczęściej formę zabawek, by jak najbardziej zachęcić dziecko do ćwiczeń. Jakie wyróżniamy?

Kostka rehabilitacyjna 25x25x10 cm

Kostka rehabilitacyjna 25x25x10 cm

Na co zwracać uwagę, zapewniając dziecku warunki do prawidłowego rozwoju?

Rehabilitacja jest jednym ze sposobów na zapewnienie maluchowi szansy na korygowanie niewłaściwych nawyków, odzyskanie sprawności ruchowej, a także na nabranie pewności siebie. Jednak oprócz tego liczy się zapewnienie maluchowi odpowiedniego rodzaju bodźców.

Współcześnie dzieci są nadmiernie stymulowane kolorowymi, świecącymi, i grającymi, często zbyt głośno, zabawkami. Często za to brakuje bodźców dotykowych, a także tych związanych z czuciem głębokim i zmuszających do rozwijania koordynacji ruchowej. A są to rodzaje bodźców, które mają duże znaczenie dla wzmocnienia efektów stosowanej rehabilitacji.

Rehabilitacja w domu jest obecnie świetnym rozwiązaniem dla wielu maluchów – w domowym zaciszu dziecko jest dużo spokojniejsze, wzrasta jego poczucie bezpieczeństwa, co znacznie ułatwia współpracę z nim. Skuteczną rehabilitację domową wspomogą atrakcyjne akcesoria, często przybierające formę zabawek, co pozwala zatrzymać uwagę malucha na dłużej i wzmocnić skuteczność prowadzonej rehabilitacji.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium