Blog kategorie

Łóżka rehabilitacyjne z 🚚 DARMOWĄ DOSTAWĄ 🚚 pod budynek.

Wybrane stoły rehabilitacyjne. DOSTARCZAMY Z WNIESIENIEM 🚚

Jesteś jednostką budżetową? Skorzystaj z płatności po dostawie.

Półkule sensoryczne Stepping Stones – trening i dobra zabawa w jednym

0
Półkule sensoryczne Stepping Stones – trening i dobra zabawa w jednym

Zaburzenia integracji sensorycznej występują w sytuacji, kiedy układ nerwowy odbiera bodźce w nieprawidłowy sposób. Sprawne funkcjonowanie systemów zmysłowych jest kluczowe do podejmowania zamierzonych działań, a także pełnienia określonych ról społecznych. Każda nieprawidłowość, która występuje w układzie nerwowym, przekłada się na codzienne funkcjonowanie. Jak w terapii sensorycznej pomagają Stepping Stones?

Co to jest terapia sensoryczna?

Jeśli u pacjenta występują zaburzenia sensoryczne, wówczas konieczne jest wdrożenie stosownej terapii. Jej celem jest wykorzystanie różnych rodzajów aktywności, które mają za zadanie poprawę zdolności do przetwarzania informacji z otoczenia. To ćwiczenia, które uczą odpowiedniego reagowania na bodźce zewnętrzne oraz wrażenia zmysłowe. Osoba z zaburzeniami sensorycznymi uczy się je porządkować. Wzmacniane są również procesy nerwowe. Terapia sensoryczna wpływa także na zdolności psychoruchowe oraz zmysł równowagi.

Dla kogo przeznaczona jest terapia sensoryczna i kiedy się ją stosuje?

Terapia sensoryczna jest kojarzona głównie z dziećmi w wieku przedszkolnym i to właśnie u nich najczęściej rozpoznawane są zaburzenia. Warto jednak mieć na uwadze, że mogą one towarzyszyć ludziom od najmłodszych lat,  poprzez wiek młodzieńczy, dorosły, aż do późnej starości. Co ważne, zaburzenia przetwarzania sensorycznego nie mijają wraz z wiekiem, za to mogą ewoluować bądź przybierać inną formę. Wynika to z rozwoju ontogenetycznego każdego człowieka. Oznacza to, że podejmowane działania terapeutyczne w okresie dziecięcym nie zawsze przynoszą ostateczny skutek, gdyż w wielu przypadkach występują wtórne objawy w dorosłym życiu.

Jakie są rodzaje terapii?

Rodzaj terapii sensorycznej dobierany jest indywidualnie do potrzeb danej osoby. Zdarzają się sytuacje, w których stosowana jest ona profilaktycznie, u dzieci rozwijających się prawidłowo. Ma to na celu usprawnić funkcję integracji sensorycznej oraz rozwój psychoruchowy dziecka. Zajęcia terapeutyczne mogą być prowadzone indywidualnie lub w grupie - w domu, szkole lub w salach, które zostały specjalnie zaprojektowane na potrzeby terapii. Do dyspozycji jest tam sprzęt, który ułatwia przeprowadzenie stosownych ćwiczeń.

Jakie ćwiczenia można wykonywać w domu?

Wykonując ćwiczenia z dzieckiem w domu, warto ustawiać tory przeszkód, organizować zabawy polegające na odgadywaniu smaków bądź zapachów, czy malować rękami. Osoby dorosłe mogą wykorzystywać różne akcesoria, np. piłkę rehabilitacyjną lub półkule sensoryczne.

Czym są półkule sensoryczne Stepping Stones?

Półkule sensoryczne Mambo Stepping Stones to praktyczne narzędzie, które wykorzystywane jest w codziennej terapii. Charakteryzuje się wysoką jakością wykonania i bogatą kolorystyką. Zestaw zawiera 6 sztuk i doskonale sprawdza się w różnego rodzaju ćwiczeniach. Półkule sensoryczne Stepping Stones z powodzeniem wykorzystywane są zarówno w terapii osób dorosłych, jak i dzieci. Posiadają wypustki, które świetnie stymulują receptory skóry i rozluźniają tkankę miękką. Półkule są uniwersalne i można je użytkować w pomieszczeniach oraz na zewnątrz.

Półkula sensoryczna Mambo Stepping Stones 16 cm (6 szt.)

Jakie ćwiczenia można wykonywać z wykorzystaniem półkuli sensorycznej i jakie są efekty ich stosowania?

Wykorzystanie półkul sensorycznych pozwala urozmaicić i wzbogacić trening. Doskonale sprawdzają się ustawione jako tor przeszkód czy w trakcie różnego rodzaju zabaw ruchowych. Używane mogą być również podczas masażu punktów czuciowych dłoni oraz stóp. Stosowanie półkul sensorycznych znacząco przyczynia się do poprawy zdolności motorycznych oraz zmysłu równowagi. Wypustki wykorzystywane są do stymulacji receptorów, zwłaszcza kiedy ćwiczenia wykonywane są boso. Półkule sensoryczne przyczyniają się także do zmniejszenia napięcia mięśniowego, jak również poprawiają umiejętności motoryczne.

Jakie są zalety ich stosowania?

Półkule sensoryczne Stepping Stones sprawdzają się świetnie podczas terapii. Dużą zaletą jest ich wytrzymałość oraz różnorodna kolorystyka, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci. Wykorzystywane są w trakcie rehabilitacji, gdyż pozwalają na połączenie treningu z dobrą zabawą. To ciekawa forma urozmaicenia wykonywanych ćwiczeń. Półkula sensoryczna jest antypoślizgowa, co poprawia bezpieczeństwo użytkowania.

Zaburzenia integracji sensorycznej mogą występować w każdym wieku. Chcąc zniwelować ich skutki, konieczne jest wdrożenie stosownej terapii. Warto wykorzystać w niej różnego rodzaju akcesoria do ćwiczeń, takie jak półkule sensoryczne, aby urozmaicić trening i wzmocnić jego efekty.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium