Blog kategorie

Łóżka rehabilitacyjne z 🚚 DARMOWĄ DOSTAWĄ 🚚 pod budynek.

Wybrane stoły rehabilitacyjne. DOSTARCZAMY Z WNIESIENIEM 🚚

Jesteś jednostką budżetową? Skorzystaj z płatności po dostawie.

Akcesoria w integracji sensorycznej - terapia dzieci

0
Akcesoria w integracji sensorycznej - terapia dzieci

Integracja sensoryczna w formie terapii dla dzieci jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi wspomagania prawidłowego rozwoju dziecka. Dzięki określonym ćwiczeniom i wsparciu ze strony specjalistycznych akcesoriów, terapeuta jest w stanie ułatwić tworzenie się u dziecka prawidłowych połączeń pomiędzy bodźcami zewnętrznymi a reakcjami wewnętrznymi, które do tej pory mogły być błędnie odbierane. W ramach integracji sensorycznej pracuje się nad wszystkimi zmysłami, choć najważniejsze są tu zdecydowanie dotyk, równowaga oraz czucie ciała. Jak wygląda praca z nimi podczas terapii i jakie akcesoria mogą okazać się niezbędne? 

Kiedy terapia w integracji sensorycznej może być niezbędna? 

O zaburzeniach integracji sensorycznej dziecka można mówić, gdy ich mózg w fazie rozwoju nie wypracował prawidłowych schematów przetwarzania bodźców zmysłowych, powodując u dziecka trudności z wykonywaniem czy planowaniem niektórych czynności. Wśród najpopularniejszych oznak zaburzeń integracji sensorycznej wymienia się między innymi nadwrażliwość lub zbyt mała wrażliwość na dotyk, ruch, bodźce wzrokowe bądź słuchowe, zbyt wysoki lub niski poziom aktywności ruchowej, problemy z koordynacją ruchową, opóźnienia w rozwoju mowy, trudności z koncentracją uwagi i organizacją, a także wybuchowość i impulsywność. 

Wymienione wyżej problemy mogą w znacznym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie dziecka, dlatego terapię integracji sensorycznej warto podjąć jak najszybciej. Terapia, oparta głównie na zabawie z wykorzystaniem specjalistycznych huśtawek, hamaków, platform, piłek czy puf pozwala dziecku nie tylko opanować konkretne umiejętności ruchowe i usprawnić jego motorykę, ale też wzmocnić integrację bodźców zmysłowych.  

Akcesoria w integracji sensorycznej – przykłady i zastosowanie

Deski równoważne

Wszelkie ćwiczenia pozwalające pracować nad równowagą dziecka są w terapii integracji sensorycznej niezwykle ważne, dlatego przyrządy takie jak deski równoważne będą znajdowały tu wiele zastosowań. Dostępne w https://www.x-reh.pl/integracja-sensoryczna.html małe i duże deski równoważne są szeroko wykorzystywane w ośrodkach rehabilitacyjnych, ale często pojawiają się też w przedszkolach i na świetlicach, stanowiąc naturalny sposób włączenia integracji sensorycznej w codzienną zabawę dzieci.

Jak działają akcesoria do integracji sensorycznej wykorzystujące równowagę? Dzięki platformie zamocowanej na bujanej podstawie, utrzymanie równowagi podczas stania na desce wymaga od dziecka ciągłej pracy i łagodnych ruchów, które ułatwią utrzymanie się w pionie. Deski pozwalają też na naukę przenoszenia ciężaru ciała z nogi na nogę czy pracę nad równowagą w pozycji siedzącej czy klęczącej. 

Deska równoważnia

Deska równoważnia w sklepie internetowym X-REH

Deskorolka do ćwiczeń SI

Ćwiczenia z wykorzystaniem deskorolki to kolejna okazja do testowania równowagi dziecka, włączająca do zabawy ogólną sprawność ruchową. Deskorolki są dość popularnym narzędziem zabawy dla dzieci także poza zajęciami rehabilitacyjnymi, co dodatkowo podkreśla chęć ich wykorzystywania w ramach integracji sensorycznej. 

Trapez do ćwiczeń SI

Podwieszany trapez do ćwiczeń to kolejny przyrząd równoważny, włączany w zajęcia gimnastyczne w ramach wzmocnienia napięcia mięśniowego dziecka. Wytrzymały trapez ułatwia wykonywanie ćwiczeń w powietrzu, dając poczucie bezpieczeństwa, ale jednocześnie angażując do pracy wiele ważnych partii mięśniowych. 

Huśtawki

Doskonale znane z podwórek i placów zabaw huśtawki znalazły bardzo szerokie zastosowanie w rehabilitacji i terapii integracji sensorycznej dzieci. Zależnie od rodzaju huśtawki, możliwe są tu różne kombinacje ćwiczeń usprawniających i integrujących działanie wielu różnych zmysłów dziecka. 

 

  • Huśtawka terapeutyczna grzybek

 

Huśtawka - "grzybek" dobrze sprawdza się do ćwiczeń pozycji i koordynacji wzrokowo-ruchowej, a dzięki obiciu z miękkiej pianki jest w stu procentach bezpieczna dla dzieci z niej korzystających, także poza gabinetem rehabilitacyjnym. 

Huśtawka terapeutyczna grzybek

Huśtawka terapeutyczna typu grzybek

 

  • Huśtawka terapeutyczna Konik

 

Huśtawka typu Konik służy przede wszystkim do ćwiczeń i stymulacji układu przedsionkowego, wspomagając prawidłową postawę ciała i umożliwiając pracę nad koordynacją i orientacją w przestrzeni. Dziecko podczas korzystania z huśtawki dobrze się bawi i często  nie wie nawet, że dzięki drobnej korekcji pozycji ze strony terapeuty pracuje nad swoją sprawnością. 

Platforma terapeutyczna

Platformy terapeutyczne, będące połączeniem podwieszonego trapezu i deski równoważnej są podstawowym narzędziem pracy terapeuty SI. Ich konstrukcja pozwala na wykonywanie ćwiczeń czynnych i biernych w pozycji leżącej, siedzącej, bądź stojącej, wzmacniających koordynację wzrokowo-ruchową. 

Pufy

Z pozoru zwyczajne, miękkie siedziska wypełnione styropianowym granulatem odgrywają niemałą rolę w integracji sensorycznej. Pufy Sako, dostępne w formie worków, piłek i klasycznych siedzisk sprawdzają się zarówno jako narzędzie do zabawy, jak i pracy nad motoryką dziecka. Ich działanie opiera się przede wszystkim na miękkim wypełnieniu – dziecko podczas siedzenia musi zachować tu wygodną, ale przy tym prawidłową postawę ciała, nie wspierając się dodatkowym oparciem czy płaską platformą. 

Pufa sako

Pufa sako do integracji sensorycznej

Doświadczeni terapeuci wiedzą doskonale, że sporą część sukcesu dzieci podczas integracji sensorycznej przynosi różnorodność wykorzystywanych akcesoriów. Dużą rolę odgrywa również umiejętność dopasowania ich nie tylko do samego dziecka, ale i jego nastroju czy możliwości danego dnia. Terapia integracji sensorycznej zawsze powinna odbywać się przez zabawę, a ta z zasady nie powinna być dla dziecka nudna. Wykorzystywane w terapii SI akcesoria są więc dość zróżnicowane i zawsze pobudzają do pracy wiele zmysłów jednocześnie.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium