Profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny znacząco usprawnia codzienne funkcjonowanie osób z ograniczoną mobilnością bądź z niepełnosprawnością. Jednym z pożądanych mebli jest łóżko obrotowe, które zapewnia optymalne warunki pacjentom. Mowa tutaj zarówno o ułatwieniu wykonywania codziennych czynności, jak i komforcie oraz bezpieczeństwie.
Czym są łóżka obrotowe i jaką pełnią funkcję?
Łóżka obrotowe to innowacyjne urządzenie medyczne, które z jednej strony znacząco usprawniają opiekę, z drugiej zaś ułatwiają codzienne funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Tego rodzaju wyposażenie doskonale spełnia swoją funkcję w szpitalach, hospicjach, domach opieki, jak również w prywatnej przestrzeni. Łóżko obrotowe od tradycyjnego różni się przede wszystkim zastosowaniem praktycznych funkcji ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Jego zadaniem jest ułatwienie samodzielnego wstawania, dzięki uniesieniu i przechyleniu łóżka w pozycji fotelowej. Dodatkowo zwiększa samodzielność osób z niepełnosprawnościami, odciążając opiekunów.
Różne typy łóżek obrotowych dostępnych na rynku
Łóżka obrotowe czy inny sprzęt rehabilitacyjny stanowią nieocenioną pomoc w codziennym funkcjonowaniu zarówno osób z niepełnosprawnościami jak i ich opiekunów. Tego rodzaju wyposażenie występuje w różnych modelach. Różnią się między sobą mechanizmem obrotowym, materiałem wykonania oraz zastosowaniem specjalnych funkcji. Najbardziej rozbudowane łączą w sobie funkcje łóżka rehabilitacyjnego, podnośnika i fotela. Na rynku dostępne są:
- łóżko obrotowe z funkcją fotela oraz pionizacji;
- łóżko obrotowe z funkcją fotela bez pionizacji;
- łóżko z przechyłem bocznym bez funkcji fotela.
Najchętniej wybieranym typem łóżka obrotowego jest Apollo Saturn. Model ten został wyposażony w wysięgnik z uchwytem ułatwiającym wstawanie, barierki boczne, uchwyty fotela oraz zestaw przedłużający wraz z materacem. W zakres wyposażenia dodatkowego wchodzi materac przeciwodleżynowy oraz stolik przyłóżkowy. Maksymalne obciążenie łóżka wynosi 180 kg.
Ogromną zaletą łóżka medycznego z funkcją fotela i pionizacji Apollo Saturn jest łagodna pionizacja. Ustawienie łóżka do pozycji fotela oraz korzystanie z pionizacji wymaga podniesienia sekcji nóg oraz sekcji oparcia i wykonania prostopadłego do łóżka obrotu. Niezwykle istotne dla pacjenta jest aby pozycja zgięcia była jak najłagodniejsza. W przypadku pacjentów z urazami kręgosłupa lub też problemami z jamą brzuszną zbyt mocne zgięcie powoduje dyskomfort a czasem nawet ból. Dlatego też przypadku łóżka Apollo Saturn, obrót wykonywany jest w pozycji bez maksymalnego podniesienia sekcji nóg oraz sekcji pleców. Podczas obrotu oparcie podnoszone jest tylko do 50°, natomiast sekcja nóg do 28°)."
Jakie funkcje są kluczowe w łóżkach obrotowych?
Szczegółowe omówienie kluczowych funkcji, jakie oferują różne modele łóżek obrotowych.
Łóżko rehabilitacyjne obrotowe zostało wyposażone w najważniejsze funkcje, których zadaniem jest wspomaganie opieki oraz usprawnienie codziennego życia osobom z niepełnosprawnościami. Kluczowymi aspektami są:
- możliwość regulacji – precyzyjna regulacja wysokości, oparcia, sekcji nóg, pozycję Trendendelenburga oraz anty- Trendendelenburga (umożliwia zmianę kąta nachylenia leża). Pozycja anty- Trendendelenburga, czyli podniesienie całego łóżka od strony głowy, pozwala na zmniejszenie ciśnienia w górnych częściach ciała, co skutecznie niweluje bóle głowy. Z kolei pozycja Trendendelenburga powoduje zwiększenie ciśnienia w górnych partiach ciała. Sterowanie jest niezwykle proste i odbywa się przy pomocy jednego pilota elektrycznego;
- użyty materiał – łóżka obrotowe muszą być wykonane z najwyższej jakości materiałów, które cechują się wytrzymałością i niezawodnością. Modele powinny być wykonane z solidnych metalowych profili, dotyczy to również barierek bocznych. Takie zastosowanie zapewnia stabilność łóżka oraz jego trwałość;
- możliwość modyfikacji – część modeli posiada opcję przedłużenia łóżka. To doskonała funkcja dla pacjentów o wyższym wzroście. Łóżko wraz z przedłużeniem może mierzyć nawet 210 cm, wystarczy założyć mocowanie szczytu łóżka na dalszej blokadzie;
- materac – to kluczowa kwestia. Powinien być wykonany z wysoko sprężystej pianki medycznej HR, natomiast przy wierzchniej warstwie swoje zastosowanie ma pianka memory. Co ważne, zalecane jest, aby posiadała specjalną gofrowaną strukturę, która ma właściwości przeciwodleżynowe;
- technologie wspierające opiekę – mowa tutaj o elektrycznej regulacji, zdalnym sterowaniu czy systemie przeciwodleżynowym.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie łóżka obrotowego?
Zakup łóżka obrotowego powinien być dobrze przemyślany. Pierwszą i najważniejszą kwestią są potrzeby zarówno osoby z niepełnosprawnością, jak i jej opiekuna. Ważne jest, aby wybrać model wyposażony w te funkcje, które znacząco ułatwią sprawowanie opieki i będą dostosowane do możliwości chorego. Następną ważną kwestią jest przestrzeń w domu. Warto wcześniej zapoznać się z parametrami łóżka i wybrać optymalne miejsce, w którym zostanie ustawione. Tutaj należy wziąć pod uwagę swobodę dostępu oraz opcje fotela, ponieważ leże obraca się wraz z pacjentem, prostopadle do konstrukcji łóżka. Ostatnią kluczową kwestią są dostępne środki finansowe, które można przeznaczyć na zakup łóżka obrotowego.
Pamiętajmy, że możliwe jest pozyskanie dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – PEFRON. Wniosek należy złożyć do Państwowego Centrum Pomocy Rodzinie – PCPR. Wysokość wsparcia sięga do 95% do każdego rodzaju łóżka obrotowego. Pomoc ta przysługuje osobom z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
Łóżka obrotowe to wręcz niezbędne wyposażenie, które doskonale spełnia swoją funkcję. Zapewnia przyjęcie wygodnej pozycji, jak również ułatwia jej zmianę, przez co zabezpiecza przed powstawaniem odleżyn. Tego rodzaju wyposażenie świetnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie sprawowana jest opieka nad osobami niepełnosprawnymi.