Lampa Sollux - działanie

0
lecznicza lampa na podczerwień

Lampy Sollux to lecznicze lampy na podczerwień, które wyróżnia posiadanie kolorowych filtrów ze szkła. Niebieskie i czerwone światło lampy Sollux  pomaga leczyć zaburzenia krążenia krwi, różne dolegliwości bólowe, a także zmiany skórne. Kiedy i gdzie warto stosować lampy Sollux? 

Czym jest lampa Sollux?

Medyczna lampa na podczerwień Sollux to produkt, który emituje promieniowanie widzialne i podczerwone. Udowodnione lecznicze działanie lampy jest możliwe dzięki natężeniu lampy, które dzięki promieniowaniu krótkiemu pozwala wniknąć głębiej w tkanki. Lampy Sollux wyróżnia także posiadanie dwóch filtrów ze szkła: niebieskiego i czerwonego.

 • filtr niebieski - zabiegi z wykorzystaniem lampy Sollux ze światłem niebieskim mają właściwości uspokajające i przeciwbólowe. Zwykle stosuje się je, aby złagodzić podrażnienia po złuszczonym naskórku, obkurczyć naczynia krwionośne oraz pomóc w leczeniu nerwobólu, stanów pourazowych, w przypadku zaburzeń naczynioruchowych oraz po odmrożeniach.
 • filtr czerwony - w lampie Sollux odpowiada na przepuszczanie promieni świetlnych czerwonych i podczerwonych, które działają rozgrzewająco. Zastosowanie lampy Sollux z czerwonym światłem pomaga łagodzić stany zapalne tkanek miękkich, przyspiesza gojenie ran oraz pomaga wyleczyć rany, które źle się goją. Lampy Sollux z czerwonym filtrem często znajdują zastosowanie także w celu rozluźnienia mięśni przed różnymi zabiegami.

Jak lampa Sollux wpływa na przebieg leczenia?

Naświetlanie promieniami podczerwieni lampy Sollux ma wpływ na organizm, ponieważ wpływa głęboko pod tkankę skórną, przynosząc wiele korzyści schorowanym pacjentom. Lampy Sollux:

 • działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie,
 • pobudzają cieplne receptory w skórze,
 • obniżają napięcie w mięśniach,
 • rozszerzają naczynia krwionośne, dzięki czemu krew płynie szybciej, poprawia się metabolizm oraz wymiana substancji odżywczych,
 • dają przyjemne ciepło, które delikatnie rozgrzewa i relaksuje ciało, jednocześnie głęboko wnikając i lecząc skórę.

 

Lampa Sollux LS-3- wersja statywowa 

Lampa Sollux Solmed DUO

W jakich placówkach medycznych lampy Sollux są niezastąpione?

Aby wykonać zabiegi światłolecznicze i ciepłolecznicze lampy Sollux powinny się znaleźć w takich placówkach jak:

 • szpitale,
 • sanatoria,
 • gabinety fizjoterapii,
 • gabinety rehabilitacyjne,
 • salony kosmetyczne.

W jaki sposób dostosować lampy Sollux do leczenia pacjenta?

Stosowanie lampy Sollux w gabinecie lekarskim zwykle nazywane jest usługą naświetlania promieniami IR, potocznie zwaną soluxem (od nazwy lampy). Zabieg polega na naświetlaniu światłem podczerwonym, które nie jest widoczne dla oka człowieka, ale odczuwalne. Promieniowanie podczerwone emituje światło, które ludzka skóra odczuwa jako ciepłe.

Zabiegi lecznicze z wykorzystaniem lamp Sollux można podzielić ze względu na długość fali i głębokość, na jaką wnika promieniowanie IR:

 • IR A - 780-1500 nm

Jest to tak zwane promieniowanie krótkofalowe, które wnika na głębokość 3 cm, ale duża część promieniowania odbija się od skóry;

 • IR B - 1500-4000 nm

Nazywane promieniowaniem średniofalowym. Jest pochłaniane przez skórę i tkankę podskórną na około 3 mm do 1 cm.

 • IR C - 4000-15000 nm

Promieniowanie długofalowe, tak zwane dalekie. Wnika najgłębiej. 

Jak przygotować pacjenta do zabiegów z zastosowaniem lampy Sollux?

Skuteczność stosowania lamp Sollux zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest prawidłowe przygotowanie pacjenta do zabiegów. Przed naświetlaniem promieniami podczerwieni  przede wszystkim należy dokładnie umyć ciało - szczególnie w miejscu, które będzie poddawane naświetlaniu. Jest to warunek konieczny, który pozwala usunąć ze skóry zanieczyszczenia, kurz, resztki kremów, maści czy innych kosmetyków, które mogą utrudniać skuteczne działanie lampy Sollux, utrudniając wnikanie promieni IR w głąb skóry. Pacjent powinien zdjąć także wszelką biżuterię z części ciała, które będą podlegały zabiegowi naświetlania. Jeśli to konieczne, pacjent powinien się także przebrać w odpowiedni strój, który pozwoli na sprawne przeprowadzenie zabiegu.

Czy warto inwestować w lampy Sollux?

Leczenie promieniami podczerwieni to dobry sposób, aby pomóc pacjentom z wieloma schorzeniami. Wymienne filtry dają duże możliwości leczenia, a światłolecznictwo to rozwijająca się dziedzina fizykoterapii, którą można wykorzystać jako wsparcie fizjoterapii, kosmetologii i podczas rehabilitacji. Wskazania do stosowania lamp Sollux to między innymi przewlekłe bóle, nerwobóle, mięśniobóle, przeczulice, odparzenia czy odmrożenia. Są to dolegliwości, z którymi mierzy się wiele osób i dla których leczenie światłem to jedyny sposób powrotu do zdrowia.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium