Laser - fizykoterapia

0
Laser - fizykoterapia

Laseroterapia jest jedną z metod stosowanych w fizykoterapii. Terapia światłem z użyciem aparatu do laseroterapii wykorzystuje promieniowanie z zakresu światła widzialnego – czerwonego oraz podczerwonego (IR).

Jakie są cechy promieniowania laserowego?

Główną cechą tego typu promieniowania, jest monochromatyczność co oznacza, że występuje jedna częstotliwość oraz jedna długość fali. Kolejną ważną cechą jest koherencja – spójność wszystkich kwantów w wiązce. Promieniowanie laserowe jako jedno ze źródeł promieniowania elektromagnetycznego daje możliwość precyzyjnego odmierzenia dawki – mocy i gęstości energii.

Lasery stosowane w medycynie dzieli się według zastosowanej technologii, która emituje wiązkę. Emitorami mogą być gaz, ciecz oraz ciało stałe. Najczęściej stosowane i spotykane są lasery półprzewodnikowe. Ta technologia pozwala na małe gabaryty urządzenia oraz wysokie parametry mocy.

Długość fali

Świtało widzialne czerwone (R) i podczerwone (IR) charakteryzuje długość fali, która wyrażana jest w nanometrach (nm).

Przykład: 

Sonda podczerwona punktowa IR 400 mW o długości fali 808 nm

Objaśnienie:

Sonda punktowa – aplikator laserowy, który transmituje energię wytworzoną w aparacie na odpowiednią dawkę mocy i energii. Sonda służy do wykonywania zabiegów laseroterapii powierzchniowej.

  • IR - z ang. infra red - typ światła - podczerwone
  • 400 mW - moc promieniowania laserowego wyrażana w watach
  • 808 nm - długość fali warunkująca rodzaj światła 

Promieniowanie czerwone R i IR

W medycynie fizykalnej najczęściej stosuje się światło podczerwone IR. Światło podczerwone ze względu na podskórne działanie, stosowane jest na dolegliwości bólowe oraz inne schorzenia mięśni i stawów.

W odróżnieniu od podczerwieni, światło czerwone R znajduje zastosowanie w leczeniu ran, blizn i innych dolegliwości skórnych. Ze względu na krótszą długość fali światło czerwone działa powierzchniowo i nie wnika w głąb tkanki.

 

Przeciwwskazania do zabiegów laseroterapii

 

Przeciwwskazaniami do zabiegów laseroterapii tak jak w przypadku innych zabiegów fizykalnych jest lub może być np. ciąża, ale też rozrusznik serca i endoproteza. Nie ma stałej listy przeciwwskazań i raczej nigdy takiej listy nie będzie, ponieważ nie ma badań, które mogłyby w 100% (0-1) potwierdzić lub wykluczyć przeciwwskazania.

Każdy przypadek jest indywidualny. Czy pacjent z endoprotezą stawu biodrowego kwalifikuje się do zabiegu laseroterapii w okolicy nadgarstka?

Podsumowując, jeśli pojawiają się wątpliwości czy zabieg wykonać czy nie powinniśmy zasięgnąć wiedzy naukowej i poprosić o opinie specjalisty.

 

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium