Blog kategorie

Łóżka rehabilitacyjne z 🚚 DARMOWĄ DOSTAWĄ 🚚 pod budynek.

Wybrane stoły rehabilitacyjne. DOSTARCZAMY Z WNIESIENIEM 🚚

Jesteś jednostką budżetową? Skorzystaj z płatności po dostawie.

Elektroterapia i jej skuteczność

0
Elektroterapia i jej skuteczność

Elektroterapia, czyli leczenie prądem to jedna ze skuteczniejszych form fizjoterapii stosowanych w leczeniu objawowym schorzeń układu ruchu, w tym chorób reumatycznych, zwyrodnień stawów, bólów kręgosłupa czy stanów pourazowych po złamaniach. Wykorzystywane w leczeniu prądy o różnej częstotliwości, zarówno stałe jak i zmienne, pozwalają zmniejszyć napięcie mięśniowe, poprawić ukrwienie i przyspieszyć regenerację tkanek. Jak bezpieczna i skuteczna jest elektroterapia i w jaki sposób wykorzystuje się ją jako metodę leczenia?

Elektroterapia – na czym polega i gdzie się ją stosuje?

Elektroterapia traktowana jako zabieg leczniczy wykorzystujący przepuszczanie odpowiedniej częstotliwości prądu przez ciało pacjenta jest jedną z podstawowych metod wykorzystywanych w fizjoterapii różnego rodzaju schorzeń układu ruchu. Stosowana zarówno podczas rehabilitacji i pracy nad przywracaniem mobilności stawów i mięśni, jak i podczas leczenia urazów i obrzęków, elektroterapia może w znaczący sposób obniżyć napięcie mięśniowe, działając przeciwbólowo i poprawiając ukrwienie całego obszaru bólowego. Ze względu na możliwość leczenia z jej wykorzystaniem wielu dolegliwości, prądy wykorzystywane podczas elektroterapii mogą być prądami stałymi lub zmiennymi i różnić się wykorzystywaną częstotliwością. Pojedynczy zabieg trwa zwykle kilkanaście minut i jest powtarzany codziennie przez 5-10 dni.

Aby odpowiedni prąd mógł zostać dostarczony do miejsca bólu, fizjoterapeuta wykorzystuje specjalnie przystosowane urządzenia i elektrody, które podpięte na skórze bezpośrednio nad leczonym punktem mogą pobudzać podskórne krążenie krwi i ułatwiać regenerację tkanek wokół zmienionego chorobowo miejsca. Wskazania do zastosowania elektroterapii to między innymi przewlekłe i ostre bóle kręgosłupa, dyskopatia, choroby reumatyczne, choroby zwyrodnieniowe stawów, dystrofie mięśniowe, a także zapalenia tkanek miękkich, nerwobóle, rwa kulszowa, bóle towarzyszące osteoporozie oraz obrzęki i urazy po złamaniach.

Jak odbywa się leczenie podczas elektroterapii – najważniejsze metody i efekty elektroterapii

Elektroterapia jest pojęciem ogólnym, zawierającym w sobie różne zabiegi wykonywane z użyciem prądu. Dzięki możliwości modyfikacji częstotliwości i rodzaju prądu wykorzystywanego podczas zabiegu, elektroterapia umożliwia pracę na wielu schorzeniach w obrębie układu ruchowego człowieka. Wśród najważniejszych rodzajów elektroterapii wyróżnia się przede wszystkim:

  • jonoforezę, wykorzystującą prąd stały do leczenia nerwobóli, chorób reumatycznych i stanów zapalnych,
  • galwanizację, wykorzystującą prąd stały o małej częstotliwości wpływający na tkanki nerwowe oraz mięśnie,
  • elektrostymulację, podającą prąd impulsowy wywołujący skurcz i rozkurcz mięśni, korzystny przy leczeniu niedowładów i dolegliwości układu nerwowego,
  • prądy TENS, stymulujące nerwy poprzez podanie prądów impulsowych o małej częstotliwości, wykorzystywane przy bólach kręgosłupa oraz stawowo-mięśniowych,
  • prądy diadynamiczne, obniżające napięcie mięśniowe i zwiększające przepływ krwi, skuteczne przy leczeniu obrzęków i krwiaków, a także chorobach zwyrodnieniowych stawów i schorzeniach reumatycznych,

Skuteczność elektroterapii

Podawanie prądu w miejscu dolegliwości bólowych pozwala pobudzić głębiej położone warstwy tkanek i mięśni, poprawiając ich ukrwienie i przyspieszając w ten sposób ich regenerację. Skuteczność tej metody została już wielokrotnie udowodniona, między innymi wśród pacjentów oddziałów chirurgii, ortopedii i neurologii, u których fizjoterapia stanowiła jeden z głównych elementów rehabilitacji i leczenia. Elektroterapia to także skuteczny sposób na rozluźnianie mięśni i zmniejszenie ich napięcia, szczególnie istotne podczas pracy z przewlekłymi bólami kręgosłupa oraz przy urazach, które spowodowały częściowy niedowład kończyn. Pobudzanie mięśni do pracy poprzez stopniowe podawanie im terapii prądowej pozwala przywrócić ich funkcjonalność i rozpocząć odbudowywanie ich wytrzymałości.

Sprzęt wykorzystywany przy elektroterapii

Ze względu na różne metody pracy z prądami w elektroterapii, urządzenia wykorzystywane podczas leczenia są najczęściej urządzeniami wielofunkcyjnymi, pozwalającymi na indywidualne dostosowanie rodzaju i częstotliwości prądu do wymagań danego pacjenta. Dobrym przykładem wszechstronnego sprzętu jest Aparat do elektroterapii Aries S, generujący wszystkie najczęściej stosowane prądy lecznicze, w tym prąd galwaniczny, prądy diadynamiczne, impulsowe, interferencyjne, Kotz’a oraz TENS. Dobrą propozycją dla fizjoterapeutów jest także najnowocześniejszy aparat do elektroterapii PhysioGo 100A, posiadający dwa niezależne kanały zabiegowe i oferujący niezwykle łatwy dobór odpowiedniego programu elektroterapii na podstawie jednostek chorobowych lub dziedziny zabiegu.

Ich rola w leczeniu schorzeń układu ruchowego jest nieoceniona – elektroterapię, która ciągle ewoluuje i rozwija się w stronę jeszcze skuteczniejszego leczenia uważa się obecnie za jedną z najbezpieczniejszych, a przy tym dających najlepsze zauważalne efekty zabiegowe spośród wszystkich metod fizjoterapeutycznych.

Aparat do elektroterapii Aries S

Aparat do elektroterapii Aries S

Aparat do elektroterapii BTL 4625 SMART

Aparat do elektroterapii BTL 4625 SMART

Aparat do elektroterapii Diatronic DT-7B

Aparat do elektroterapii Diatronic DT-7B

Aparat do elektroterapii PhysioGo 100A

Aparat do elektroterapii PhysioGo 100A

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium