Blog kategorie

DOSTAWA Z MONTAŻEM 🔧dla łóżek rehabilitacyjnych w całej Polsce.

Wybrane stoły rehabilitacyjne. DOSTARCZAMY Z WNIESIENIEM 🚚

Jesteś jednostką budżetową? Skorzystaj z płatności po dostawie.

Terapia ultradźwiękowa — jak przebiega proces leczenia?

0
Terapia ultradźwiękowa — jak przebiega proces leczenia?

Czym jest terapia ultradźwiękowa?

Terapia ultradźwiękowa nazywana jest także fonoterapią, sonoterapią oraz ultrafonoterapią. Polega ona na oddziaływaniu fal ultradźwiękowych na głębiej położone partie ciała. Są to fale mechaniczne o częstotliwości powyżej granicy słyszalności. Terapię tę stosuje się przede wszystkim w łagodzeniu dolegliwości bólowych, a także do stymulowania procesów naprawczych na poziomie komórkowym. Jest to możliwe, dzięki wywoływaniu zjawisk fizjologicznych spowodowanych działaniem termicznym.

Jakie są główne wskazania do terapii ultradźwiękowej?

Głównym wskazaniem do terapii ultradźwiękowej jest przede wszystkim ograniczenie ruchomości stawów, które jest wywołane przykurczem więzadeł oraz powięzi. Stosuje się ją także u osób cierpiących na różnego rodzaju stany zapalne, przede wszystkim w przewlekłej fazie. Ultradźwięki świetnie sprawdzają się również w przypadku przykurczy wywołanych przez blizny. Fale ultradźwiękowe wspomagają naprawę uszkodzonych tkanek.

Terapia ta daje także świetne działanie przeciwbólowe. Przyspiesza gojenie ran oraz zwiększa elastyczność blizn oraz zwłóknień.

Przeciwwskazania do terapii ultradźwiękowej

Przeciwwskazania do wykonania terapii ultradźwiękowej zależą przede wszystkim od miejsca, w którym mają być zaaplikowane fale. Najważniejszym z nich jest przerwanie powłok skórnych. Terapia nie może być zastosowana także u kobiet w ciąży oraz u osób cierpiących na choroby nowotworowe. Ponadto przeciwwskazaniem jest:

  • osteoporoza,
  • niewydolność krążenia,
  • gorączka,
  • zakrzepica żył głębokich,
  • zaawansowana miażdżyca,
  • rozrusznik serca,
  • inne przewlekłe choroby.

Zastosowanie ultradźwięków w rehabilitacji

Terapia ultradźwiękowa ma powszechne zastosowanie w rehabilitacji. Wykorzystuje się ją głównie do leczenia uszkodzonych mięśni oraz więzadeł. Ultradźwięki doskonale wspomagają zmniejszanie stanu zapalnego oraz przyspieszają proces gojenia mikrourazów. Fale ultradźwiękowe są także wykorzystywane do zmniejszania bólu stawów. Terapia ta świetnie sprawdza się w leczeniu zapalenia stawów czy artretyzmu, także w zaawansowanej postaci.

Rehabilitanci korzystają z tej metody również do leczenia złamań oraz skręceń. Fale przyspieszają bowiem proces gojenia. Ultrasonoterapia przynosi także ulgę u pacjentów zmagających się z przewlekłym bólem, z którym nie można sobie poradzić w inny sposób.

Terapia ultradźwiękowa przynosi świetne efekty w przypadku leczenia zapalenia ścięgien oraz miejscowych obrzęków. Można ją stosować do zmniejszania widoczności blizn pooperacyjnych i pourazowych.

Zalety terapii ultradźwiękowej

Popularność terapii ultradźwiękowej wynika przede wszystkim z tego, że doskonale redukuje ona ból i zmniejsza stan zapalny. Badania wykazują, że działanie fal ultradźwiękowych pobudza produkcję endorfin, które są naturalnym środkiem przeciwbólowym. Przyspieszają proces gojenia tkanek miękkich, a także wspomagają organizm w regeneracji uszkodzeń powstałych w wyniku złamań, urazów czy zabiegów chirurgicznych.

Systematyczne stosowanie fal dźwiękowych poprawia elastyczność tkanek, dzięki czemu terapia doskonale sprawdza się w leczeniu osób z ograniczeniami ruchowymi. Ultradźwięki poprawiają krążenie krwi w obszarze, na który oddziałują, co przyspiesza dostarczanie tlenu oraz składników odżywczych do komórek.

Terapia ultradźwiękowa wyróżnia się także niską inwazyjnością. Oznacza, że do jej przeprowadzenia nie trzeba wykonywać nakłuć czy cięć. Zmniejsza to także ryzyko powikłań. Terapia ta może być stosowana u pacjentów w każdym wieku - pod warunkiem, że pozwala na to stan zdrowia. Przed jej rozpoczęciem należy poinformować o przeciwwskazaniach, które mogą wykluczać możliwość jej wykonania.

Terapia ultradźwiękowa jest bardzo często stosowana również w celu zwiększenia efektywności innych terapii. Zazwyczaj jest ona częścią rozbudowanego planu rehabilitacji. Leczenie musi być jednak przeprowadzane przez doświadczonego specjalistę przy wykorzystaniu urządzenia do terapii ultradźwiękowej. Takie działania przynoszą świetne efekty i pozwalają pacjentom zdecydowanie szybciej wrócić do formy.

Jeśli myślisz o wzbogaceniu swojego gabinetu o urządzenia do terapii ultradźwiękowej, pamiętaj, że istnieją programy dofinansowania zakupu sprzętu dla działalności fizjoterapeutycznej. Dzięki temu inwestycja staje się bardziej przystępna finansowo, a Ty możesz skupić się na dostarczaniu pacjentom najwyższej jakości usług. Sprawdź dostępne możliwości dofinansowania.

 

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium