Rola i wymagania stołów do transportu chorych

0
Rola i wymagania stołów do transportu chorych

Stoły do transportu chorych to meble medyczne stworzone z myślą o przewożeniu osób chorych. Są niezbędne w każdym szpitalu, sanatorium i innych ośrodkach zdrowia. Na jakie parametry zwrócić uwagę i jakie możliwości zapewniają wózki do transportu chorych? Sprawdź zastosowanie i wymagania, jakie powinny spełniać stoły do transportu chorych.

Stoły do transportu chorych

Wózek inwalidzki czy wózek do przewożenia chorych w pozycji siedzącej to wyposażenie, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pracę w placówkach służby zdrowia. Nie powinno w nich zabraknąć także funkcjonalnych stołów do transportu chorych. Wytrzymałe łóżka o stabilnej konstrukcji umożliwiają szybkie przewożenie pacjenta do sal zabiegowych czy wykonanie badań. Najlepsze wózki do transportu chorych pozwalają też na uzyskanie pozycji Trendelenburga. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, dlatego warto wiedzieć, jaka jest ich rola i jakie wymagania powinny spełniać.

Wózek do przewożenia chorych JWZ 01

Wózek do przewożenia chorych JWZ 01

Zastosowanie stołów do transportu chorych

Głównym zadaniem, jaki pełni wózek do transportu chorych, jest bezpieczny i szybki przewóz pacjentów między oddziałami. Zapewnia to płynną komunikację i możliwość przemieszczania pacjenta do sal zabiegowych, a także wykonywanie badań bez konieczności zmiany wózka. Na stole przystosowanym do transportu możliwe jest nie tylko przemieszczanie pacjenta wewnątrz budynku, ale także na zewnątrz. Dobrze skonstruowany i stabilny wózek transportowy zmniejsza wysiłek personelu medycznego pracującego w szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych, sanatoriach i innych placówkach medycznych.

Dlaczego warto zainwestować w dobre stoły?

Wózek do transportu chorych powinien nie tylko umożliwiać łatwy, szybki i bezpieczny przewóz pacjentów. Przydatną funkcją jest między innymi regulacja kąta nachylenia czy ustawienie pozycji Trendelenburga. Takie funkcje zwiększają funkcjonalność mebla i poprawiają komfort personelu medycznego, jak i pacjenta. Udogodnieniem są także barierki i wytrzymałe poręcze ze stali nierdzewnej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy stół do transportu chorych posiada system szybkiego składania, czyli wygodnego opuszczania i podnoszenia, a także czy blokada poręczny jest prosta i wytrzymała. Ponadto aby zmaksymalizować funkcjonalność mebla warto zwrócić uwagę na materiały użyte do produkcji. Zaletą może okazać się wykonanie leża z płyty HPL, która umożliwia przeprowadzenie na stole do transportu obrazowania RTG.

Stoły do transportu chorych - wymagania

Meble medyczne to kategoria wyposażenia podlegająca ścisłym normom prawnym. Szukając stołów do transportu mebli medycznych należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy sklep posiada niezbędne certyfikaty i potwierdzenia jakości. Przykładowo mogą to być Tekstylia Godne Zaufania czy oznaczenie phthalate free. Ponadto wymagania, jakie powinny spełniać wózki do transportu chorych, regulują przepisy zawarte w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2017/745 z 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych, a także załącznika VII Dyrektywy 93/42/EWG. Stoły powinny też być wyrobem klasy I, co określa norma PN-EN ISO 9001:2015 lub EN ISO 13485:2003 stworzona dla innych wyrobów niż z klasy I. Dodatkowo w Polsce obowiązują też przepisy z 26 marca 2019 r. zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia o meblach medycznych stosowanych w placówkach medycznych, pomieszczeniach i urządzeniach podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Wózek do przewożenia chorych JWZ 02

Wózek do przewożenia chorych JWZ 02

Budowa stołu do transportu w X-Reh - dodatkowe elementy na zamówienie

Opcje dodatkowe dostępne na zamówienie podnoszą funkcjonalność stołu do transportu, umożliwiając wykorzystanie mebla w szerszym zakresie możliwości. Mogą to być funkcje takie jak:

  • centralna blokada kółek jezdnych,
  • wieszak na butlę z tlenem,
  • wieszak na kroplówkę,
  • prowadnica na kasetę RTG,
  • pasy do unieruchomienia pacjenta,
  • kosz na rzeczy osobiste pacjenta,
  • wygodny materac.

Wymagania związane z produkcją stołów do transportu sprawiają, że ich wykonanie musi być łatwe w utrzymaniu czystości. Z tego względu stosuje się materiały odporne na dezynfekcję i wytrzymałe na eksploatację. Tapicerka powinna być miła w dotyku i bezszwowa. W sklepie x-reh umożliwiamy wybór mebla z szerokiej palety barw, a także posiadamy certyfikaty jakości, które potwierdzają, że nasze stoły do transportu chorych spełniają niezbędne wymagania.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium