Sprzęt rehabilitacyjny stanowi ważne narzędzie w procesie leczenia oraz przywracania sprawności fizycznej po kontuzjach i urazach nabytych podczas aktywności sportowej. To niezbędny element wspomagający różnego rodzaju terapie i ćwiczenia, zarówno w warunkach domowych, jak i w gabinetach fizjoterapii. Odpowiednio dobrane urządzenia znacząco przyspieszają powrót do zdrowia i pełnię sił każdego sportowca bądź osoby na co dzień aktywnej fizycznie. Różnorodność sprzętu rehabilitacyjnego, narzędzi czy akcesoriów sprawia, że sportowcy i fizjoterapeuci mogą znaleźć odpowiednie przyrządy do przywrócenia prawidłowego funkcjonowania organizmu po urazie. Warto zatem bliżej poznać specyfikę poszczególnych urządzeń rehabilitacyjnych wspomagających terapię, aby wybrać właściwy sprzęt rehabilitacyjny.
Jaki sprzęt rehabilitacyjny przyspieszy proces powrotu do formy?
Wybór odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego zależy przede wszystkim od rodzaju nabytej kontuzji. Istnieje wiele urządzeń, które mogą przyspieszyć powrót do formy poprzez poprawę siły, ruchomości, stabilności czy koordynacji pacjenta. Sprzęt ten dedykowany jest zarówno do ćwiczeń w warunkach domowych, jak i podczas sesji rehabilitacyjnych ze specjalistą. Jaki więc sprzęt rehabilitacyjny najczęściej wykorzystywany jest przez rehabilitantów sportowych i samych sportowców?
Sprzęt rehabilitacyjny do ćwiczeń w warunkach domowych
Rotory do ćwiczeń
To małych rozmiarów urządzenia mechaniczne z pedałami, które umożliwiają ruch obrotowy. Rotory do ćwiczeń doskonale sprawdzają się w rehabilitacji rąk i nóg. Pomagają w odbudowie zakresu ruchu, jak również w delikatnym wzmacnianiu mięśni. Świetnie sprawdzą się u osób po operacjach stawów bądź kontuzjach kończyn.
Polecane modele:
Piłki do ćwiczeń
Wspomagają równowagę, kontrolę postawy oraz ćwiczenia stabilizacyjne. Piłki do ćwiczeń wykorzystywane są zarówno do wzmocnienia, jak i rozciągania partii mięśniowych. Stanowią nieodzowny element pracy nad stabilizacją tułowia oraz poprawy koordynacji, co jest szczególnie istotne po kontuzjach kończyn dolnych bądź kręgosłupa.
Polecane modele:
- Piłka gimnastyczne Mambo Max ABS – 95 cm;
- Piłka gimnastyczne Mambo Max ABS – 85 cm;
- Piłka gimnastyczne Mambo Max ABS – 75 cm.
Taśmy rehabilitacyjne do ćwiczeń
Stosowane są do ćwiczeń po urazach/chorobach układu ruchu. Taśmy pomagają przywrócić siłę mięśniową, wspomagają ruch i rozwijają wytrzymałość ciała.
Polecane modele:
- Taśma rehabilitacyjna – opór mocny 2,5 metra;
- Taśma rehabilitacyjna – opór średni 5,5 metra;
- Taśma rehabilitacyjna – opór słaby 22,5 metra.
Tubingi i linki do ćwiczeń
Świetnie sprawdzają się podczas procesu rehabilitacyjnego, ponieważ mięśnie pracują w każdej fazie ruchu, pokonując cały czas opór. Ćwiczenia z pętlami tubingowymi i linkami zwiększają mobilność oraz zakres ruchu w stawach, ponadto pozytywnie wpływają na siłę mięśni i wytrzymałość.
Polecane modele:
Poduszki sensoryczne
Stosowane są do ćwiczeń równowagi i stabilizacji. Pomagają również w poprawie czucia głębokiego. Poduszki sensoryczne szczególnie dedykowane są osobom po urazach biodra, kolana czy stawu skokowego.
Polecane modele:
Maty do ćwiczeń
Wykorzystywane są podczas rehabilitacji na podłodze. Idealnie sprawdzają się podczas wszelkich ćwiczeń, zwłaszcza przy wzmacnianiu, rozciąganiu czy ćwiczeniach równowagi. Maty do ćwiczeń pomagają w uzyskaniu lepszej mobilności czy stabilizacji, co jest kluczowe w każdej rehabilitacji.
Polecane modele:
Sprzęt rehabilitacyjny dedykowany do gabinetów rehabilitacyjnych
Sprzęt do elektroterapii
Aparaty do elektroterapii są kluczowym urządzeniem podczas przeprowadzania zabiegów z użyciem prądów leczniczych o stałym bądź zmiennym charakterze, jak również różnych częstotliwościach. Ten rodzaj terapii od lat cieszy się dużym uznaniem wśród sportowców. Stosowany jest m.in. w leczeniu objawowym schorzeń układu ruchu. Elektroterapia pomaga zredukować napięcie mięśniowe oraz ból, ponadto przyspiesza proces regeneracji organizmu.
Polecane modele:
- Aparat do elektroterapii PhysioGo 100A;
- Aparat do elektroterapii Multitronic MT-3;
- Aparat do elektroterapii i ultradźwięków Multitronic MT-5.
Sprzęt do krioterapii
Krioterapia to forma leczenia zimnem. Dzieli się na krioterapię miejscową oraz ogólną. Najczęściej zalecana jest osobom zmagającym się z chorobami zwyrodnieniowymi, reumatycznymi stawami czy stanami pourazowymi. Aparaty do krioterapii wspomagają proces rehabilitacyjny po zabiegach operacyjnych, jak również przy urazach czy kontuzjach.
Polecane modele:
- Aparat do krioterapii na azot;
- Aparat do krioterapii na zimne powietrze;
- Aparat do krioterapii na CO2.
Aparaty do terapii łączonej
Terapia łączona to metoda, która na co dzień jest chętnie wykorzystywana w rehabilitacji sportowców. Cechuje się działaniem rozluźniającym, przeciwbólowym, przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym, jak również poprawia odżywienie tkanek, zmniejsza przykurcze czy zwiększa ukrwienie tkanek.
Polecane modele:
Akcesoria i sprzęt rehabilitacyjny stanowią podstawowe narzędzia w fizjoterapii po urazach związanych z praktyką sportów. Ich różnorodność sprawia, że każdy sportowiec może wykonywać niezbędne ćwiczenia również w zaciszu domowym. Z kolei zaawansowane technologie pozwalają fizjoterapeutą na precyzyjne dopasowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta. Wybór wysokiej jakości sprzętu rehabilitacyjnego to inwestycja w szybszy powrót do pełnej sprawności.